
A darázspókok különös élete
A darázspókok jellegzetes mintázatukról könnyen felismerhetők. Leggyakrabban augusztusban és szeptemberben találkozhatunk velük. Ha nyitott szemmel járunk, a fűben szőtt különleges hálójukat könnyű felfedezni.
A darázspókok jellegzetes mintázatukról könnyen felismerhetők. Leggyakrabban augusztusban és szeptemberben találkozhatunk velük. Ha nyitott szemmel járunk, a fűben szőtt különleges hálójukat könnyű felfedezni.
A Pók-Háló névre keresztelt kutatásban most te is részt vehetsz a saját kertedet körbejárva május és november között.
Tavasszal különös lyukak jelentek meg a kertünkben. Néhány nagyobb, függőleges üreg és néhány kisebb, amelyben ferde járat vezet a föld alá. Mindkettőben ízeltlábúak laknak.
Hazánk pókfaunájának e látványos képviselőjével elsősorban barlangokban találkozhatunk, esetenként azonban sötét pincékben vagy bányajáratokban is szemünk elé kerülhet. Az elmúlt években számos publikáció jelent meg erről az Európa-szerte elterjedt ízeltlábúról, amely leginkább felszíni életmódú rokonaiétól eltérő viselkedésével keltette fel a kutatók figyelmét.
A bikapókoknak nemcsak a külseje különleges, de a viselkedése is. Nevüket például onnan kapták, hogy hímjeik veszély esetén bikára emlékeztető támadó pozíciót vesznek fel, leszegik fejüket, potrohukat magasra emelik, és így próbálnak félelmetesnek tűnni.
Általában a pókoknak nincs túl jó megítélésük. Kinézetük és a marásuktól való félelem miatt sokan irtóznak tőlük, pedig a hazai fajok jóformán ártalmatlanok, hasznukról pedig kevés szó esik.
Valószínűleg késő ősszel az erdőt járva te is belegabalyodtál már lebegő ökörnyálba, aminek a végén egy pók landolt a ruhádon. A jelenségnek semmi köze nincs az ökörhöz. Valójában egy érdekes utazási forma, melynek segítségével a pókok új vadászterületekre indulnak.
A Heves megyei településen az elmúlt időszakban nagy számban jelentek meg nagyméterű farkaspókok. Félni nem kell tőlük, a védett pókfajok épp a párkeresés időszakában járnak, ezért lehet most őket gyakrabban látni.
A szongáriai cselőpókok nyár derekán indulnak párkereső portyákra, amikor a hímek a talajba fúrt járatokban megbújó nőstényeket keresik fel párzás reményében. Például a kardoskúti Fehér-tó kiszáradt medrében, ahol népes állományuk él.
Az enyhébb időnek köszönhetően október végén még aktívan vadásztak, de most már tárnájukat mélyítik, és a téli hibernációra készülődnek. Tudod, kik ők?
Például a Kiskunságban sokfelé, többek között a Péteri-tónál, de még a környező kertekben is felbukkanhat. Most van ugyanis a szongáriai cselőpókok párkeresési időszaka.
A Magyar Asztrofotósok Egyesülete minden hónapban megválasztja a legszebbnek ítélt hazai asztrofotót, ezúttal azonban nem egy gyönyörű égi objektum vagy jelenség, hanem egy pók vitte el a showt. De a látszat ellenére ezt a képet sem volt könnyű elkészíteni, a cikkből kiderül, miért.
Mit rejt az a fura fehér szövedék a fűben? A helyedben nem bolygatnánk.
Ősszel lehet látni a legtöbb szongáriai cselőpókot a Körös-Maros Nemzeti Park szikes pusztáin.
Nyüzsgő hónapot zárt a Varázslatos Magyarország fotópályázata, mostani válogatásunkban igazán mozgalmas, színes és érdekes formákkal teli képeket láthattok.
Sőt, az egész Kárpát-medencében sem. A faj két példányára Császártöltés közelében bukkantak rá.
A Tiszától Tatáig gyűjtöttük össze az ország tíz legjobb ártéri és lápi cölöpsétányát.
Hazánk második kéktúrája nem csupán nevében őrzi híres ismeretterjesztő televíziósunk emlékét.
A Mecsek keleti peremén, az Óbányai-völgyet katlanná szűkítő Hosszú-bérc gerincén egy méltatlanul elfeledett ősi vár romjait rejti az erdő mélye.