
Különleges rovar bukkant fel a Bihari-síkságon
A keleti rablópille nem csupán egy megkapó jelenség, de igazi kuriózumnak is számít a hazai rovarfaunában.
A keleti rablópille nem csupán egy megkapó jelenség, de igazi kuriózumnak is számít a hazai rovarfaunában.
„Mint a májusi cserebogár”, szokták mondani, ha valami tömegesen jelenik meg, azonban a cserebogarak nemcsak májusban rajzanak: vannak olyan fajai, melyekkel már most júliusban találkozhatunk.
Szikrázó napsütés, hullámzó tenger és a kabócák hegyet-völgyet betöltő ciripelése, egy adriai nyaralás elmaradhatatlan elemei. A kabócák énekét leginkább a mediterrán vidékekhez kötjük, pedig itthon is sokfelé lehet őket hallani.
Nem találkoztam még olyan emberrel, aki ne elragadtatással beszélt volna erről a különös élőlényről. Fura szerzet, nem vitás, amely a virágok között röpködve inkább tűnik parányi kolibrinek, mint lepkének.
Ezernyi fénylő, repkedő lámpás csodája a természet színpadán. A június egyik legszebb természeti jelensége Magyarországon a szentjánosbogarak párzása, melyben több helyen vezetett séták keretében gyönyörködhetünk. Összeszedtük a legjobb hazai helyszíneket, ahol megfigyelheted ezt a különleges látványosságot.
A tiszavirág látványos nászrepülése a Rába több szakászán is megfigyelhető volt az elmúlt napokban.
Csoda szép fotókon mutatjuk be az esti erdő tündérszemű lakóinak, hazánk legszebb nevű rovarjainak a táncát.
Európa egyik legnagyobb méhfaja, a kék fadongó sokakban rémületet kelthet hatalmas méretével, de a félelem teljesen alaptalan, mert a kékes színben játszó fekete órás teljesen ártalmatlan. De hol találkozhatsz vele?
Benéztünk a szombaton nyíló Papiloniába, ahol szebbnél szebb trópusi pillangók röpködnek és olykor landolnak is a látogatókon.
A marókafélék és a lágybogárfélék előtt végzett az első helyen a fekte-sárga színével darazsakra hasonlító cincérféle.
Az alábbi összeállításunk szereplőivel már sokan találkozhattak az ingatlanjaikban, míg azok, akik most látnak ilyen lényeket először, biztosak lehetnek abban, hogy közülük valamelyik most is ott tanyázik a lakásukban, és csak idő kérdése a nagy találkozás.
Az Év lepkéje kitüntető címet a pókhálós lepke viselheti egy évig. A mutatós fajnak három nemzedéke van, és különlegessége, hogy az egyes nemzedékek különböznek egymástól.
Egyre többször lehet velük a lakásokban is találkozni, de nem kell megijedni, ezek a csótányok nem terjesztenek betegséget, viszont remekül tudnak repülni. Mutatjuk, mi velük a teendő.
Bemutatjuk az erdő legutáltabb állatát, a kullancslegyet, aki mindig gondoskodik arról, hogy ne érezzük magunkat magányosnak túrázás közben.
Az óriás ázsiai imádkozósáska egy példányára bukkantak a Bács-Kiskun megyei Dávod határában. A faj hasonlít a nálunk honos ájtatos manóra, de annál nagyobb, és nem a fűben, hanem a lombkoronában él.
Az imádkozó sáskával ősszel, egészen az első fagyokig, még akár novemberben is találkozhatunk. Miniportré egy fura szerzetről.
Ha valamivel nem szeretnénk a természetet járva közelről találkozni, az – rögtön a medve után – kétségkívül a lódarázs. Szúrása rendkívül fájdalmas, és esetenként még annak is komoly gondot okozhat, aki nem allergiás a mérgére. Ha azonban megismerjük a fajt, nagyobb eséllyel védhetjük ki a kellemetlen eseményt. Cikkünkben mindent összeszedtünk, amit a lódarázsról tudni kell, és azt is eláruljuk, mi a teendő, ha megtörtént a baj.
A fűrészlábú szöcskék meglelésében sokat segít az UV-lámpa, de vajon a kutatók miért is keresik az éjszaka leple alatt ezeket a rejtőzködő rovarokat?
Minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár. Ki ne tudná betéve ezt a kis mondókát, amit már egész kiskorunkban megtanítanak nekünk. De valóban tudjuk, mi a különbség?
Ha a Tisza-tónál jártok, és közelebbről megnézitek a vízen lebegő tündérfátyol vagy sulyom leveleit, sok helyen felfedezhetitek rajta ezt a kedves nevű rovart, a tünde-kék kabócát.