
Időutazás a Nagy Magyar-barlangban
Erdély egyik legszebb történelmi barlangjában jártunk, amely egészen az őskori emberek idejéből őriz emlékeket. Hatalmas bejáratán belépve, mintha csak egy időkapun lépnénk át.
Erdély egyik legszebb történelmi barlangjában jártunk, amely egészen az őskori emberek idejéből őriz emlékeket. Hatalmas bejáratán belépve, mintha csak egy időkapun lépnénk át.
Április 3-án, vasárnap délután eltűnt egy barlangi búvár a Jósvafő határában nyíló Kossuth-barlangban. A feltáró merülés után a búvár nem tért vissza a merülés kezdőpontjához. A mentés jelenleg is nagy erőkkel folyik.
A Karancs–Medves-vidék szélén, Bárna mellett található Kiskő nem akármilyen kincset rejt: itt található hazánk legnagyobb méretű, bazaltkőzetben létrejött lávabarlangja, amelybe ráadásul be is kukkanthatunk!
Minden barlang titokzatos, de a Bátori valóban kiérdemelte Vajna Györgytől (aki könyvet is írt a fenti címmel), hogy a rejtélyes jelzőt kapja. Ismerjük meg e csodás földalatti világot!
→ TovábbEgy óvodással indultunk a Pilis legnyugatibb hegyeinek felfedezésére, ahol az érdekes látnivalók mellett gyönyörű kilátóhelyekből sem volt hiány. Családi túrák a Kis-Strázsa-hegytől a Kétágú-hegyen át a Klastrompuszta feletti csodákig.
Hatalmas élmény hét kilométert gyalogtúrázni hazánk egyik legkülönlegesebb barlangrendszerében Aggtelek és Jósvafő között.
A József-hegyi-barlang 67 méter hosszú ürege Európa legnagyobb, hévizes barlangi terme. De nem ezért fokozottan védett ez a természeti csoda.
Egészen egyedülálló és különleges élmény, hogy az Aggtelek és Jósvafő közötti mintegy 7 kilométeres szakaszt egy barlangrendszerben is megtehetjük.
Márciusi lapszámunk hiánypótló összeállításában összegyűjtöttük a kiépítetlen barlangokban haladó túrákat. Ennek kapcsán érdemes megemlékezni a barlangok felfedezésének egy kevésbé ismert, negatív következményéről is.
Különleges programokkal és kedvezményes belépőkkel várnak a Barlangoljunk! programsorozat keretében a hazai “barlangos” nemzeti parkok márciusban. Nem csak a kényelmesen bejárható barlangokat ismerheted meg, de kalandtúrát tehetsz számos kiépítetlen barlangban is.
A márciusban megjelenő Turista Magazinban összeszedtünk pár olyan szabadon látogatható és könnyen megközelíthető hazai barlangot, amelyek több szempontból is figyelemre méltók, a természetjárók számára pedig kihagyhatatlan élményt nyújtanak.
Egy megskalpolt hegy és vízzel teli barlangja öt nap alatt vált az emberi összefogás szimbólumává. Története egyszerre szól a közösség erejéről, az önfeláldozásról és kitartásról, és mindez nem csupán sziklákat mozgatott meg, hogy megmentse egy bajba jutott búvár életét, hanem a bizalomba vetett hitet is hirdette. Egy búvármentés rendkívüli története, amit 20 évvel ezelőtt az egész ország követett aggodalommal.
A Budaörs központjában magasodó Kő-hegy, tetején a kedves kápolnával, a hatalmas kereszttel és a fura sziklaalakzatokkal már messziről látszik. A sziklatömbök egy barlangot rejtenek, ahol hajdan egy remete élt. Ki volt ő, és miért költözött a Kő-hegyre?
Vannak köztük híresek és kevésbé ismertek, roppant látványosak és populárisak, abban azonban mind egyeznek, hogy egy túra során megéri rászánni az időt a felfedezésükre. Nézzük hát, melyekről is van szó!
Bővült a Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhelyünk földtudományi értéktára. Eddig semmilyen leírásban nem szerepelt ez a képződmény.
Mi van akkor, ha már túl vagy egynéhány szakvezetéses, kiépített barlangszakaszokat érintő, alapvetően a nagyközönség számára szervezett föld alatti sétán, de valami többre vágysz?
Kevés olyan hely van, ami egyszerre nyújt élményt és kikapcsolódást a hétvégén kiránduló gyerekes családoknak, a komolyabb outdoorozást kedvelő túrázóknak vagy akár barlangászoknak. A Pilis nyugati oldalába mindezt megtaláljuk, aminek felfedezését mi egy könnyű túrával ajánljuk nektek.
Van egy mondás, miszerint bűn, ha Budapesten nem járunk termálfürdőbe. A természetjárás szeretetére nevelő szülőként valahogy így vagyok ezzel a barlangok és a barlangászat megismerése kapcsán is, hiszen Budapest nemcsak a fürdők, de a barlangok fővárosa is. Mivel kisebb lányom is elérte a minimum korhatárt, így beneveztünk a főváros egyetlen overallos túrájára.
→ TovábbHa barlanglátogatásról beszélünk, a legtöbb embernek a kiépített, viszonylag kényelmesen bejárható föld alatti túrák jutnak eszébe. Azonban ma már overallos kalandtúrákból is bőséggel válogathatunk, igaz, ezekhez azért már némi kalandvágy is kell. A meglepően széles választékból mutatunk egy kis ízelítőt.
Aggtelek és Domica egy nagy zivatargóc közepébe került a hétvégén, melynek köszönhetően a barlangban villámárvíz keletkezett. Most már lassan, de biztosan apad a víz, és ismét részt lehet venni a rövid túrákon.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.