
Milyen madár produkálja a városszerte látható kupacokat?
Nem kell erdőszélen lakni ahhoz, hogy észrevegyük, mostanság rengeteg madárpiszok gyűlik fel koncentráltan bizonyos helyeken. Milyen jószág lehet a tettes?
Nem kell erdőszélen lakni ahhoz, hogy észrevegyük, mostanság rengeteg madárpiszok gyűlik fel koncentráltan bizonyos helyeken. Milyen jószág lehet a tettes?
Ilyenkor télen mindig megugrik a vetési varjak száma, de ez nem jelenti azt, hogy sok varjú élne nálunk. Ezek a hatalmas csapatok csak telelni jönnek hozzánk, a hideg orosz tél elől keresnek itt menedéket, és ha jön a tavasz, visszatérnek északi költőhelyeikre.
2000 és 2010 között a fecskék hazai állományának 60–62 százaléka eltűnt. A szakemberek akkor azt mondták, ha ez a tendencia folytatódik, akkor 2020-ra nem lesz fecske Magyarországon. Szerencsére nem így lett. Bár a helyzet ettől még nem nevezhető jónak.
Téli túrák alkalmával néha meglepően csendesnek tűnik az erdő. Persze, ha kitartóan fülelünk, innen-onnan felhangzik egy-egy jelzőhang, károgás vagy harkálykopácsolás. Következzen most, a teljesség igénye nélkül, egy hangos összeállítás, főszerepben a téli erdő madaraival.
A madárvilágban vannak olyan fajok, amelyek mesteri szintre emelték a hangutánzás képességét, és nemcsak más madárfajokat, de környezetük egyéb hangjait is remekül tudják utánozni.
Tíz év alatt a fecskeállomány több mint fele eltűnt, és bár az azóta eltelt újabb tíz évben a drasztikus csökkenés megállt, a veszély nem múlt el teljesen – nyilatkozta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője az Időképnek.
A téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Világrekordot állított fel egy kis goda, amely Alaszkától Új-Zélandig, 11 nap alatt több mint 12 ezer kilométert repült megszakítás nélkül. Vajon mennyire számít extrémnek ez a teljesítmény egy olyan, egyébként is különlegesnek számító társaságban, mint amilyen a vonuló madaraké.
Vonulási időszakban, a gyakori madárfajok mellett, időről időre más kontinensekről idevetődő, ritka kóborlók is feltűnnek nálunk. Pár napja két amerikai faj, egy sárgalábú cankó és egy cankópartfutó tűnt fel Szeged közelében.
Orbán Zoltán nemcsak a madarak, hanem más körülöttünk élő állatfajok védelméhez is segítséget nyújt a most megjelent kötetében.
Hamarosan itt a fiókaszezon, mikor apró madarak csivitelését halljuk majd mindenfelől. Sokan puszta jóakaratból megpróbálják megmenteni a földön szaladgáló tollas fiókákat, pedig ők a legtöbb esetben egyáltalán nem szorulnak erre rá.
Legutóbb március elején, a beregsurányi határátkelőnél bukott le egy férfi, aki 21 tengelicet, ugyanennyi vöröshomlokú csicsörkét és 5 borókavágót szállított illegálisan egy apró kalitkába zsúfolva. Bár a magyarországi útvonalat talán már kevesebbet használják a madárcsempészek, ha elkapják őket, a büntetésük általában nem elég szigorú, és az erre vonatkozó nemzetközi szabályozás sem kiforrott.
Ablakgyíkvár, látványdarázsgarázs, természetvédelmi farakás, mesterséges fészkelőhelyek tömkelege fából, fémhordóból, vesszőkosárból - Orbán Zoltánnál jártunk, Magyarország legmadárbarátabb kertjében.