
Kétséges, hogy maradnak-e gyöngybaglyok a Kárpát-medencében
Az épületlezárások, a gyorsforgalmi utak építése, az élőhelyek leromlása és a rágcsálóirtók mind egyre jobban befolyásolják a gyöngybagoly-populációt.
Az épületlezárások, a gyorsforgalmi utak építése, az élőhelyek leromlása és a rágcsálóirtók mind egyre jobban befolyásolják a gyöngybagoly-populációt.
A madarak csak két hetesek voltak a megtalálásukkor, és sajnos már nem lehetett őket visszahelyezni a fészekbe. Nézd meg őket videón.
A hazánkban rendszeresen költő bagolyfajok közül egyetlen olyan akad, a füleskuvik, amelyik télire elvonul. A faj egyedei áprilisban térnek vissza afrikai telelőhelyeikről.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén. Idén minden eddiginél több adat érkezett be, és mostanra elkészült összesítés is.
Idén a szokásosnál kevesebb erdei fülesbagoly választotta telelőhelyül a dél-alföldi településeket. Vajon mi lehet az oka?
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, ezúttal Tiszafüreden kutattunk a baglyok után.
A pár héttel ezelőtti kisújszállási és túrkevei látogatásunk élményein felbuzdulva, úgy döntöttünk, felcsapunk mi is önkéntes bagolyszámlálónak. Elindultunk hát feltérképezni lakóhelyünk baglyos fáit. Élmények és tapasztalatok két részben, két helyszínről, Budapestről és Tiszafüredről.
Túrkeve és Kisújszállás az ország két legfontosabb bagoly-telelőhelyének számít. Furcsa párhuzammal élve azt is mondhatjuk, ami a tehetős brit nyugdíjasok számára Mallorca és a spanyol Napos part, az az erdei fülesbaglyok számára Túrkeve, Kisújszállás és a többi nagykunsági város.
→ TovábbNoha nehezen észrevehetők, ha az ember tudja, hol kell keresni őket, és figyelmesen nézi a fenyőfák ágait a városi parkokban, templomkertekben, láthatja, ahogy mozdulatlanul, csendben üldögélnek egymás mellett. Ha kedved van, te is részt vehetsz január végén a telelő erdei fülesbaglyok számlálásában. Összeszedtünk néhány érdekességet róluk.
A téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Hogy az etetés mellett a madarak számára mennyire fontos az itató és a madárfürdő kihelyezése, azt mi sem bizonyítja jobban, mint az alábbi videó, amelyen egy macskabagoly vesz röpke éjszakai fürdőt.
Gyerekeknek szóló sorozatunkban most az otthoni kézműveskedéshez adunk ötleteket. Persze most sem távolodunk el a természettől, az éjszaka jellegzetes állatait fogjuk elkészíteni.
Magyarország leggyakoribb, általánosan elterjedt bagolyfajának képviselőit - gyakorta látható, hosszú tollfülükről - igen könnyű felismerni, a téli hónapokban pedig még arra is van esélyünk, hogy lakott területen pillantsuk meg őket, ahol olykor nagyobb csapatokba verődve várják az éj leszálltát, hogy vadászni induljanak.
Na, nem arra gondoltunk, hogy ülj rá a tojásokra, de például műfészkek és költőládák kihelyezésével te is hozzájárulhatsz egy bagolycsalád szaporodásához. Az alábbi felhívásból az is kiderül, miért éri meg jóban lenni ezekkel a hasznos madarakkal.
Az uráli bagoly hegyvidéki faj, ezért nagyon meglepődtek Bács-Kiskun megyei megjelenésén. Sajnos megsérült a szárnya, és csak napok múlva lehet megmondani, szabadon lehet-e engedni.
Az 1906–1907 telén tapasztalt urálibagoly-inváziót követően több mint fél évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy hitelt érdemlően igazolják e zárt erdőségekhez és öreg faállományokhoz kötődő, pompás megjelenésű bagolyféle magyarországi fészkelését. Napjainkban már nemcsak a Zempléni-hegységben, hanem az Északi-középhegység nyugatabbra fekvő tagjainak területén is fészkel.
A bagoly szárnya sajnos súlyosan megsérült, de a gondos ápolás segíthet rajta.
Hosszú lábadozás után a napokban szabadon engedték azt a macskabaglyot, amit hónapokkal ezelőtt Remetőszőlősön gázolt el egy autó. Ennek a madárnak a sorsa most jól alakult, de sajnos rengeteg állat leli halálát az utakon.
Akár egy évig is eltarthat, amíg a tollazata teljesen helyrejön. Az eset egyáltalán nem egyedi.
Szerencsére nem esett nagyobb baja. A szabadon engedéséről videó készült, amit a cikkben nézhetsz meg.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa