Szlovákiában kiterjedt menedékkunyhó-hálózat működik: felhagyott pásztorszállásokat és erdei munkások régi kunyhóit vehetik szervezett módon birtokba a természetjárók. Az elmúlt években viszont épült négy darab hihetetlenül vagány és dizájnos házikó, ráadásul közösségi finanszírozás keretében. Kipróbáltuk az egyik ilyen „dizájn kunyhót”.
„Ez tényleg menő” – kiáltunk fel egyszerre Dömsödi Áron kollégámmal, amikor meglátjuk a Ján Krutek házat az erdő mélyén, és mintha nem lenne 18 kilométer és majd ezer méter szint a lábunkban, versenyt rohanunk, hogy ki léphessen be először a valóban takaros és dizájnos házikóba. Kicsit később, a kályha előtt ücsörögve együttesen állapítjuk meg azt is, hogy az ablakok teszik különlegessé és otthonossá a menedékkunyhót.


Ami tényleg egyszerű, de nagyszerű: van egy jól tájolt, fedett tornác egy dizájnos piros paddal, egyben ez szolgál faraktárként is. Később mi is idehozzuk az erdőben szedett és felaprózott ágakat, hiszen így illik. Sőt, még gyújtóst is tördelünk, mert minket is ennyire felkészülten várt a ház.
A szoba meghittségét alapvetően a mind a négy oldalon megtalálható, kissé szokatlan méretű, elhelyezkedésű és formájú ablakok adják. Rengeteg menedékkunyhóban aludtam már, s csak most döbbenek rá, hogy mindegyikben sötét volt, még nappal is kellett a fejlámpa például ahhoz, hogy bepakoljak. Itt a lemenő nap fénye egészen későig otthonossá varázsolja a hangulatot, nem beszélve arról, hogy reggel első dolgom, hogy a meleg hálózsákból kibámuljak az ablakon, s az erdő részének érezzem magam.


A bejárattal szemben főzésre is alkalmas kályha, bal kéz felől egy széles pad (felhajtva fát is tárolhatunk benne), rajta kényelmes párnákkal. Jobb oldalon a fekvőhelyek kaptak helyet: a féloldalas tetőnek köszönhetően három, felfelé haladva fokozatosan keskenyebbé váló szinten. Összesen elvileg 11 ember talál itt menedéket. Alapvetően nem szeretek ilyen helyeken szivacson aludni, de ez itt annyira tiszta, hogy simán kivételt teszek.


És persze a praktikum: a szobában több akasztó is található ruhák és hátizsákok számára, a kályha fölött kifeszített köteleken lehet szárítani a nedves holmikat, a fekvőhelyek mellett egyszerű polcok, s lefekvés előtt még könyveket is lapozgathatunk. A kályha mellett kifejezetten jó minőségű fejsze, fűrész és söprű. A forrás mintegy 450 méterre található a háztól, s ahogy az lenni szokott, egyesek a felesleges tartós élelmiszert is itt hagyják, hátha másnak hasznos lesz.
A GRAU Architects által tervezett ház tényleg attól csodálatos, hogy nincs benne semmi fakszni, tök profi és egyszerű az egész.


Pont jó helyen
Ez a dizájnos bivakház minden valószínűség szerint tudatos helyszínválasztás eredményeképpen áll itt, a Jedľovec-nyeregben (837 m). Ugyanis az országot kelet-nyugati irányban mintegy 760 kilométer hosszan átszelő, a németellenes partizánakciókról elnevezett SNP (Slovenské národné povstanie) piros sáv jelzésű útvonalán éppen itt, a Rozsnyói-hegység (Volovské vrchy) ezen szakaszán volt nagy szükség egy bivakházra.
A Kassa északnyugati részén induló, a Gömör-Szepesi-érchegység részét képező Rozsnyói-hegységben, nyilván nem függetlenül a közeli nagyváros polgárságának akkoriban ébredező természetjárási szokásaitól, komoly hegyi élet zajlott már a két világháború között is és ekkor épültek ki a Kassa melletti menedékházak. Csakhogy a Lajoška menedékház ide 23 km, a Kojsói-havas (Kojšovská hoľa) alatt elhelyezkedő Erika-ház meg ugyan csak 13,5 km, de ez hegyi hotelként üzemel, nem biztos, hogy a hosszútávú túrát kedvelők bevállalják.


