
Szerelmes álkérészek a hóban – Videó
Az erdő tele van parányi, titokzatos élőlénnyel, akiket felületes szemlélő nem is igen vesz észre. Közéjük tartoznak az álkérészek, amelyekről a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság osztott meg egy kis videót.
Az erdő tele van parányi, titokzatos élőlénnyel, akiket felületes szemlélő nem is igen vesz észre. Közéjük tartoznak az álkérészek, amelyekről a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság osztott meg egy kis videót.
Kihirdették az Év Rovara 2021 verseny győztesét. Az idei három jelölt közül meggyőző fölénnyel nyert a kacsafarkú szender, amely a majdnem hatezer beérkező szavazat jelentős részét bezsebelte.
A napokban, az erdőt járva, az avar felett repülő lepkékre lettem figyelmes. Meglepő, de a törékenynek tűnő téliaraszolókat nem riasztja el a hideg, sőt, ilyenkor vannak igazán elemükben.
A rovarfaj fokozottan védett Magyarországon, ezért nagy erőkkel folyik a megfigyelése a Kiskunsági Nemzeti Parkban. Idén sok nem védett helyről is előkerült.
Több helyszínen is felbukkant a jellegzetes színű éjjeli lepkefaj a Hajdúság-Dél-Nyírség Természetvédelmi Tájegységben.
A bogár csak úgy bereppent a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetőjének kertjébe.
A Bükk hegység északi részén számos szaporodóhelyét tartják nyilván a fokozottan védett hegyiszitakötőnek, az imágók azonban mégis kifejezetten ritkán kerülnek az ember szeme elé. Nemrég egy madárhálónak köszönhetően bukkantak rá egy szép imágóra, amelyet a szakemberek a kiszabadítás és néhány fotó után szabadon is engedtek.
Szikrázó napsütés, hullámzó tenger és a kabócák hegyet-völgyet betöltő ciripelése, egy adriai nyaralás elmaradhatatlan elemei. A kabócák énekét leginkább a mediterrán vidékekhez kötjük, pedig itthon is sokfelé lehet őket hallani.
Napok óta tűkön ülve vártuk a hírt, hogy mikor indul be a nyár egyik várva várt csodája, a kérészek násztánca. Tegnap megtörtént az áttörés, és elindult a tiszavirágok látványos rajzása Szolnoknál és a Közép-Tiszai térségben.
Nem találkoztam még olyan emberrel, aki ne elragadtatással beszélt volna erről a különös élőlényről. Fura szerzet, nem vitás, amely a virágok között röpködve inkább tűnik parányi kolibrinek, mint lepkének.
Indul a tiszavirágrajzás, és már mi is tűkön ülve várjuk a természet e csodás jelenségét, addig is itt egy korábbi videó. Hihetetlen szerencséje volt Mariannak, akinek a Tisza-parti üldögélés közben egy kérész szállt a combjára, és közelről nézhette végig az átalakulást, amit fel is vett videóra, és megosztott a Facebook-oldalán.
Tavasszal különös lyukak jelentek meg a kertünkben. Néhány nagyobb, függőleges üreg és néhány kisebb, amelyben ferde járat vezet a föld alá. Mindkettőben ízeltlábúak laknak.
A cincérfajnak nemcsak a táplálkozása, de a szaporodása is elképzelhetetlen a veszélyeztetett növény nélkül.
Egy ősrovar, egy döglégy és egy álganéjtúró. Nagyon különbözőek, három dologban azonban megegyeznek. Mindhárom rovar a lebontás folyamatában jeleskedik, eddig méltatlanul kevés figyelmet kaptak és 2020-ban közülük kerül ki majd az év rovara.
Ritkán láthatjuk, mert Magyarországon többnyire csak átutazóban jár A bárányok hallgatnak című filmből ismerős halálfejes szender.
Eddig a kérészek előszeretettel petéztek a víznek tűnő aszfaltra a tahitótfalui hídon, ami nemcsak a védett rovarok, de az autók szempontjából is aggályos volt. A vadiúj fejlesztésnek köszönhetően a legtöbbjük közvetlenül a folyó fölött marad.
A szúnyogok idén nyáron nemcsak az estéinket, de a híreket is uralják. Nemcsak azért mert elképesztően sokan vannak, hanem azért is, mert új fajok is megjelentek, melyek új betegségeket is hozhatnak magukkal. Közben, a rovarvilágért aggódva, egyre többen állnak ki a biológiai gyérítés mellett.
Az egyre ritkábban felfedezhető bogarak most rajzanak a Körös-Maros Nemzeti Parkban, repülni leginkább délután láthatjuk őket, és azt is elkaphatjuk, ahogy összeakaszkodva küzdenek a nőstényekért.
Az idei év rovara összesen 5680 voksot zsebelt be. A másik két jelölt, a magyar tarsza és a kis Apolló-lepke labdába sem rúghatott a havasi cincér mellett.
Apolló-lepke, magyar tarsza vagy havasi cincér? December 6-ig szavazhatsz Az Év rovaráról.
Szabadkígyós környékét jártuk be, és felfedeztük a puszták különleges élővilágát
Egy monumentális, csonka bükki bérc. Mi történhetett ezzel a heggyel?
A Margit-sziget tele van történetekkel minden korszakból, de talán a „sötét” középkor volt itt a legizgalmasabb