
Egy messzi földről érkezett halász
A fokozottan védett halászsast leginkább tavasszal és ősszel csíphetjük el hazánkban. Ahogy a neve is utal rá, a faj legfőbb táplálékát a halak jelentik, testfelépítése is ehhez alkalmazkodott.
A fokozottan védett halászsast leginkább tavasszal és ősszel csíphetjük el hazánkban. Ahogy a neve is utal rá, a faj legfőbb táplálékát a halak jelentik, testfelépítése is ehhez alkalmazkodott.
Az első halászsasok a napokban érkeztek Magyarországra, ahol elsősorban a nagyobb halastórendszerek térségében tűnik fel egy-egy példány. Ez a nálunk ritkán felbukkanó fokozottan védett madár nemcsak szép, de vadászati technikája is igen látványos.
Lerakták tojásaikat és már a fészkeken ülnek a rétisasok tojói a Dévaványai-Ecsegi pusztákon.
Idén is számba vették a Kárpát-medencében tartózkodó ragadozó madarakat, és megérkeztek az eredmények. Mutatjuk.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is megrendezi az Országos Sasszinkront.
A dél-alföldi tájakon meglehetősen ritkán látni szirti sasokat. A napokban azonban felbukkant egy fiatal példány a Körös-Maros Nemzeti Park Dévaványai-Ecsegi puszták részterületén.
A békászó sasok hegy- és dombvidékeken költenek, a dél-alföldi tájakra csak táplálkozni járnak. A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság területén mostanában több példányt is láttak ebből a fokozottan védett ragadozómadárból.
Hazánkban ezidáig mindössze két alkalommal sikerült megfigyelni az egyébként is ritka fajt.
A napokban megszületett az ornitológiai világrekord, bizonyítottan kirepült a 4 parlagisas-fióka a fészekből.
A solti sasfészket a vihar verte le a fáról, a fióka pedig eltűnt. Végül Samu, a méreg- és tetemkereső kutya segítségével menekült meg.
Az éves ellenőrzés során az egyik fészekben a szakemberek négy élő és egészséges fiókát találtak, amelyre nem volt eddig példa hazánkban, és négy sasfióka kirepülését még sehol a világon nem bizonyították.
Egy hazánkban nem őshonos, óriás ragadozó madarat fogtak be a Lupa-tónál. Később az is kiderült, hogyan kerülhetett hozzánk e Magyarországon nagyon ritkán látott sasféle.
Kalandos, de nem veszélytelen rétisasmentést videóztak le. Klaudia és Ricsi a Dunán eveznek végig a Fekete-tengertől a Fekete-erdőig. Sas a vízben, ilyet tényleg nem minden nap lát az ember, főleg nem olyat, hogy kajakkal mentik ki e fenséges madarat. Ráadásul nem is egyet, hanem mindjárt kettőt is.
Legalábbis a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén, ahol már február elején napvilágot láttak az első tojások, ami még a megszokottnál is koraibb. Tudod, melyik fajról van szó?
A baranyai erdőben található, bekamerázott fészekben zajlik az élet. A rétisasok elmúlt egy hónapja igen mozgalmasan telt, az utóbbi napokban például két nem várt látogató, egy nyuszt és egy betolakodó sas tűnt fel.
Ízelítőt kaphatsz a rétisasfészek drámáiból ugyanúgy, mint a szürke hétköznapokból, ha követed a Filmdzsungel.hu Facebook-oldalát. Mutatjuk, miért érdemes.
Január 15. és 17. között indul a 18. Országos Sasszinkron, a nálunk telelő ragadozó madarak éves számlálása.
Egyre gyakrabban pillanthatjuk meg az elmúlt hetekben a Körös-Maros Nemzeti Park tájai felett a vonuló halászsasokat.
Heti kétszer-háromszor is felbukkan egy-egy példány rágcsálókra vadászva, de nem maradnak sokáig.
Kurszánnak nagy szerencséje volt: még fiatal madárként mentették ki egy kútból 2017-ben. A harmadik születésnapjáig, azaz mostanáig végre sikeresen felnevelt egy fiókát.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.