
Folyamatosan nő a balesetek száma a szlovák hegyekben
Egyre több a turista, növekszik a zsúfoltság, és ezzel együtt a hegyi balesetek száma is, ráadásul nem kevéssel: idén 20 százalékkal.
Egyre több a turista, növekszik a zsúfoltság, és ezzel együtt a hegyi balesetek száma is, ráadásul nem kevéssel: idén 20 százalékkal.
Nemrégiben két napot töltöttünk a Palóc Úton, és ízelítőt kaptunk a határon átívelő tematikus út látnivalóiból. Az ismerkedést a szlovákiai Hrušovban és a Cserhát egyik hangulatos kis falujában, Vanyarcon folytattuk.
A lengyel kisfiú néhány hónap alatt mászta meg többek között a Gerlahfalvi-, a Lomnici- és a Késmárki-csúcsot. Persze, mondhatjuk azt, hogy könnyű neki, hisz édesapja a tátrai hegymászás egyik élő legendája.
A torony 53 méteres lesz, az üvegpadló mellett pedig adrenalinhálót és csúszdát is terveznek hozzá.
A somoskői várnézés mellé kiváló kirándulós program lehet a vár szlovákiai oldalán található Somoskői és Macskalyuk kőbánya tanösvények bejárása. Mindkettő gyönyörű erdőkben, különleges geológiai képződményeket felvonultató Medves-vidéken vezet végig, amely a sokat látott túrázóknak is tartogat meglepetéseket. Nem is akármilyeneket.
A mozdony dohog, sistereg és fújtat, majd nekiveselkedik a hamisíthatatlan kárpáti világba, a hegyi kaszálókkal övezett Betyár-hágóba tartó útnak. Mi, a mozdonyhoz hasonlóan, tele vagyunk gőzzel, hiszen a Vepor egyedülálló felvidéki kalandokat ígér: egy tájat, ahol a hegyi pásztorkodás még valamennyire élő hagyomány, kárpáti őserdők varázslatos hangulatát, egy erdei skanzent, a hegység túloldalán pedig egy erdei kisvasutazást.
Csütörtökön a hirtelen kitört viharban négyen életüket vesztették, és csaknem százan megsérültek a a villámcsapások miatt a Lengyel-Tátrában. A viharban a hegység szlovák oldalán is meghalt egy túrázó, és többen megsérültek.
Kipróbáltuk Szlovákia egyik legújabb via ferratáját Körmöcbánya szomszédságában. Az akár egy nap alatt is teljesíthető túra családi programnak sem utolsó.
A magyar-szlovák határtól néhány kilométerre egy, a hazai turisták által talán kevésbé ismert, de igen látványos kirándulásra csábító szurdokot találunk. Vadregényes kanyon, változatos sziklaalakzatok, virágos rétek és festői kilátások várnak ránk Szádelő völgyében. Érdemes legalább egy fél napot rászánni a felfedezésére, ha Észak-Magyarországon vagy Aggtelek környékén járunk.
A megtermett medve a szlovákiai Rózsahegy városában rohangált.
Aki szereti a különleges hangulatú várromokat, annak a felvidéki Torna várát érdemes felkeresnie. A magyar-szlovák határtól mindössze négy kilométerre, Torna községtől északi irányban, immár 700 éve dacol az idővel egy mészkőhegy kúpján. Ha felkapaszkodunk a gerincen, tekintélyes méretű falmaradványokat és gyönyörű körpanorámát kapunk kárpótlásul fáradozásainkért.
Már az átadása óta fenjünk a fogunkat a szlovák lombkorona-tanösvényre, amely számos hazai társával ellentétben nem az ágak között, hanem egyenesen a fák fölött vezet, egy látványos kilátó is tartozik hozzá, a teteje pedig a tériszonyosok rémálmát rejti: egy rugalmas hálón lépkedve nézhetünk le a mélybe.
A Felvidék keleti részén magasodó Csergő-hegység gerince minden évszakban kiváló túraterep: tavasszal és nyáron madárfüttyös, virágos kirándulásra van lehetőségünk, csendes őszi estéken szarvasbőgés invitál sátrazásra, télen pedig lavinaveszély nélkül hótalpazhatunk. Mindezek ellenére alig ismerik, így tömegre sem kell számítanunk.
A napok óta tartó havazás, az erős szél és az utakon keletkezett hóátfúvások miatt szükségállapotot rendeltek el a tátrai régióban. Az ítéletidő három járásban - a poprádiban, a lőcseiben és a késmárkiban - okoz komoly problémákat.
A határtól alig húsz percre, Budapesttől csak kétórányi autózásra helyezkedik el, Füleket mégis viszonylag kevesen látogatják Magyarországról. Ez idáig valamiért nekünk is kiestek a látószögünkből a külföldi célpontok, amikor a magazin História rovatába kerestünk témát - kár volt. A Felvidék egyik legérdekesebb várához látogattunk el.
November 23-án megnyitotta kapuit a tarajkai jégtemplom, melynek témája idén a római Szent Péter- bazilika. A különleges látványosság jövő év áprilisáig várja a Tátrába érkező látogatókat.
Ezüstérméket, pipákat, kerámiákat, edényeket és egy különleges 16-17. századból származó imakorongot is találtak a nemrég befejezett feltárás során a füleki vár alatt.
Alig vártuk, hogy meglátogathassuk a Bélai-Tátrában tavaly átadott, fenyőfák fölött kanyargó tanösvényt és a hozzá tartozó kilátót. Nem csalódtunk: a panoráma pazar, a 32 méterrel a föld fölött kifeszített, ruganyos hálón sétálgatni pedig szokatlan és emlékezetes élmény.
A jégbarlang szó hallatán már élből egy nem mindennapi látványosságra számítunk, ráadásul a Szlovák Paradicsomban található az egyik legjelentősebb: 2000 óta a Világörökség része. Alig vártuk, hogy körbenézhessünk a jégbirodalomban.
Ha a közeljövőben ellátogatsz a szlovákiai Bachleda-völgybe, a lombkorona-tanösvény mellett egy különleges turisztikai létesítmény is vár majd. A leendő látogatóközpont érdekessége, hogy a tervezői szándék szerint tökéletesen illeszkedik a tájba.
Ha Mátra és vártúra, akkor első helyen kétségkívül Sirok áll.
Kékes – az ország legmagasabb pontja, amelynek meghódítása nagy kihívás minden bringás számára.
Van a Mátrában egy település, amelynek neve egybeforrt a kommunizmus áldozatainak emlékével.