
Fiatal facér gólyák bandáznak a Dél-Alföldön
Népes kajtár gólyacsapatot figyeltek meg Kardoskúton. A madarak szinte egész nap a Fehér-tó környéki gyepeken időznek. De tudjátok, melyik gólyát nevezzük kajtárnak?
Népes kajtár gólyacsapatot figyeltek meg Kardoskúton. A madarak szinte egész nap a Fehér-tó környéki gyepeken időznek. De tudjátok, melyik gólyát nevezzük kajtárnak?
A fehér gólyák visszaérkezésével egy időben a lakosság kérdései is megszaporodnak a faj védelmével kapcsolatban. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei összeszedték a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket és a választ is adnak azokra.
Megérkezett Szofi telelőhelyéről a dömösi madármentőknél élő sérült párjához. Macus ezúttal is lelkesen fogadta. A hangos kelepeléssel kísért nagy találkozásról videó is készült.
A madár 2007-ben megsérült, és azóta nem hagyta el telente az országot. Most azonban nem tudni, merre járt a hideg hónapokban.
A Hortobágyi Madárparkban már több mint 25 éve hagyomány, hogy március 15-én nemzeti színű szalaggal díszítve engedik útjukra a gyógyult madarakat.
Magyarországon 2004/2005 óta telel át rendszeresen néhány fehér gólya. Ezek a madarak a megfigyelési adatok szerint nem egészségügyi okból, hanem a természetes alkalmazkodási viselkedés részeként maradnak itthon a vonulás helyett.
Érdekes látni, hogy egy fehér gólya milyen macskafélékkel találkozhat a különböző földrészeken.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén fészkelő fehér gólyák idén is sok száz fiókát neveltek fel, volt olyan fészek, amelyben öt fióka nevelkedett.
Hétvégén pár óra leforgása alatt csapott agyon az áram két gólyát a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei nagyközségben, a fiókák közül kettőt szintén áramütést ért, megsérültek, és jelenleg a Mályi Madármentőknél lábadoznak.
Érdekes jelenséget kapott lencsevégre egy szemfüles fotós Bonyhádnál. Az út szélén fehér gólya lakmározott egy elgázolt borz teteméből.
Az Időkép ostffyasszonyfai gólyafigyelő kamerája előtt május 16. hajnalán kikelt a tojásból az első jövevény.
Nem túlzás, hogy Bodrogkeresztúr a gólyák fellegvára, valószínűleg nincs még egy település az országban, ahol ennyi gólya fészkelne. A faluban már majdnem mind a 31 (!) fészket elfoglalták a gólyák, és a hózápor sem tudta kizökkenteni őket az évszaknak megfelelő viselkedésből.
Gólyáink hazatérőben, és ki ne szeretne vigyázni rájuk? Na de mi a teendő, ha nem tudnak fészket rakni, vagy ha egy fiatal gólya lepottyan a földre?
A Szofi névre hallgató tojó a napokban tért vissza telelőhelyéről a dömösi madármentőknél élő párjához. A hangos kelepeléssel kísért találkozásról videó is készült.
Bács-Kiskun megyében 22 helyszínen tették magasító állványokkal biztonságosabbá a villanyoszlopokon lévő gólyafészkeket. Cél az áramütés okozta madárpusztulás megakadályozása.
Február 12-én visszaérkezett fészkére Vassurány büszkesége Suri, a fehér gólya, aki ma már – nem túlzás – igazi médiasztárnak számít itthon, és sokak reménye szerint, ha ő itt van, a tavasz is közel jár már.
Szatymazon telel egy gólya – a jelenség nem egyedi, a példány valószínűleg a tollhiánya miatt maradt itthon.
Még a költési időszak kezdete előtt, az év első három hónapjában kellene megoldani többek között a fecskefészkek eltávolítását is.
A Reménynek elnevezett példány repülőtollazatának egy része hiányzik, most a madármentők gondozzák.
Az első nagyszabású fészkelőhely-megújítási munkálatok a Kaposvár környéki településeket érintik. Többek között Jutában, Szennán, Bőszénfán és Szilvásszentmártonban is terveznek ilyen jellegű beavatkozást a szakemberek.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa