
50 éves lett hazánk első nemzeti parkja
Jelentős mérföldköve volt a hazai természetvédelemnek, amikor létrejött hazánk első nemzeti parkja, ami a hortobágyi táj páratlan értékeit hivatott megóvni.
Jelentős mérföldköve volt a hazai természetvédelemnek, amikor létrejött hazánk első nemzeti parkja, ami a hortobágyi táj páratlan értékeit hivatott megóvni.
A Hortobágy térségében utoljára 2014-ben lehetett megfigyelni a ritka fajt.
750 hektárnyi területen égett a puszta a Hortobágyi Nemzeti Parkban, a Tiszafüred-Kócsújfalu határában kialakult tűz teljes eloltásán még napokig dolgozni fognak, sajnos úgy tűnik, egy tanösvény is leégett a tűzben.
Pernyét felkapó forgószél, hamuban keresgélő gólyák és szalakóták, apokaliptikus pillanatképek a Hortobágyról. Az idei súlyos aszály miatt már sok helyen kapott lángra a magyar puszta. A 265 hektárt felemésztő, Angyal-háza pusztán keletkezett tűz oltási munkálatairól és a tűz okozta érdekes természeti jelenségekről Szilágyi Attila természetvédelmi őr készített látványos videót és képeket.
Az ország egyik legrégebben fokozottan védett területe a Bátorligeti-láp, amely kicsiben máig megőrizte azt az ősi élővilágot, amely a történelem előtti időkben a Nyírséget jellemezte. A Turista Magazin összevont nyári számában bejártuk ezt a különleges területet.
Aki Felső-Tisza-vidékén jár, annak érdemes egy különös nevű kis települést, Cégénydányádot is útba ejteni. A faluban található Kölcsey-Kende-kúria nemcsak nagyon szép, de az épületben négy érdekes kiállítást is megnézhetünk és az épületet körülölelő hatalmas parkot is bejárhatjuk.
Az országban sem sok helyen találkozhatunk ezzel az apró szépséggel, de az Alföldön kifejezetten ritka, a Nyírségben pedig csak egyetlen szakirodalmi említése van. Most Debrecen mellett bukkantak egyre. Felismered?
A nemzetipark-igazgatóságok munkatársai ezúttal olyan kevésbé ismert kiránduló célpontokat, ösvényeket ajánlanak nekünk, amelyek márciusban talán a legszebbek, mégse tudunk róluk.
Ritka a havas tél a Hortobágyon, mint a fehér holló, idén azonban több hétig fehér lepel borította a pusztát. Ekkor jártunk ott mi is, és sok más mellett felkerestünk néhány régi csárdát is, amelyek nemcsak remekül mutatnak a havas tájban, de általuk sok izgalmas történetet is megtudhatunk a Hortobágy múltjáról.
→ TovábbBiztos van olyan, aki zordnak és mozdulatlannak látja a havas pusztát. Egy helynek, ahol az égvilágon nem történik semmi. Nagy nyüzsgés valóban nincs, de a puszta ilyenkor is tele van érdekességgel, a hangulata pedig egészen különleges. Mi most minderről a Hortobágyon található Szálkahalmi tanösvényen szereztünk röpke benyomásokat.
→ TovábbA Przsevalszkij-lovak nemcsak szépek, de az alkalmazkodóképességük is kiváló, a hétköznapjaik azonban kicsit megváltoznak a tél folyamán.
A Derecske melletti Nagy-lapos nevű védett területet tisztították meg az illegálisan lerakott hulladéktól a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a Derecske Petőfi Mezőgazdasági Kft. munkatársai.
A szép időnek a darvak is örülhettek, hát még mi egy ilyen csodálatos napkeltedíszlettel készült videónak.
Ez a felvétel pont olyan, mintha egyike lennél annak a 103 ezer darumadárnak, ami most a Hortobágyon összegyűlt.
Folyamatosan érkeznek északi költőterületeikről a darvak a Hortobágyra, amely az egyik legjelentősebb pihenőhelyük Európában. És egyre többen vannak. Még van rá esély, hogy megdőljön a rekord.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szuperlátványos videót töltött fel a Facebook-oldalára a gyülekező darvakról.
Ha akarja, olyan, mint egy nagy marék zöldalga vagy egy tengeri uborka, vagy szivacs, esetleg egy vízbe ejtett grapefruit, de bárhonnan is nézzük, nagyon furcsa. Ő az óriás mohaállat, amelyből egyre több van a Tisza-tóban.
Ha valaki azt mondja, hogy száznál is több fokozottan védett szerkőpárt és fiókáját csodálhatom meg egy belváros folyóján, biztosan kinevetem. De idén még én is saját szememmel láttam és fotóztam, ahogy a mezőtúri Hortobágy-Berettyón szorgoskodnak fészkeik körül ezek a helyes csérfélék. De vajon jövőre is láthatjuk majd őket?
Egykor a Kárpát-medencében jelentős kiterjedésben fordultak elő löszgyepek, melyek területei napjainkra drasztikusan lecsökkentek. A szakemberek ökológiai célú gyeptelepítéssel és a gyepek fajgazdagságának növelésével próbálják elősegíteni a löszgyepek újbóli elterjedését és védelmét.
Kevesen tudják, hogy a Przsevalszkij-lovak mellett a Hortobágyon, Pentezugban mára már az őstulkok is szép számmal képviseltetik magukat. Ráadásul idén mintegy 60 borjúval gyarapodott az állomány, ami azt is jelenti, hogy világviszonylatban is jelentős tenyészetnek számítanak.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből