
Rekord távot repült egy magyar gólya
A fiatal madár légvonalban 9037 kilométert tett meg egy vasi falutól a Dél-afrikai Köztársaság egyik nemzeti parkjáig.
A fiatal madár légvonalban 9037 kilométert tett meg egy vasi falutól a Dél-afrikai Köztársaság egyik nemzeti parkjáig.
Egyre több fehér gólya dönt úgy, hogy az afrikai út helyett inkább nálunk tölti a telet. De vajon kell-e segítség ezeknek az egyedeknek?
A fehértói családi nap alkalmával önkéntesek 10 darab gólyafészekalapot építettek, hogy ezzel is segítsék a tavasszal hazatérő gólyák biztonságos fészkelését és költését. Az eseményt az MME Kisalföldi Csoportja szervezte.
Pedig már rég Kis-Ázsiában kellene repülnie. Vajon új barátaival tart majd nyugatra?
Az aszály miatt az idén a szokásosnál is több fiatal fehér gólya maradt itthon. A cikkből kiderül, hogyan segíthetsz nekik.
A fehér gólyák már javában az afrikai telelőhelyeik felé tartanak. A hosszú út során azonban pihenni és táplálkozniuk is kell, amihez sajnos nem a legjobb leszállóhelyeket választják.
Idén is sok száz fiókát neveltek fel a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén fészkelő fehér gólyák. A „leggólyásabb” településnek Szeghalom bizonyult, ahol 24 pár költött.
Úgy tűnik, ráérzett arra, hogy hol érdemes segítséget kérni.
A hosszan tartó aszály miatt sokan aggódnak a gólyákért is. De nem kell, mert – bár a költési szezon még tart –, az már most látszik, hogy idén a fehér gólyák az átlagosnál jobb költési eredményt mutatnak.
Népes kajtár gólyacsapatot figyeltek meg Kardoskúton. A madarak szinte egész nap a Fehér-tó környéki gyepeken időznek. De tudjátok, melyik gólyát nevezzük kajtárnak?
A fehér gólyák visszaérkezésével egy időben a lakosság kérdései is megszaporodnak a faj védelmével kapcsolatban. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei összeszedték a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket és a választ is adnak azokra.
Megérkezett Szofi telelőhelyéről a dömösi madármentőknél élő sérült párjához. Macus ezúttal is lelkesen fogadta. A hangos kelepeléssel kísért nagy találkozásról videó is készült.
A madár 2007-ben megsérült, és azóta nem hagyta el telente az országot. Most azonban nem tudni, merre járt a hideg hónapokban.
A Hortobágyi Madárparkban már több mint 25 éve hagyomány, hogy március 15-én nemzeti színű szalaggal díszítve engedik útjukra a gyógyult madarakat.
Magyarországon 2004/2005 óta telel át rendszeresen néhány fehér gólya. Ezek a madarak a megfigyelési adatok szerint nem egészségügyi okból, hanem a természetes alkalmazkodási viselkedés részeként maradnak itthon a vonulás helyett.
Érdekes látni, hogy egy fehér gólya milyen macskafélékkel találkozhat a különböző földrészeken.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság működési területén fészkelő fehér gólyák idén is sok száz fiókát neveltek fel, volt olyan fészek, amelyben öt fióka nevelkedett.
Hétvégén pár óra leforgása alatt csapott agyon az áram két gólyát a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei nagyközségben, a fiókák közül kettőt szintén áramütést ért, megsérültek, és jelenleg a Mályi Madármentőknél lábadoznak.
Érdekes jelenséget kapott lencsevégre egy szemfüles fotós Bonyhádnál. Az út szélén fehér gólya lakmározott egy elgázolt borz teteméből.
Az Időkép ostffyasszonyfai gólyafigyelő kamerája előtt május 16. hajnalán kikelt a tojásból az első jövevény.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből