
70 év után újra megvizsgálták az egyik leghíresebb ősemberbarlangot – videó
Ezúttal modern eszközökkel kutatták át az Istállós-kői-barlang 40 ezer éves rétegsorát.
Ezúttal modern eszközökkel kutatták át az Istállós-kői-barlang 40 ezer éves rétegsorát.
A Budaörs központjában magasodó Kő-hegy, tetején a kedves kápolnával, a hatalmas kereszttel és a fura sziklaalakzatokkal már messziről látszik. A sziklatömbök egy barlangot rejtenek, ahol hajdan egy remete élt. Ki volt ő, és miért költözött a Kő-hegyre?
Jelenleg természetesen ez a budapesti barlang sem látogatható, de ennek a klassz videónak a segítségével most te is végigbarangolhatod virtuálisan.
Az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjai 1995. december 6-án kerültek be az UNESCO világörökségi jegyzékébe. Az itteni barlangok különlegessége formagazdagságukból és viszonylagos érintetlenségükből fakad, de az is nagyon ritka, hogy ilyen kis területen ennyire sok barlang koncentrálódjon.
Három évszakban, a téli, nyári és őszi időszakban is sikeresen lezajlottak a próbaterápiás kezelések és mérések a Baradlában, így a gyógybarlanggá minősítés a tervek szerint 2021. első felében megvalósulhat.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy Budapest a barlangok fővárosa is, hiszen sehol a világon nincs még egy olyan város, amely alatt ilyen jelentős kiterjedésű, különleges képződményekkel díszített járatrendszer húzódna. Ezek közül is a legjelentősebb a második kerületben található Pál-völgyi-barlangrendszer, ami jelenleg Magyarország leghosszabb ismert barlangrendszere, és amelynek egy részét a legnagyobb kényelemben, akár utcai ruhában is bárki bejárhatja.
Borsókövekkel kibélelt járatok, fantasztikus látványt nyújtó karfiolmezők és kalcitlemezek a mélyben. Egy könnyű sétával bárki bekukkanthat a város alatt megbúvó hévizek alkotta pazar világba. Ha még nem tetted, ne hagyd ki!
A határ mindkét oldalán folyamatosan kutatják a barlangrendszert. Mostanra összesen 30154 métert térképeztek fel.
Van egy mondás, miszerint bűn, ha Budapesten nem járunk termálfürdőbe. A természetjárás szeretetére nevelő szülőként valahogy így vagyok ezzel a barlangok és a barlangászat megismerése kapcsán is, hiszen Budapest nemcsak a fürdők, de a barlangok fővárosa is. Mivel kisebb lányom is elérte a minimum korhatárt, így beneveztünk a főváros egyetlen overallos túrájára.
→ TovábbTöbb barlangot helyreállítottak és megújítottak a Budai-hegységben, a Pilisben és a Börzsönyben. A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság európai uniós támogatás segítségével valósította meg a nagyszabású projektet.
Újra várják a látogatókat a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság barlangjai. A Pál-völgyi- és Szemlő-hegyi-barlangok mellett a kevésbé ismert, de nem kevésbé látványos és különleges budai Vár-barlangban is elindultak a szakvezetések.
A hazai nemzetipark-igazgatóságok az elmúlt hetekben fokozatosan nyitották meg a kapuikat. A szabadtéri bemutatóhelyek után most már a látogatóközpontok is várják a vendégeket és a barlangokban is újraindulnak a túravezetések.
Amíg nem nézheted meg élőben, a 360 fokos képek segítségével akár a kanapén ülve is tüzetesen szemügyre veheted a Baradla- vagy épp a Rákóczi-barlang egy-egy szegletét.
Ha nem írom le, hanem azt mondom, hogy „epöl”, valószínűleg az emberek többségének nem egy kis falu, hanem egy amerikai óriáscég jut az eszébe. Persze ez a beszámoló nem a legújabb telefonom kapcsán született...
→ TovábbEddig ismeretlen járatot fedeztek fel a Csobánka melletti Dinó-rejtek elnevezésű barlangban, ami így a Pilis harmadik legmélyebb barlangja lett.
Filmes rovatunkban most egy igazi expedíciós filmet ajánlunk, melynek főhősei nem kisebb feladatra vállalkoztak, mint hogy lejussanak a Föld egyik legmélyebb barlangjába, a 2197 méter mély Krubera–Voronya-barlangba.
Ki gondolná, hogy Európa legnagyobb és leglátványosabb hidrotermális barlangja nem egy eldugott erdő mélyén, hanem Budapest alatt húzódik. A Filmdzsungel Stúdió Budapest Inferno – A Molnár János-barlang titka című filmje a búvárok munkáját követve mutatja be a főváros egyik különleges természeti csodáját.
Pedig pont március a „Barlangok hónapja” minden évben. Most a nemzeti parkok inkább arra buzdítják a látogatókat, hogy a természetben kiránduljanak.
Szuper kedvezményekkel és programokkal várják márciusban a kirándulókat a barlangokban.
Természeti kincsek és történelmi nyomok egy helyen. Akár ilyen egyszerűen is megfogalmazhatjuk a Pilis hegység és Esztergom szomszédságában álló Strázsa-hegyek környezetét, amit egy rövid túra keretében bárki felfedezhet.
Bakonyi históriás kalandok, amelyeket nem fogunk elfelejteni
Sokkal több élet van a téli erdőben, mint ahogy azt első pillantásra gondolnánk
Térerőmentes séta a városlődi Üveg-hegyen innen, de Nyúlon túl, a „bakonyi Gyilkos-tónál”