
Itt a Kárpát-medence 2021-es „sastérképe”
Idén is számba vették a Kárpát-medencében tartózkodó ragadozó madarakat, most derültek ki az eredmények.
Idén is számba vették a Kárpát-medencében tartózkodó ragadozó madarakat, most derültek ki az eredmények.
Európa egyik legkisebb termetű madara az ökörszem, amely télen a településeken is gyakori, akár még az etetők közelében is fel-feltűnik, de csak villanásnyira. Parányi, mint egy barna golyó, a hangja azonban messzire hallatszik.
Még a költési időszak kezdete előtt, az év első három hónapjában kellene megoldani többek között a fecskefészkek eltávolítását is.
Január 15. és 17. között indul a 18. Országos Sasszinkron, a nálunk telelő ragadozó madarak éves számlálása.
Ha van madáretetőd a kertben, te is tapasztalhattad, hogy idén nem nagyon látogatják a madarak. Most elmondjuk, mi áll a jelenség hátterében.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület hivatalosan is kihirdette az idei téli madáretetési mozgalom kezdetét.
Tudtad, hogy akkor is van esélyed az ablakból lesni a tollas jószágokat, ha egy belvárosi lakásban élsz? És azt, hogy a kenyérmorzsa akár végzetes is lehet a madarak számára? Etetési kisokos.
A járvány ellenére a tavalyinál is több helyszínen majdnem 24 ezer résztvevő közel hatmillió madarat figyelt meg a hétvégén.
A Magyar Madártani Egyesület az ország számos pontján várja majd az érdeklődőket szombaton és vasárnap a 27. Európai Madármegfigyelő Napokon.
A legutóbbi becslések szerint 2000-2200 pár szalakóta él Magyarország területén a védelmi intézkedéseknek köszönhetően. Most zárult az uniós projekt, résztvevői beszámoltak az eredményekről.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) éves szavazására majd 10 ezer voks érkezett, és ebből közel 4000 szavazatot a cigánycsuk nyert el.
Megkezdődött az év legfontosabb madárügyi szavazása a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapján. Idén három cuki éneskesmadárfaj közül választhatsz: a cigánycsuk, a kis őrgébics és a sordély. 2020. július 27-ig szavazhatsz a kedvencedre.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) új elemzése szerint nemcsak az agrár élőhelyeken csökkennek a fészkelőállományok, de az erdei madárfajok korábban növekvő számában is hanyatlás mutatkozik.
A madarászok szerint, ha az elkövetkező két-három héten a területen maradnak, akkor már szinte biztosan kijelenthető, hogy új fészkelő fajjal bővült a hazai madárfauna.
Az utóbbi évtizedekben a fehér gólyák száma stabilan 4800-5500 volt, idén már csak 4000 párt várhattunk haza.
A csíkosfejű nádiposzáta 2011 óta nem fészkel hazánkban, és az egész világon veszélyeztetett.
Nagyon hasznos és teljesen karanténkompatibilis programot ajánlunk, ami még gyerekekkel is jó móka lehet: segítsük a molnár- és füsti fecskéket a fészeképítésben.
Lehet, hogy az évnek ebben a szakaszában te is láttál már olyan madarat, amelyik rátámadt a saját tükörképére. Ez sem nekik, sem az embereknek nem jó, de szerencsére lehet tenni ellene.
Enyhül az idő, valószínűleg hamarosan beindul a békavonulás, ezért minél több segítségre lesz szükség.
A sünik ugyanis előszeretettel választják telelő- és búvóhelyül a lomb- és rőzserakásokat, és a nőstények itt is ellenek.
Bakonyi históriás kalandok, amelyeket nem fogunk elfelejteni
Sokkal több élet van a téli erdőben, mint ahogy azt első pillantásra gondolnánk
Térerőmentes séta a városlődi Üveg-hegyen innen, de Nyúlon túl, a „bakonyi Gyilkos-tónál”