
Szlovákia legkönnyebben elérhető magashegységi főcsúcsa
A Kis-Fátrába invitáljuk azokat, akik egy könnyű túrával meg akarják tapasztalni a magashegységek semmi máshoz nem fogható szépségét.
A Kis-Fátrába invitáljuk azokat, akik egy könnyű túrával meg akarják tapasztalni a magashegységek semmi máshoz nem fogható szépségét.
Két látványos szurdok: létrás mászás, vízesés, búvópatak az elsőben, virágpompában úszó havasi rét felhőbe vesző fenyvesekkel és játszóteres étterem a túra közepén, végül egy újabb vízesés, működő vízimalom és két kilátóból is élvezhető szédítő mélység a másodikban. Mindezt egyben, a Kócs-hegység látványos körtúrájában.
→ TovábbAki szereti a különleges hangulatú várromokat, annak a felvidéki Torna várát érdemes felkeresnie. A magyar-szlovák határtól mindössze négy kilométerre, Torna községtől északi irányban, immár 700 éve dacol az idővel egy mészkőhegy kúpján. Ha felkapaszkodunk a gerincen, tekintélyes méretű falmaradványokat és gyönyörű körpanorámát kapunk kárpótlásul fáradozásainkért.
Pozsonytól Gútáig 135 km hosszan kanyarog a középszakasz jellegű Kis-Duna (Maly Dunaj) Európa legnagyobb folyami hordalékkúpjának északi határán. Vidám csapatunkkal itt eveztünk és örömködtünk öt napot.
→ TovábbA szlovák Hegyi Mentőszolgálat tanácsai következnek arra az esetre, ha magashegységbe indulsz.
Szlovákiában már régóta napirenden van a jegyszedés ötlete, de most úgy fest, a Tátrai Nemzeti Park eltökélt a témában.
A Szlovákiában található malonyai arborétum gyönyörű és hatalmas, alapítója pedig az az Ambrózy-Migazzi István, akinek a neve később összeforrt másik pompás kertjével, a jeli arborétummal.
A medve két bocsával idegenforgalmi vendéglátóhelyek környékén barangolt a Tátra alatt. A tervek szerint hamarosan különleges munkacsoportot alakítanak a szlovákiai medveproblémák megoldására.
A földrajzi lehatárolások kényes kérdésébe most nem megyünk bele, egyszerű természetjáró szemmel nézzük a kérdést. Szerintünk azonban lesz a válaszban meglepetés...
A magyar-szlovák határtól néhány kilométerre egy, a hazai turisták által talán kevésbé ismert, de igen látványos kirándulásra csábító szurdokot találunk. Vadregényes kanyon, változatos sziklaalakzatok, virágos rétek és festői kilátások várnak ránk Szádelő völgyében. Érdemes legalább egy fél napot rászánni a felfedezésére, ha Észak-Magyarországon vagy Aggtelek környékén járunk.
A csodákat rejtő Aggteleki-karsztunk északon, a szlovák-magyar (mesterséges) határon túl is folytatódik, sőt, mondhatjuk, kiteljesedik. S nem csak méretében, de látnivalóiban is. Nem véletlenül lett az UNESCO természeti világörökség része.
→ TovábbNem akármilyen felvidéki hegyről beszélünk, aminek lenyűgöző panorámájáért nekünk még a tavaszias hangulat ellenére is nehéz, téli körülményeket kellett leküzdenünk.
→ TovábbA hatalmas sziklafalról alábukó víztömeg a Kárpátok egyik legizgalmasabb természeti látnivalóját tárja elénk.
Pár év kihagyást követően idén kitaláltuk, hogy visszatérünk a hótalpas túrákhoz, s nagy lelkesen rögtön a Király-hegy nyílt, gyephavassal borított gerincét néztük ki magunknak. Kérdés, átenged-e a hegy. Pár éve nyáron alig tudtunk ugyanis végigmenni rajta az erős szél miatt.
Felvidéki kiruccanásunk magját egy látványos vár felfedezése jelentette, végül a Divényből kezdett körtúra egy békés dombvidéket és egy felejthetetlen sziklatájat is elénk tárt.
→ TovábbA viharos történelemmel bíró vár egykori ura finoman szólva is öntörvényű volt: sokakkal perben állt, a császárnak sem engedelmeskedett, számtalan rablóportyát indított, feleségét pedig egyszerűen kihajította a vár ablakán. Divény erősségét azonban nem csupán történelme, csodás látnivalói miatt is érdemes felkeresni.
Szakadó hó, tomboló szél, támadó mínuszok – ezek a téli magashegyi túrák veszélyes velejárói. A szlovákiai Nagy-Fátra 1500-as csúcsain mindebbe bele lehet kóstolni az átlag túrázónak is, viszonylag veszélytelenül.
→ TovábbRákóczi Ferenc szülőhelyén az egyik legizgalmasabb tárlatot rendezték be, amit kastélyban valaha láttunk, nemsokára pedig tovább szépül az épület környezete.
Sajnos ismét áldozatot követelt a téli magashegyi túrázás, ezúttal a Magas-Tátránál szelídebb domborzatú Nagy-Fátrában történt tragédia.
Eredeti szépségében pompázik a kis kápolna az Oszterva nyugati lejtőjén lévő fenyvesben, amely szimbolikus emlékhelye a Tátrában hegyi balesetben elhunyt embereknek.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa