Valamikor régen misztikus lények járták a balatoni tájat. Emléküket fák és sziklák, barlangok és épületek őrzik, illetve számtalan rege szól rejtélyeikről. Aki a nyomukba ered, ma is rálelhet titkos zugaikra, és akár a hangjukat is meghallhatja.
Nem ez az első alkalom, hogy jelvényszerző rovatunkban Szádeczky-Kardos Géza túrái közül válogatunk. Mostani tematikánk fókuszában azonban nem várak, hanem a balatoni táj különleges lényei szerepelnek, akiknek emlékét a népnyelv és a földrajznevek is megőrizték.
A természetjárás és a néprajz szeretetéből született túramozgalom nem csupán elkalauzol e táj hiedelmekkel felruházott látványos helyszíneire, de azok különleges adottságaira is igyekszik magyarázatot adni.
Aki belevág eme tetszőleges sorrendben és útvonalon teljesíthető, 35 állomásból álló túrába, annak a Balaton-felvidéki táj sok újdonságot fog feltárni természeti és népi értékeiből.
Vadlányok és banyák, tündérek és sárkányok nyomában
Indulás előtt érdemes tisztázni, kiknek vagy miknek eredünk a nyomába, mert bár lehet, nem tartunk az örökre rabul ejtő vadlányoktól, a banyák átkától vagy a pokol kapuktól, a titkos rejtekeikhez vezető úttól viszont néha érdemes. Némelyik helyszín ugyanis a csúszós, omladékos terep miatt nehezen megközelíthető, vannak barlangok, melyek szűk járatai balesetveszélyesek, ezért nem árt óvatosnak lenni, mindig tájékozódjunk a helyi viszonyokról. Természetesen az esetek többségében szó sincs veszélyes vagy nehéz kihívásról, ugyanakkor a GPS sokat segít a helyek megtalálásában. Jó, ha van nálunk fejlámpa, télvíz idején pedig csúszásgátló és túrabot.
A gyenesdiási Vadlán-liktól a csabrendeki Banyavárig
Na de kik azok a „vadlán”-ok, akiknek misztikus jelenlétét számos földrajzi név is megörökítette? Első túránkon a Keszthelyi-hegységben eredünk a nyomukba, legelőször Gyenesdiás környékén. A legendák szerint a balatoni hegyekben „vadlánok” (vadlányok) élnek, akik mezítláb járnak, hosszú szőke hajuk eltakarja keblüket, egyetlen ruhájuk a derekukra kötött kendő. Egész nap a réteket, ligetes erdőket járják dalolva, szép időben sziklákon, például a Gyenesdiás feletti Pad-kőn melegednek, éjjel pedig hatalmas fák odvában vagy sziklahasadékokban húzzák meg magukat. Alakjuk ritkán sejlik fel az erdő ködjében, leginkább csak messziről hallatszó énekük árulkodik létezésükről.

Az egyik leghíresebb vadlánlik a gyenesdiási

Aki a nyomukba szegődik, azt magukkal csalják, és örökre foglyul ejtik. Sok halászlegény járt már így, akiket a hajnali csendben teljesen megbabonázott az énekszó, ami felcsalta őket a györöki Szerelem-dombra, és többé nem kerültek elő.
A vadlányok egyik titkos rejtekét Gyenesdiás közvetlen szomszédságában, a Tücsök-domb nyugati peremén találjuk.
A Vadlánlik látványos sziklapárkányát egykor a víz, majd a szél formálta, illetve az ember is bővítette, így keletkezett a 18 méter hosszú barlang, amely szabadon, utcai ruhában is látogatható. A már említett vadlánytanyától, a Kígyós-völgyben megbúvó látványos Pad-kőtől egy kőhajításra találjuk a Banya-lika érdekes sziklaformáját, ahol állítólag éjjelente vénasszonyok suttogása hallatszik. Itt, az élére állt, áthalmozódott sziklalapok kártyavárszerűen egymáshoz támaszkodva hozták létre azt a 3 méter széles és 2,5 méter magas, befelé szűkülő álbarlangot, melynek végén egy kis ablaknak köszönhetően az égre is kiláthatunk.

Egy dolomitsziklataréj rejti a vállusi vadlánlikat

Innen pár kilométerre északra, Vállus határában is vadlánlikakat jelöl a térkép. Az Országos Kéktúráról leágazó zöld kereszt jelzésen, a kilátóval bíró Láz-tető lábánál élére állt rétegződésű dolomitsziklataréj oldalában 2-3 méter magas barlangnyílásokat láthatunk, továbbá egy kihelyezett táblát, amely a környékbeli vadlányokról regél.
A keszthelyi hegyek másik oldalán fekszik Rezi, melynek várától nyugatra, a Púpos-hegy aljában két, hévizek hatására kialakult üreg bújik meg.
Az egyik a Vadlány-sziklaeresz, a másik a 19 méter hosszan kitisztított Vadlány-forrásbarlang, melyben kis méretű cseppkövek, cseppkőzászlók figyelhetők meg. Utóbbi sziklaodút a legtöbb térképen Húsvéti-ülőfás-barlang néven tüntetik fel. Továbbhaladunk északnak, ahol Vindornyalak nyugati határában egy „ezeréves” banyafát láthatunk.

A vindornyalaki banyafa

A falu büszkesége voltaképpen egy hatalmas, 10,35 méter átmérőjű csonka fekete nyár, amit 2019-ben beneveztek az Év Fája versenyre. A fa aljában hárombejáratú odú képződött, melyben hét-nyolc ember is elfér. A legenda szerint a nagy méretű üreg régen banyák tanyája volt, akik a fa felső, égre nyíló kijáratán keresztül bőregérré változva közlekedtek.

Be is bújhatunk Vindornyalak „ezeréves” banyafájának törzsébe

Vindornyalaktól északra fekszik a bazaltutcájáról híres Nagygörbő. Aki járt már itt, az tudja, hogy ezt a látványos utcát nem a faluban, hanem attól délre, a Kovácsi-hegy nyugati sziklás oldalában kell keresni. E pazar látványt nyújtó árok alján kőről kőre lépdelve haladunk felfelé, mígnem egy ponton felhágva a kőgerinc tetejére egy nagy törzsű, két hatalmas odúval bíró banyafára nem lelünk. A nagylevelű hárs a sziklalejtők fája. A kövek repedéseiben látványos gyökérzettel megkapaszkodó fa jól alkalmazkodott a körülményekhez, így nem csoda, ha méretével és formájával jeles fává avanzsált.

Nagygörbő lenyűgöző bazaltsziklái banyafát is rejtenek

A bazaltutcán további 160 métert megtéve érjük el a Vadlány-likot. Állítólag azért kapta a sziklaüreg a nevét, mert annak idején egy módos gazda világszép leánya beleszeretett egy betyárba, de az apa tőrbe csalta a betyárlegényt, és pandúrkézre juttatta. A csalódott leány eszelőssé vált, elbujdosott, és ebben a barlangban tengette életét. Az üreget méretei, komfortossága, beosztása miatt sokan használhatták. A visszaemlékezések szerint a világháborúban katonák húzták meg magukat benne, az ötvenes évek beszolgáltatása elől a helyiek ide rejtették el terményeiket, illetve 1956-ban is több menekült húzódott be az üregbe. Ha jobban szétnéztünk odabent, kőasztalt, kő tűzhelyet és kőágyat is láthatunk a falakkal zárt sziklában.

A nagygörbői bazaltutcának többszobás vadlánlika van

Zalaszántó legfőbb nevezetessége a Béke Sztúpa és a közelében álló Tátika vára. Ne hagyjuk ki ezeket a látnivalókat, amikor következő helyszínünket, az Asszonyvárat kutatjuk, ami régen a Tátikától északkeletre húzódó Farkas-hegyen állt.
A 373 méter magas kúpon egy elfeledett vár sáncai látszanak.
A helynév eredetéről – amit Banyavárként is ismernek – szinte semmit sem tudunk. Feltételezhető, hogy a régi német elnevezés lefordításából keletkezett. Banyavárat Csabrendektől 2 km-re délkeletre, a Csúcsos-hegy kelti oldalában húzódó kiemelkedésen is találunk. Itt is felismerhetők még egy hajdani erősség 50, illetve 30 méter átmérőjű külső és belső sáncai, ami a hiedelem szerint vadlányok lakhelye volt. Érdekes, hogy a népnyelv mégis a Banyavár elnevezést adta a helynek.

Vadlányok kutatása során ne hagyjuk ki Tátika várának felfedezését

Meghonosodott kísértetlények
Földrajzi és néprajzi kutatásunk során eljutottunk oda, hogy tisztáznunk kell, vajon a megvénült vadlányokból lettek-e azok a bizonyos „banyák”, avagy milyen asszonyokról is van szó: milyen kapcsolat van az elnevezések között? Szádeczky-Kardoss Géza túrafüzetében hosszas értekezést olvashatunk a témában, az ő kutatási eredményei és következtetései adhatnak választ a balatoni táj különleges helyneveire. A szerző az egykoron betelepített német ajkú lakosság magával hozott ősi legendáival, hiedelemvilágával magyarázza vadlányok balatoni megjelenését.

Az érzékekés a fantázia keveredése szülhette a mitikus lényeket

A német hitvilágban felbukkanó „wildes weibsbild” (vad nőszemély) sziklákon, sziklavárakban, barlangokban élő kísértetlény, aki szellemóra idején (este 11 és hajnali 5 óra között) járkál az erdőben, vagy keresztutak mentén rémisztgeti vagy megajándékozza a magányos arra járót. Más történetekben éneklő, az elesetteken és betegeken segítő, árvákat oltalmazó lényeknek festik le a „vad” nőket, lányokat. A német és a magyar „vadlányok” tulajdonságai elég sok hasonlóságot mutatnak, így elég valószínű, hogy a nálunk is meghonosodott német folklór elnevezései lettek idővel magyarra fordítva.
Hitvilág és tapasztalat
Lehet, már velünk is megesett, hogy éjszaka vagy hajnalban egy tó partján állva távoli hangokat, akár a messzi túlpartról is érthető beszédet hallunk. Hasonlót ritkán a hegyekben és erdőkben is érzékelhetünk, és ha nem tudjuk, miről van szó, akár természetfeletti jelenségre is gyanakodhatnánk. Ha az ember nem látja a hang forrását, a fürkésző szemek hajlamosak olyan dolgokba is különöset látni, ami csupán a környezet része.
A szálló ködben felsejlő fák, bokrok, sziklák formái, esetleg állatok mozgása mind-mind beindíthatja az ember fantáziáját, különösen, ha énekhangot vagy beszédet hallunk hozzá. A népi hiedelmek sok esetben valamilyen tapasztalásból születnek, amire aztán a képzelet próbál magyarázatot adni. Ugyanakkor a természeti jelenségeknek van valós magyarázatuk, amit a régiek még nem ismerhettek. Ilyen például a meteorológiai inverzió hangvisszaverő hatása.

A vízfelületek felett képződő inverzió könnyen okozhat érzéki csalódást

Az inverzió a levegő hőmérsékletének az a visszás állapota, mikor az alul lévő légrétegek hidegebbek, mint a felsők. Ezt a jelenséget többnyire télen, ködös időben vagy nagyobb vízfelületek felett tapasztalhatjuk, melynek réteghatárát a páratömeg teszi láthatóvá.
Kevesen tudják, hogy nem csupán a lapos szögben érkező fény, de a hasonló szögben érkező hanghullámok is visszaverődnek az inverziós felületeken.
Az így terjedő hang messzire eljut, aki pedig hallja nem biztos, hogy be tudja azonosítani annak irányát és forrását.
Gondoljunk bele, egykoron a lányok és asszonyok munka közben énekeltek, a téli estéken is kihallatszott a fonóból az énekszó, ami megfelelő meteorológiai körülmények között messzire is eljuthatott. Ilyen esetekben a balatoni halászok akár „szirének”, avagy vadlányok jelenlétére is következtethettek, hiszen közel s távol nem láttak senki élőt. Tehát azok a hiedelemmondának nevezett történetek – amelyeket néprajzkutatóink adatközlői elmeséltek –, miszerint keresztutaknál, hidaknál, vízparton stb. hallani vélték a tájanként változó lények (boszorkányok, tündérek, vadlányok stb.) énekét, akár ezzel a fizikai jelenséggel is magyarázhatók.
A Tapolca Pokol-tavától Kapolcson át a Kab-hegy banyafájáig
A napközben felmelegedett víz a hegyi tavaknál is létrehozhat inverziót. Ha aztán egy fiatal lány éjfél után osont le megmosakodni a tóhoz, annak neszei, kacagása, éneke akár több száz méterre is elhallatszott, beindítva a legények fantáziáját, megteremtve a tündérmesék világát. Ezek a rejtélyes hangok nemcsak szépet, hanem félelmet is kelthettek az emberben, s talán ezért is kapta a „pokol” nevet a Tapolcától északra fekvő tó, ami napjainkban már csak csapadékosabb időszakokban tárol vizet. Az egykor itatóként használt Pokol-tavat Zalahaláp felől érdemes megközelíteni. Ha már ott járunk, ne hagyjuk ki a megskalpolt Haláp hegy bányászat által feltárult bazaltkincseit sem, melyeket egy kényelmes tanösvényen járva lehet felfedezni.

Elbányászott bazaltfelszín a Halápon

Pokol elnevezéssel innen néhány kilométerrel keletebbre, Kapolcs határában is találkozunk. A misztikus lények otthonának tartott Pokol-lik a falutól nyugatra, a Bondoró-hegy délkeleti sziklaperemében nyílik.
A barlang 4,5 m magas és 3,5 m széles háromszögformájú száját a fokozatosan alacsonyodó, 24 m hosszú főág követi.
A barlang teljes egészében bazaltban alakult ki. A barlangban talált cseréptöredékek közül a legidősebbek késő bronzkori darabok, ezért a barlang legalább háromezer éve ismert hely. Az innen pár száz méterre, a hegylábnál húzódó 77-es út mentén megbújó Mázas-kút is tematikánk része.
A hajdanán mosóházzal, avagy „banyaházzal” bíró forrásról egyesek tudni vélik, hogy az kapcsolatban áll a Pokol-likkal. Erre bizonyíték nincs, de az tény, hogy mindkettőből hűs vizű forrás fakad. Kapolcs legizgalmasabb geológiai érdekességét a panorámás Király-kő hatalmas kőzsákjai jelentik, amelyek a falu feletti kaptató bükkös, kőrises fiatalosában rejtőznek.
A bástyákra emlékeztető sziklái miatt Attila várának is nevezett Király-kőhöz a sárga sávon lehet felkapaszkodni.
Geológiai értéke mellett botanikai ritkaságokban is gazdag: piros madárbirs, széleslevelű nőszőfű, tarka nőszirom, turbánliliom és fekete kökörcsin is virít itt. A pompás kőfal aljában találjuk túránk egyik érintőpontját, a sziklába vágódott Banya-kürtő csodás képződményét.

Pompás panorámát élvezhetünk a Kapolcs fölé magasodó Király-kő kőzsákjairól

Akár egy tanösvény jelzésit követve is átgyalogolhatunk a szomszédos Taliándörögdre, ahol újfent banyák nyomába eredünk. A község központjában, a Klastrom kocsmával szemben találjuk a Mosó-kutat, amit banyaháznak is neveznek. Annak idején ezt a lépcsős, fapados mosóhelységet gyakran látogatták az asszonyok. Állítólag az éjféli órákban öregasszonyok halk pusmogása hallatszott felőle, de amikor valaki csendben odalopózott és belesett, senkit sem talált bent. Ki tudja, mi adta a legenda alapját: talán az aludni nem tudó öregasszonyok éjszaka mosták a ruháikat. Taliándörögdtől északra is beleshetünk egy Pokol-likba, ami egy 6,1 méter hosszú fődolomitban mállási folyamatok által kibővült tektonikus eredetű hasadékbarlang. A bejárati tömb megrogyása miatt 1,3 méteres szakaszon kiláthatunk belőle az égre, de így sem árt, ha van nálunk fejlámpa.

A Pokol-liknak nevezett karsztos üreg a nép szerint Savanyú Jóska búvóhelye volt

Következő állomásunkat még északabbra kell keresnünk a térképen. Ajka közelében járunk, ahol a Csinger-patak völgye feletti hegyoldalban, árnyas bükkösben egy félkör alakú, sötét lyuk tátong.
A Pokol-liknak nevezett karsztos üreg a nép szerint a híres betyár, Savanyú Jóska rejteke volt.
A szűk bejárat tágas belsőt rejt, ami 15 méter hosszú, 8 méter mély és 3 méter magas. Nem messze a Pokol-liktól találjuk a Kab-hegy viharvert banyafáját. Ennek a több száz éves hársnak az alsó részén két nagy hasadás látszik, egyszerre akár többen is bebújhatnak a kiodvasodott törzs belsejébe. Úgy tartják, hogy éjszaka, illetve szeles időben azonban vándor lelkek, halott öreg banyák szellemei lakják a törzset. Susogva zúgó hangjuk a közeli tisztásra is kihallatszik.
A Szent György-hegyi Sárkány-liktól a Káli-medencén át Óbudavár Banyaházáig
A következő etapban a Balaton-felvidék talán legimpozánsabb bazalttakarós tanúhegyén kezdjük a felfedezőutat. A Szent György-hegy orgonásan aprózódott peremében 11 álbarlangot ismerünk. Ezek közül a Gyurkovits György által 1737-ben említett nagyméretű Sárkány-barlang (lik) sokáig nem volt beazonosítható, mert bejáratát suvadás következtében betemette a nagy mennyiségű görgeteges kőtörmelék. A Kaán Károly turistaház közelében a sziklák közül kiáramló hideg levegő azonban felkeltette a kutatók figyelmét, akik végül 32 méter tártak fel a hajdani álbarlangból.
A szűk, csak barlangászok számára járható üreg egyedisége, hogy itt nyáron is 0 fokot mérhetünk, illetve a sziklái között gyakran látni jegesedést.
Ennek a jelenségnek a népi magyarázata, hogy a hegy gyomrában egy alvó sárkány lakozik, akinek fagyos leheletét még a legnagyobb kánikulában is érzékelhetjük a hegy északi sziklalejtőjén.

Sárkány-lik a Szent György-hegyen

Átnyargalunk a szomszédos Badacsonyra, amely tanúhegy nyugati oldalát 1936 óta 464 fokból álló lépcsősor ostromolja, és amin az Országos Kéktúra is felkapaszkodik.
A Bujdosók lépcsője nevet viselő kőösvény az 1935-ös Rákóczi-emlékév alkalmából kapta a nevét.
A lépcsősor mentén hatalmas bazalttornyok, törmeléklejtők kísérik utunkat, miközben sorra érintjük a kuruc kor kiemelkedő személyiségeiről elnevezett pihenőket. A Lorántffy Zsuzsáról elkeresztelt pihenő támfalát átlépve egy pár méteres apróköves ösvény vezet el a sziklafal aljában megbújó Banya-fülke sötétlő szájához.

Bujdosók lépcsője a Badacsonyban

A Badacsony keleti oldalában találjuk soron következő banyaházunkat is, a Kanonok-forrást. A helynév nem, itt csupán a népi emlékezet tartja számon a banyák jelenlétét. Ugyanez igaz a következő célpontjainkra is; a köveskáli Nagy-Csere-kútra, a szentbékkállai Öreg-hegyi-forrásra, a köveskáli Városkútra, a kővágóörsi Mosó-forrásra, az óbudavári Mosó-kútra.

Köveskáli városkút, Mosóház

Annak idején eme házakkal ellátott mosómedencéknek a pallóin öblögették, „lapickálták” a sulykolófával a vászonneműt az asszonyok, miközben ment a terefere és a pletykálkodás. Ki tudja, milyen titkokat osztottak meg egymással, és mit gondoltak erről a férfiak? Lehet, a lányok, asszonyok és banyák közé időnként boszorkák is vegyültek?

Mosóház a Szent Márton pihenőparkban, Óbudaváron

A Tihanyi-félsziget leánylakásaitól Balatonfüred Sárkány-likáig
A Tihanyi-félszigeten negyvenöt barlangot, rombarlangot ismerünk. Ezekhez jön még hét barlanglakás, azaz mesterséges üreg, amelyből kettőt leánylakásnak neveznek. A barátlakások részeként is emlegetett leánylakások a tihanyi Óváron lévő mesterséges üregek közül a legkeletibb cellák. A legenda szerint a faluból kikopott vagy kiüldözött bolond nőszemélyek lakták, de egy feljegyzés konkrét magyarázattal is szolgál a helynév eredetét illetően. Eszerint az egyik sziklaüreget egy özvegy zsellér, Keszi Ferenc vájta a remetelakásokhoz vezető gyalogút elején, ahol 1740–1750 között hajadon lányával lakott. A sziklalakástól feljebb is élt egy szegény ember, szintén egy ilyen üregben, akivel közösen volt szőlőskertjük. Keszi Ferenc halála után leánya egyedül élt tovább a barlangban egészen haláláig. Idővel mindkét üreg leánybarlangként lett emlegetve, de a hely Keszi lyuka néven is ismert.

