Összeszedtük hazánk klasszikus tókerülő bringaköreit, melyek tervtől és alkattól függően szólhatnak sportteljesítményről vagy élményekben gazdag családi programról. Túraajánlóinkban mindenki megtalálhatja a számítását.
A tókerülő túrák óriási előnye, hogy gyakorlatilag onnan kezdjük őket, ahonnan csak szeretnénk, és mi döntjük el miről szóljanak. Akár kihívásként vagy baráti, illetve családi kikapcsolódásként tekintünk ezekre a hosszabb-rövidebb körökre, az élmény minden évszakban garantált. Természetesen a tókerülésre a legjobb időszak a tavasztól őszig tartó hónapok, ilyenkor a strandolás is plusz élményfaktorral szolgál. Azonban sok esetben érdemes a partól távolabbi látnivalókért is kitérőt tenni. A Természetjáró tókerülő túraajánlóiban minden infót megtalálsz, ami segít megtervezni akár egy hosszabb vándorutat is.
A klasszikus Balatonkör
Körbetekerni a Balatont sokak bakancslistás programja. A kicsit több mint 200 km-es kalandot azonban annyiféleképp élhetjük meg, ahányan nekivágunk: van, aki kényelmesen andalogva egy egész hetet szán rá, és van, aki a sportteljesítményt előtérbe helyezve egyetlen nap alatt teljesíti a kört.


A Balatoni bringakörút táblákkal jelzett útvonal, amely az északi parton javarészt önálló kerékpárúton, a délin pedig többnyire alacsony forgalmú utcákon vezet. Sok helyen a sárga felfestések is megkönnyítik a tájékozódást, de a legbiztosabb, ha mindig kéznél van a Természetjáró applikációban is elérhető track, így biztosan nem térünk le a körről – hacsak nem szándékosan. Hiszen egy Balaton körüli biciklitúra szólhat arról is, hogy „szigorúan” a nyomvonalon maradunk, de beiktathatunk kisebb-nagyobb kitérőket is például a Tihanyi-félszigeten, a Káli-medencében, a tanúhegyek körül vagy akár a Kis-Balaton felé.
Ami igazán különlegessé teszi túraajánlónkat, az az útvonalhoz rendelt rengeteg hasznos, és kifejezetten a bringásoknak szóló információ: a térképen követve útvonalunkat mindig láthatjuk, hol vannak fedett kerékpáros pihenők, ivókutak és szervizoszlopok, milyen látnivalóknál érdemes megállni vagy akár egy kisebb kitérőt tenni, és azt is megmutatjuk, hol találunk strandokat a közelben. Kattints ide a részletekért.
Velencei túrakör
A klasszikus tókörök sorában az egyik legkényelmesebbnek számító velencei minimális szintemelkedésével, sok pihenési lehetőségével, érdekes látnivalóval, és könnyen teljesíthető távjával ideális programja lehet családosoknak vagy kezdő bringázóknak, de edzési lehetőségnek is tökéletes.


A 30 km-es kör alatt átfogó képet kapunk a Velencei-tó változatos környezetéről. Hangulatos erdei szakaszok, településeken átvezető utak, nyüzsgő strandok és csendes zugok egyaránt jellemzik az útvonalat. A természeti és épített látnivalók többsége a Velencei-hegység lábánál húzódó északi partra sűrűsödik, itt lehet a legtöbb kitérőt is betervezni, ha el akarunk kalandozni a tó közvetlen környezetétől. A déli parton ugyanakkor a strandok kínálnak felfrissülési lehetőségeket, és leginkább itt kaphatunk képet magáról a tóról is. Az ország harmadik legnagyobb természetes tavának harmadát ugyanis nádas borítja, ezért sokszor hiába vezet közvetlenül a part mellett az út, a vízfelület rejtve marad. Erre az ajánlóra kattintva minden részletet és infót megtalálsz a túráról.
A Tisza-tó körül
A Tisza-tó télen-nyáron egyaránt kiváló célpont a kerékpáros túrázóknak – családdal, barátokkal, párban vagy egyedül egyaránt, ráadásul a Poroszló és Tiszafüred közötti kerékpárút és a Tisza-hidak átadása óta sokkal biztonságosabb letekerni a klasszikus, 64 kilométeres kört. A Tisza-tónál nem kell különösebb izgalmakra számítani: a tó körüli gát, kiegészülve a Poroszló és Tiszafüred közötti bringaúttal egy olyan hosszú, forgalomtól (szinte) teljesen mentes bringatúrára ad lehetőséget, amilyen talán nincs is még egy az országban. Nyáron érdemes persze érkezni, amikor nyitva vannak a hangulatos strandok, a kikötők büféi, és így gyakran meg lehet állni csobbanni vagy frissíteni egyet.


A túra a gáton vezet körbe, általában a településektől távolabb, de azért van néhány hely, ahol érdemes megállni: a kiskörei duzzasztó melletti hallépcsőn bárki megfigyelheti az ott úszkáló halakat, de maga a duzzasztómű is látogatható; Poroszlón a Tisza-tó teljes élővilágával meg lehet ismerkedni az Ökocentrumban, és közelről is szemügyre vehetők a nádasok akár tanösvényeken, akár egy csónaktúrán. Természetesen a gyerekekkel érkezők is megtalálják számításaikat: több strandon üzemel csúszda, vízi kalandpark, lehet bérelni kajakot, vízibiciklit, és persze fagyihoz is mindenhol hozzá lehet jutni nyáron. Részletek itt!
A Fertő és a Hanság két keréken
Ez a kerékpártúra megkerüli az egész Fertő tavat. A túra hossza – kitérőktől függően – 120-130 km között változik, amit ugyan egy nap alatt is letekerhetünk, ugyanakkor érdemes többet időt rászánni a környék felfedezésére. Előbbi esetben a sportteljesítmény, utóbbiban a látnivalók jutnak nagyobb szerephez. A Fertő tó (németül Neusiedler See) és a Hanság két lenyűgöző természeti kincs Magyarország és Ausztria határvidékén, és egyedülálló élményeket kínálnak a természet és a kultúra szerelmeseinek egyaránt. Mindkettő ideális célpont természetjárásra, madármegfigyelésre, kerékpározásra, a jól kiépített utakhoz pedig magas szintű szolgáltatások társulnak.


A Fertő tavi nagy kör javarészt dedikált kerékpárúton vagy kis forgalmú közutak kerékpársávján, illetve -nyomán halad. Néhány kilométert leszámítva jó állapotú aszfalton tekerünk, csak a tó keleti oldalán, Ausztriában érintünk néhány kilométernyi murvás utat, de tempót csökkentve ez a szakasz is járható országúti biciklivel. Érdemes felkészülni a Fertő környékén jellemző élénk szélre is, amely gyakran nehezíti meg az előrehaladást. (Nem véletlen, hogy a tókerülők zöme elektromos kerékpárral vág neki az útnak.) A túra részleteiről, látnivalóiról itt olvashatsz többet.
Körbe a Deseda körül
Magyarország egyik leghosszabb mesterséges tava a Deseda, amelynek körbejáró útvonal kiváló lehetőséget biztosít élményekben gazdag családi kirándulásra. A remek infrastruktúrájú, kényelmes pihenőkkel tarkított túra során ártéri erdőket érintve kerüljük meg az elnyújtózó vízfelületet, miközben a Fekete István Látogatóközpontot és a Deseda-kilátót is útba ejtjük. A mindössze 14 km-es út során a víz körül futó tanösvényen és a látogatóközpontban ismerkedhetünk meg közelebbről a tó gazdag élővilágával.


Az útvonal több helyen teljesen a parti nádas szélében halad, amit horgászhelyek és csónakkikötők szakítanak meg. A látogatóközpontnál akár kirándulóhajóval is vízre szállhatunk, de madárvárta, szitakötő röpde és játszótér is tartozik a komplexumhoz. A tó nyugati partján álló Deseda-kilátóból a magasból is szemügyre vehetjük a környéket. A tókerülésről ide kattintva találsz részleteket.