
Bagoly szív alakú arccal és dobhártyarepesztő hanggal
Talán az egyik leggyönyörűbb bagolyfajunk a gyöngybagoly, amely elképesztő helyszíneken képes fészkelni. Sajnos egyre nagyobb veszélyben van.
Talán az egyik leggyönyörűbb bagolyfajunk a gyöngybagoly, amely elképesztő helyszíneken képes fészkelni. Sajnos egyre nagyobb veszélyben van.
A legnagyobb hazai bagolyfaj elsősorban középhegységekben él, de mostanában egyre több egyed húzódik le síkvidéki tájakra.
Igazi kuriózumot, albínó erdei fülesbaglyot kaptak lencsevégre a karcagi görögkeleti ortodox templom kertjében.
Túrkeve és Kisújszállás az ország két legfontosabb bagoly-telelőhelyének számít. Furcsa párhuzammal élve azt is mondhatjuk, ami a tehetős brit nyugdíjasok számára Mallorca és a spanyol Napos part, az az erdei fülesbaglyok számára Túrkeve, Kisújszállás és a többi nagykunsági város.
→ TovábbBaglyot láttál egy közeli fán? Idén is bárki részt vehet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) országos erdeifülesbagoly-telelőhely felmérésén január 20. és 23. között.
A téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Érdemes a fákat kémlelni, hiszen október óta folyamatosan növekszik az erdei fülesbaglyok száma a települések nappalozó fáin. Persze jó ha tudjuk, hol keressük őket, és miként viselkedjünk a közelükben, hogy ne zavarjuk meg a pihenésüket.
A mindössze huszon-egynéhány centis bagoly az Alföldön él, és leginkább a hangjáról lehet felismerni éjszaka, nappal ritkábban látható. A 80-as években még csökkent az állománya.
Ha az Aggteleki-karszton, a Börzsönyben vagy a Zemplénben látjuk, nem lepődünk meg, most azonban egy 16. kerületi kertben tűnt fel.
A gyöngybagoly egy ház padlásán esett csapdába Polgáron. A mályi madármentők segítettek rajta. Cikkünkben összeszedtük, mit kell tenned, ha hasonló esettel szembesülsz, és mesélünk egy kicsit a gyöngybaglyokról is.
Az 1906–1907 telén tapasztalt urálibagoly-inváziót követően több mint fél évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy hitelt érdemlően igazolják e zárt erdőségekhez és öreg faállományokhoz kötődő, pompás megjelenésű bagolyféle magyarországi fészkelését. Napjainkban már nemcsak a Zempléni-hegységben, hanem az Északi-középhegység nyugatabbra fekvő tagjainak területén is fészkel.
Egy mókás videón láthatjátok Nyünyüt, alias Nyüveskét, az erdeifülesbagoly-fiókát, amint veszettül tekergeti a nyakát, mintha egy óriáskerék mozgását követné vele. De vajon miért csinálja?
Az épületlezárások, a gyorsforgalmi utak építése, az élőhelyek leromlása és a rágcsálóirtók mind egyre jobban befolyásolják a gyöngybagoly-populációt.
A madarak csak két hetesek voltak a megtalálásukkor, és sajnos már nem lehetett őket visszahelyezni a fészekbe. Nézd meg őket videón.
A hazánkban rendszeresen költő bagolyfajok közül egyetlen olyan akad, a füleskuvik, amelyik télire elvonul. A faj egyedei áprilisban térnek vissza afrikai telelőhelyeikről.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén. Idén minden eddiginél több adat érkezett be, és mostanra elkészült összesítés is.
Idén a szokásosnál kevesebb erdei fülesbagoly választotta telelőhelyül a dél-alföldi településeket. Vajon mi lehet az oka?
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, ezúttal Tiszafüreden kutattunk a baglyok után.
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, két helyszínről, Budapestről és Tiszafüredről.
Noha nehezen észrevehetők, ha az ember tudja, hol kell keresni őket, és figyelmesen nézi a fenyőfák ágait a városi parkokban, templomkertekben, láthatja, ahogy mozdulatlanul, csendben üldögélnek egymás mellett. Ha kedved van, te is részt vehetsz január végén a telelő erdei fülesbaglyok számlálásában. Összeszedtünk néhány érdekességet róluk.
A Balaton koronája és az ország kincse A tihanyi apátság
Remek tipp a főváros környékének felfedezéséhez
Szuper helyeket mutatunk be a Soproni-hegységtől a Bükkig