A másik irányba tekintve még egyértelműbb, hogy jól jött itt egy kényelmes bivakház: a Pozsálló (Skalisko) alatti Chata Volovec ugyanis az első szállás a gerincen, az pedig 29,5 kilométerre található. Így adta magát a helyszín, különösen, hogy a közelében, közvetlenül az SNP útvonala mellett bővizű forrás is található. Nem előzmény nélkül való egy bivakház gondolata ezen a szakaszon: a Kassa irányában található Trohánka nyeregben jóval nomádabb, de kiváló 3-évszakos bivakház áll már évek óta, a Kloptaň csúcsán pedig szűkös, de 2 fő bivakolására alkalmas esőbeállót találunk. Ezekhez képest a Ján Krutek ház fejedelmi luxus.
A bivak (bivouac) egyébként francia eredetű szó, amely eredetileg szabad ég alatt tartózkodást, táborozást jelent, de a bárki által szabadon használható, személyzet nélküli hegyi menedékekre is szoktuk használni ezt a kifejezést.
Szlovákiában a frekventált magashegységeken (pl. Magas-Tátra) kívül sok esetben ezek jelentik az egyetlen szálláslehetőséget, hiszen nincs elég menedékház, sátorozni pedig csak korlátozottan lehet (ha lehet egyáltalán). Így régi hagyomány, hogy a helyi turistaegyesületek felújítanak egyes, használaton kívüli erdei házakat, a természetjárók pedig ingyen használhatják azokat. A térképek is feltüntetik ezeket a lehetőségeket, továbbá a hiking.sk oldalon szinte mindegyik házról találunk bővebb információt. Ami azért is fontos, mert némelyik kunyhó valóban csak vészhelyzetre alkalmas (például lyukas a tető és a szél befújja a havat), s a kályha sem feltétlenül alapfelszerelés.
Bivakházak közösségi finanszírozással
„Miért építünk kanadai rönkházakat a hegyeinkben? Milyennek kellene lennie egy igazi szlovák menedékhelynek?” – olvasható Szlovákia legnagyobb túraklubjának, a Hikemates-nek a honlapján a projekt alapötlete. A kérdésre egy építészeti pályázat révén keresték meg a választ, amelyet egy közösségi finanszírozás tett lehetővé. A gyűjtésben 1834 támogató vett részt, összesen 61 038 eurót sikerült összekalapozni. Ennek a pénznek köszönhetően sikerült megszervezni az építészeti pályázatot, amelyre 101 stúdió jelentkezett. Feladatuk az volt, hogy olyan terveket dolgozzanak ki, amelyek kényelmesek és alkalmazkodnak a konkrét helyszínekhez.
Kevesebb mint három évvel a projekt elindítása után már négy új, igazán meghitt kunyhó áll a hegyekben.
A Jozef Mak kunyhó szintén az SNP útvonalán található, körülbelül 4 kilométerre Dobrá Vodától a Kis-Kárpátokban. A Kráľova studňa menedékhely a kék sáv jelzésen található, a Kassa közelében fekvő Sokoľ falu felett, szintén az SNP mellett. A Sláviček kunyhó pedig Tiszolc (Tisovec) felett csalogatja a turistákat a Fülek várát Murány várával összekötő – szintén – piros jelzéssel ellátott turista főútvonal (Cesta Márie Széchy) közelében.


Bivakházat mindenhova
A projekt azonban itt nem állt meg. 2021-ben az összegyűjtött pénzből az egyesület négy, már létező kunyhót is felújított önkéntesek segítségével. Ezek közül az egyik az Alacsony-Tátra gerinctúráját járó vándorokat segíti a Hédeli-nyeregben (Hiadeľské sedlo). Azt pedig már csak a cikk írása közben vettem észre, hogy az SNP útvonalán más szervezet is épített már, szintén meglehetősen dizájnos kunyhót. Fontos megjegyezni, hogy ezek az házak többnyire az ország fejletlenebb keleti, turisztikailag kevésbé kiaknázott felében épültek, építésüket és ezáltal az aktív turizmust már a regionális kormányzat is népszerűsíti.

