
Márciusig kellene elvégezni a természetvédelmi szempontból érzékeny munkákat
Még a költési időszak kezdete előtt, az év első három hónapjában kellene megoldani többek között a fecskefészkek eltávolítását is.
Még a költési időszak kezdete előtt, az év első három hónapjában kellene megoldani többek között a fecskefészkek eltávolítását is.
A Reménynek elnevezett példány repülőtollazatának egy része hiányzik, most a madármentők gondozzák.
Az első nagyszabású fészkelőhely-megújítási munkálatok a Kaposvár környéki településeket érintik. Többek között Jutában, Szennán, Bőszénfán és Szilvásszentmártonban is terveznek ilyen jellegű beavatkozást a szakemberek.
A felmérők szerint jól alakult az idén a „gólyatermés” Baranya megyében. A megyében 130 településen fészkeltek, és a fehérgólya-párok összesen 460 fiókát neveltek fel.
A csapat rendszeresen bejár a friss szemétdepóniákra, ott keresgélnek élelmet.
Augusztus elején gyakran láthatunk a települések közelében lévő réteken „kamasz” fehér gólyákat, akik már a többi környékbeli fiatallal bandáznak, és készülnek a hosszú vándorútra.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság felmérte az idei gólyafióka-állományt.
Ma már egyre gyakoribb látvány, hogy fehér gólyák álldogálnak a hóesésben vagy füstifecskék röpködnek a kora tavaszi szélben. A klímaváltozás átírja a régi szabályokat, a madarak pedig megpróbálnak alkalmazkodni a megváltozott viszonyokhoz.
Az utóbbi évtizedekben a fehér gólyák száma stabilan 4800-5500 volt, idén már csak 4000 párt várhattunk haza.
A sérülésből az látszik, hogy az elkövető nem lehetett messzebb a gólyától 10-15 méternél. A madár többszörös szilánkos alkartörést szenvedett.
Már öt fehér gólya visszatért Afrikából a Körös-Maros Nemzeti Park tájaira.
Itt a tavasz! Visszatértek téli szálláshelyükről az első gólyák Nógrád megyei költőhelyeikre.
Megjött a telelésből a vassurányiak nagy kedvence, Suri, a fehér gólya, és már el is foglalta a fészkét.
A gólya idén nem kelt útra, a tuzséri horgásztó mellett telelt, a horgászok etették.
A hideg idő és a tél beköszöntével megszaporodtak a bejelentések a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságnál, miszerint Hevesvezekény határában egy gólya árválkodik.
Nálunk maximum a házi- és vadmacskák ijesztgetik a gólyákat, azonban az afrikai telelésük alatt jóval nagyobb macskafélékkel is találkozhatnak.
A vonulás előtti gólyák csapatostul követik a szántást végző gépeket. Ezt az érdekes jelenséget örökítette meg egy türelmes természetfotós.
A sikeres költés és fiókanevelés után a Békés és Csongrád megyei tájakról 850 fehér gólya indult hosszú vándorútra afrikai telelőhelyük felé.
A lábára egy kötél tekeredett, így lógott fejjel lefelé. Szerencsére a tűzoltóknak sikerült kiszabadítaniuk.
A madár először hevesen kelepelve áll ellen, de aztán úgy tűnik, hamar rájön, hogy csak jót akarnak neki, és hagyja, hogy becsomagolják.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit