
Vandálok jártak a Mura menti tanösvényen
Ismeretlenek megrongálták a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság egyik tanösvényét Molnári község határában.
Ismeretlenek megrongálták a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság egyik tanösvényét Molnári község határában.
Két olyan helyen találkoztak a veszélyeztetett fajjal, ahol eddig még sosem látták.
Jó hír a Balaton és környéke szerelmeseinek, hogy június 19-től a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság 12 látogatóhelye várja ismét az érdeklődőket.
Mind veszélyeztetettek és ritkák. A vörös rókalepkének ez az ismert legnyugatibb előfordulása.
A csíkosfejű nádiposzáta 2011 óta nem fészkel hazánkban, és az egész világon veszélyeztetett.
Látogatóközpontot építenek a Lóczy-barlangnál, bővítik a Salföldi major és a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely fogadóépületét.
Az aranysárga növény most virágzik többek között a Balaton-felvidéken is. A légzőszervi betegségek gyógynövényeként tartják számon.
A jelenlegi helyzetben a magunk módján, mi is szeretnénk segíteni a kisgyerekes családoknak abban, hogy könnyebben teljenek a kényszerű otthonlét napjai. Megkértük a hazai nemzetipark-igazgatóságok környezeti neveléssel foglalkozó szakembereit, ajánljanak olyan természetismereti és ügyességi játékokat, melyek otthon is kivitelezhetőek.
A ritka növény, ami egyébként a kerti krókuszok rokona, Ádánd környékén, néhány fennmaradt löszpusztagyep foltban virít most.
A leánykökörcsin mellett egy másik lila színű, kora tavaszi virág is bontogatja a szirmait mostanában.
A sárga szirmú növény túlélésének záloga, hogy a hangyák nagyon szeretik a magjainak a mázbevonatát, ahogy az a videón is látszik.
A napokban a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság felhívást tett közzé, melyben arra kérik a túrázókat, hogy ne hódoljanak a ma egyre divatosabb kőtoronyépítésnek, mert ezzel egy seregnyi apró élőlény élőhelyét teszik tönkre.
Ugyanis egy díszes koszorút szemeltek ki a fészekrakáshoz, fel is neveltek benne néhány fiókát.
Gyalog és kerékpárral is végigjárható a Mura-menti Tájvédelmi Körzetet és a Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátum élővilágát bemutató tanösvény.
Ami nem más, mint az Ausztrián, Szlovénián, Horvátországon és Magyarországon át Szerbiáig húzódó Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátum.
A kis bakonyi falu neve mára összeforrott a Pannon Csillagdával, bár a bakonybéli háztetők fölé magasodó távcsőkupola még ma is meglehetősen futurisztikus látványt nyújt. A néhány óra alatt, amit itt töltöttem, nemcsak az épületet jártam be, de a végtelen világűr titokzatos zugait is.
A Balaton-felvidék számomra az ország egyik legszebb tája. Minden évszakban gyönyörű, ilyenkor tavasszal meg aztán különösen, mikor mindenhol virágba borult fákat és bokrokat lát az ember. A Káli-medence egyik legszebb falujában, Salföldön jártunk.
Bár a főszezon már a hazai nemzeti parkokban is véget ért, a természet még ilyenkor is tartogat érdekes látnivalókat. Érdemes hát kimozdulni, de előtte lapozzuk át a nemzeti park igazgatóságok programfüzeteit, ugyanis az év utolsó hónapjában is találhatunk még izgalmas túrákat. Ezek közül ajánlunk most néhányat.
Nem mindennapi felvétel: vadmacskakölyköt filmezett le a kameracsapda a Kis-Balatonnál.
Az utóbbi időben két sikeres sasmentésről is hírt adtak a nemzeti partjaink. A Hevesi-síkon egy tanya elhagyott kútjából lepkehálóval sikerült kiszedni egy parlagi sast, a Kis-Balatonon pedig a mocsárból mentettek ki egy fiatal rétisast a szakemberek.
Bakonyi históriás kalandok, amelyeket nem fogunk elfelejteni
Sokkal több élet van a téli erdőben, mint ahogy azt első pillantásra gondolnánk
Térerőmentes séta a városlődi Üveg-hegyen innen, de Nyúlon túl, a „bakonyi Gyilkos-tónál”