Rekordmélységbe jutottak a Bányász-barlangban

Magyarország legmélyebb barlangja egészen mostanáig a Bükkben található Istvánlá­pai-barlang volt, melyet 254 méter mélységben ismerünk. Járatait éppen 50 évvel ez­előtt, 1964-ben fedezték föl elődeink. A mélység tekintetében már fél évszázada fennálló elsőség csak napjainkban dőlt meg…

Szerző:
Szinva Csoport
Fotó:
Nagy Gergely Domonkos
Egri Csaba
Berentés Ágnes
2014. április 11.

Magyarország legmélyebb barlangja egészen mostanáig a Bükkben található Istvánlá­pai-barlang volt, melyet 254 méter mélységben ismerünk. Járatait éppen 50 évvel ez­előtt, 1964-ben fedezték föl elődeink. A mélység tekintetében már fél évszázada fennálló elsőség csak napjainkban dőlt meg…

 

Ereszkedés a bejárati aknában

 

2010-ben a Szinva Csoport - az ország különböző területeiről összegyűlt barlang­ kutatók és szakemberek mintegy 30 fős csoportja - a szintén a Bükkben található Bányász-barlangban kezdtek kutatást. A kitartó munka eredményeként, újabb és újabb barlangszakaszok nyíltak meg a felfedezők előtt. A feltárásban az alábbi csoportok tagjai vettek részt (azaz ők alkotják a Szinva Csoportot): Alsódobszai Hernádmenti Természetvédelmi Kulturális és Sport Egyesület, Barit Barlangkutató Csoport, Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület, Ódorvári Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület, Papp Ferenc Barlangkutató Egyesület.

 

 

A feneketlen akna teteje

 

 

Törpilla a barlangban
A 2013-as nyári táborunk utolsó műszakának kezdetén két lány barlangásztársunk - akik azért jöttek

a végpontra, hogy a felesleges holmikat transzportálják a felszínre - hoztak magukkal egy olyan műanyag dominót, melyre Törpilla teljes alakos képe volt festve. Ezt a kis kabalát egy pici párkányra

helyezték a szűkület előtt, mondván nekünk a két kutatásvezetőnek, hogy majd Ő segít a nagy belyukadásban. A lányok a nehéz zsákokkal elindultak fölfelé és mi egy óra vésés után beláthattunk egy hatalmas nagy fekete térbe, melyről utóbb kiderült, hogy Hazánk egyik legnagyobb aknája a

maga 80-90 méteres mélységével. Természetesen az aknát Törpilla-aknának kereszteltük el.

A 2010-ben még csak 87 méter mély Bányász-barlang ismert vertikális kiterjedése 2014. március 15.

óta 275 méter, így már Magyarország legmélyebb barlangja! A jelenlegi végpont olyan ígéretes, hogy talán csak napok kérdése az újabb továbbjutás, melynek eredményeként a Bányász-barlang akár a 300 méteres határt is átlépheti. Barlangunk hosszúsága 620 m.

 

A kutatás perspektíváját mutatja, hogy a barlangban elnyelődő víz a bejárathoz képest 400 méterrel mélyebben és 5 kilométerrel keletebbre a Szinva-forrásban lát ismét napvilágot, így egy napon - ha a szerencse továbbra is mellénk áll - talán hosszúság tekintetében is a legnagyobbak között láthatjuk majd a Bányász-barlangot…

 

A Bányász-barlang kutatása - a Magyarorszá­gon zajló többi kutatáshoz hasonlóan - tejesen önkéntesen és önerőből történik. Noha egy ilyen barlangfeltárás és kutatás rengeteg anyagi és emberi erőforrást követel, mégis kutatócso­ portunk minden tagja civil munkája mellett szabadidejét, saját pénzét és energiáját áldozza e barlang feltárására.

 

 

  Táró bővítése

 

A kutatásban a Szinva Csoportot a legtöbb ember előtt rejtett, szép és ismeretlen világ felfede­zésének öröme hajtja, de a barlang feltárásának - a közösen átélt élményeinken túl - tudományos és gazdasági haszna

is van. A barlang vízgyűjtő területének megismerése stratégiai cél, ugyanis a Bányász-barlangot kialakító, és rajta végig folyó Szinva patak Miskolc vízellátásban kulcs­ fontosságú szerepet tölt be, mintegy negyedét adja a város vízszükségletének.

 

A kutatások természetesen folytatódnak, és újabb mélységi csúcsok elérése várható...Munkájukat

eddig mintegy 5 millió forintnyi anyagi áldozat mellett végezték, melyben a benzinköltségtől kezdve a

kutatáshoz szükséges felszerelésig sok minden benne van.

 

A csapat felkészültségének és higgadtságának köszönhetően 4 év kemény munkája során a

rendszeres leszállások alkalmával, az igen kockázatos körülmények ellenére még senki, sohasem

nem szenvedett balesetet.


 

A csapat támogatói

 

 

 

MÉG TÖBB BARLANG
Extrém barlangmászás családoknak is

Cikkajánló