Gyerekkel a város tetején
A Normafát nem is igazából a túrázás miatt szeretjük, hanem sokkal inkább azért, mert remek szabadidőközpont, különösen gyerekekkel.
Kezdjük a téllel, ha már idén van szerencsénk hozzá. A régi szép idők (síugrósánc, több felvonó és pálya, esti kivilágítás és a Batthyány térről induló közvetlen síbuszjárat jellemezte a virágkort) sajnos már csak az éghajlatváltozás miatt sem térnek vissza a Normafára, de ahogy leesik egy kis hó, gyerekkacajtól lesz hangos az Anna-rét. A Normafa minden bizonnyal a főváros közvetlen környékének egyik legjobb szánkóterepe.


Nemcsak siklani lehet itt, hanem a szülők legnagyobb örömére, hosszan húzhatjuk is a csúszkálásban elfáradt vándorokat. S mint ahogy az karácsony napján is kiderült, miközben szorgos angyalkák serénykedtek otthon: a deres, fagyott fű is csúszik olyan jól, mint a hó! Persze a fővároshoz való közelsége miatt síelni tanulni is ideális lenne a Normafa, talán a megújulás keretében kerül ide egy pici felvonó.


De ha nincs hó és zúzmara sem, gyakran azért érdemes ide feljönni télen, mert a felhők felett van a Normafa, ami szintén páratlan élmény mind felnőttnek, mind gyerkőcnek. Ha egy kis napfényre vágyunk a ködös, szürke időben, érdemes ránézni a sielok.hu oldalán található webkamerára.


Tavasszal a Normafa ideális és népszerű piknikezőhely (Anna-rét), különösen a felújított játszótérrel és tűzrakókkal (ügyeljünk arra, hogy a kornak megfelelő mászókát használjuk a játszótéren, több baleset is volt már itt a mászókák nem megfelelő használata miatt!). A legnépszerűbb túraútvonal természetesen a főváros legmagasabb pontján álló, gyönyörű Erzsébet-kilátót célozza meg, hiszen szinte végig szintben halad, s a túloldalon nemcsak egy másik remek játszóteret, hanem a Libegőt és büfét is találunk.


A sétát - legalábbis lányok esetében - feldobhatjuk egy kis Sissi témával, hiszen a császárné egykori látogatásáról még tábla is megemlékezik a kilátó aljában. De a Normafa és a kilátó közötti, újonnan felújított, a forgalom elől elzárt betonút kifejezetten ideális terep kezdő bringások számára is. Ősszel pedig a gesztenyefák és a színes lombok hívogatnak egy kellemes sétára és gyűjtögetésre. S természetesen jó időben bármikor remek kirándulást tehetünk a Normafa környékéről a hegység távolabbi pontjai felé a Gyermekvasúttal kombinálva.


A Normafa vonzereje jelentősen nőtt pár éve, amikor is nem messze, a Konkoly-Thege Miklós úton megnyílt a Piczinke póniudvar, amely állatsimogatójával, remek játszóparkjával a gyerekek nagy kedvence lett rövid időn belül.


S végül nyáron se feledjük a főváros kedves pihenőhelyét! Bár ez az időszak a nyaralásé, s a Normafa értelemszerűen egy stranddal sem állja meg a versenyt egy gyermek szemében, nagy nyári forróságban felfrissítő lehet egy játszóterezéssel összekötött erdei séta a Normafán, ahol általában pár fokkal mindig hűvösebb van, mint lent a városban.


Szöveg és képek: Szigeti-Böröcz Ferenc

A varázslatos cserszömörce nyomában
A természet rengeteg csodás jelensége közül minden évszakban van pár, amely nemcsak fotósok és természetjárók, de a természetbe ritkábban kirándulók ezreit is képes megmozgatni. A tiszavirágrajzás, a szentjánosbogár-rajzás, a daruhúzás és vadlúdsokadalom mellett a cserszömörce őszi lombszíneződésének mindenképpen ott lenne a helye a „sztárok” között.
→ Tovább
A Cuha-völgy felülről, avagy gyerekekkel az ország leghosszabb vasalt útján
Egy hegygerincen kikapaszkodni a fák fölé, majd körbenézni a magasból – minden bizonnyal ez a sziklamászás egyik esszenciája. Ez a már-már magashegyi élmény várt ránk a Cuha-völgy szurdoka fölé látványosan kikapaszkodó Bucsek Henrik Emlékúton, az ország leghosszabb vasalt útján. Persze addig fel is kellett valahogy jutni…
→ Tovább
Kipróbáltuk, milyen a természetjárás SUP-pal
Idén nyáron végre beneveztünk egy természetközeli élménytúrára, hogy kipróbáljuk, mitől is olyan különleges ez a dolog. Inkább volt meditáció és földrajzóra, mint túra, de imádtuk.
→ Tovább