Kihagyhatatlan tihanyi látnivalót jelentenek a barát-, illetve leánylakások

Következő sziklaüregünk tihanyi mércével számolva a nagyobb barlangok közé tartozik, de a Tündér-bújócska néven is ismert Hármas-hegyi-átjáró azért nem egy Szelim-barlang. A félsziget közepén, az Aranyház-gejzírkúp délkeleti szomszédságában lévő forráskúpmező északi részében található. Két nyílása van, amit 6,5 méter hosszan lehet átjárni. A közelmúltban az üreg a kőfejtő alkalmi pihenő- és raktárhelyiségének számított, de a népnyelv szerint régebben tündérek lakták. Innen nem messze, a szomszédos Hosszú-hegy nyugati lejtőjén terül el az „elátkozott erdő”, ahol számos odvas banyafát láthatunk.

Kieső helyen lelünk rá a Hármas-hegyi átjáróbarlang látványos sziklaüregére

Az erdőtől északnyugatra magasodó Csúcsos-hegyre is felkapaszkodunk, amely gejzírkúp nyugati oldalában egy 4,3 méter hosszú, 3 méter mély Vadlány-forrásbarlangot találunk. Állítólag az itt élő vadlányok éjszakánként énekeltek, hangjuk pedig idecsábította a tihanyi vár védőit. Később a sziklába árkot véstek, föléje őrtornyot is emeltek a katonák, aminek alapjai ma is látszanak.
A mítosz úgy tartja, a vadlányok szeretik a szépet és a csillogást, ezért lakhelyük falait tömör kalcedonnal, sejtes hidrokarcittal és jáspissal díszítették.
Csúcs-hegyi sziklaplatójukat 2006-ban fokozott védelem alá helyezték. Szintén tündér névre keresztelték azt a vadlányok lakta sziklaereszt, amit a Tihanyi-félsziget északnyugati részében, az Apáti-hegyen fogunk felkeresni.

Csúcsos-hegyi forrásbarlang

Erről a látványos sziklaereszről úgy tartják, hogy hajdanán, vihar idején ide húzódtak be a tündérek. Pár évtizede innen még csodás kilátás nyílt az Aszófői-öbölre és az északi part hegyeire, mára azonban fák és bokrok takarják a panorámát.
A Tündér-sziklaeresz méreteit és látványos formáját leginkább alulról szemlélve mutatja meg.
Elhagyjuk a számos látnivalót, értéket magába foglaló Tihanyi-félszigetet, és a szomszédos Balatonfüredtől északra eső Felső-erdőben folytatjuk a misztikus lények kutatását. Balatonfüredről a sárga kereszt jelzésen, szőlősök mentén indulunk a Sárkány-lik rejtélyes üregéhez. A barlang a Recsk-hegy oldalában egy 70 méter hosszú, 4,5 méter magas sziklafal jobb oldalán helyezkedik el. Keskeny ösvényen közelíthető meg. Hossza 4 méter, magassága 3 méter. Lentről nézve nem csak a barlang, maga a szikla is impozáns látványt nyújt.
A Szádeczky-Kardoss Géza által gondozott A Vadlányok és tündérek titka a Balaton-felvidéken jelvényszerző túra 35 helyszínére kalauzol el, ahol kihelyezett kódok segítségével tudjuk igazolni ottjártunkat. A kódtáblák egy-egy óralapot ábrázolnak, a rajtuk látható pontos időt kell lejegyezni túrakalauzként is hasznos igazolófüzetbe. A helyszíneket részletesen bemutató, a velük kapcsolatos legendákat, megfigyeléseket tárgyaló kiadványt túra-, illetve térképboltokban lehet megvásárolni. Aki az érintőpontok közül 18-at felkeres, annak kitűző jár, az összes helyszínt bejáró teljesítő oklevelet és szépen kivitelezett, sorszámozott fémjelvény kap jutalmul. A bejárás nincs útvonalhoz vagy időhöz kötve, tetszőleges módon gyalog vagy kerékpárral teljesíthető.
Forrás: Szádeczky-Kardoss Géza: A vadlányok és tündérek titka a Balaton-felvidéken
A cikk a Turista Magazin 2023. novemberi számában jelent meg.