Hetven év után került elő egy lepkefaj az Alföldön

Szenzációs felfedezést posztolt közösségi oldalán Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság. Egy éjszakai lámpázás során előkerült a keleti lápibagoly egy példánya.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
2025. július 12.

Szenzációs felfedezést posztolt közösségi oldalán Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság. Egy éjszakai lámpázás során előkerült a keleti lápibagoly egy példánya.

Több mint 70 év elteltével sikerült észlelni szakembereknek a rejtett életmódot élő, rendkívül ritka keleti lápibaglyot (Arytrura musculus) Bátorligeten. Az „újrafelfedezés” öröme és kiemelt jelentősége abban rejlik, hogy a lepkét csak 1953-ban figyelték meg a területen, utána eltűnt – olvasható a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI) posztjában, amelyből az is kiderül, hogy közel egy évtizeddel ezelőtt már történtek intenzív vizsgálatok a faj kimutatására, sajnos eredménytelenül.

Az idei év azonban meghozta az áttörést, egy június végi, éjszakai lámpázás alkalmával, a Magyar Természettudományi Múzeum és Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság lepkész szakértőinek végre sikerült igazolni ennek a rejtélyes lepkefajnak az előfordulását.

A keleti lápibagoly (Arytrura musculus) szűk elterjedésű lepkefaj, rendkívül lokálisan (az élőhelyéhez kötődve) fordul elő.

Az imágók június végétől július végéig, éjszaka aktívak. Hernyója fűzféléken (Salix spp.), elsősorban rekettyefűzön (Salix cinerea) képes kifejlődni. Ahogy a lepke nevéből is kiderülhet, ez a faj a hűvös, nedves mikroklímájú lápi élőhelyeket részesíti előnyben, azonban a felmelegedés, és az aszályos időjárás nem neki kedvez, így populációi mindenhol veszélyeztetettek. Ennek tudatában nem meglepő, hogy Magyarországon is fokozottan védett, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.


Cikkajánló