Mit keres a fűrészlábú szöcske a bugaci pusztában?

Igazi rejtély a fűrészlábú szöcske jelenléte a Bugac homokpusztáin, de valamiért jól érzi ott magát.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Schneider Viktor / Kiskunsági Nemzeti Park Igazgaatóság
Forrás:
Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
2025. július 23.

Igazi rejtély a fűrészlábú szöcske jelenléte a Bugac homokpusztáin, de valamiért jól érzi ott magát.

Mindenkit ki kell ábrándítanunk, mert ezúttal sem fog kiderülni, hogy mit keres a fűrészlábú szöcske a bugaci pusztákon, ebben a kérdésben ugyanis még a szakemberek is tanácstalanok. Ez a szöcske ugyanis leginkább középhegységi elterjedésű faj, hazánkban a Mecsekben, a Bakonyban, a Balaton-felvidéken, a Vértestől a Pilisig, valamint a Bükkben, Aggteleki-karszton és a Tokaji-hegységben fordul elő.

A Bugacon élő populáció egy kisebb, elszigetelt állomány, és a Kiskunsági Nemzeti Park szakembereinek nagy örömére az elmúlt hetekben több alkalommal is szem elé kerültek a fűrészlábú szöcskék fiatal egyedei. A fellelt példányok száma évenként igen eltérő, tavaly alig néhányat sikerült megfigyelni, míg idén egy területbejárás alatt 11 példány került elő a Bugacon.

A fűrészlábú szöcske Európa legnagyobb szöcskefaja, amely akár 14 centiméter hosszúságúra is megnőhet, hazánkban pedig a legnagyobb rovar címnek is örülhet.

Egy igazi ragadozó, főként más sáskákat és szöcskéket fogyaszt, amelyeket nagyméretű tüskék soraival felfegyverzett, fűrészfogas lábaival ragad meg és erőteljes rágóival aprít fel. Zöld és sárgásbarna színű változata is lehet, amelyek segítik a rejtőzésben.

Bár szöcske, de rokonaival ellentétben ő inkább a karcsúságot szereti, hátsó lábaira ugyanis nem növesztett vaskos combokat, de ez nem akadályozza abban, hogy ugrándozzon. Muszáj is neki, mert repülni nem tud, hiába tartozik az egyenesszárnyúak rendjébe, szárnyai teljesen elcsökevényesedtek, apró pikkelyekké redukálódtak.

A fűrészlábú szöcske (Saga pedo) Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 forint.

Ha szeretnél még több érdekességet megtudni a fűrészlábú szöcskéről, akkor a Kiskunsági Nemzeti Park oldalán olvashatsz róla, vagy akár személyesen is meglesheted őket a Bugacon, ugyanis július 25-én tartják a „Fűrészlábú szöcskék nyomában” című túrát, amelyről részleteket ide kattintva találsz.

Cikkajánló