
Milyen hatással van a kánikula a vizeinkre?
A héten tartós forróság várható harmadfokú hőségriasztással, ami a tavainkban, folyóinkban is változásokat idéz elő.
A héten tartós forróság várható harmadfokú hőségriasztással, ami a tavainkban, folyóinkban is változásokat idéz elő.
Ne töltsd otthon június második hétvégéjét sem, hiszen a természet most a legélénkebb nappal és éjszaka egyaránt. Összegyűjtöttünk pár izgalmas programot.
A válasz nem is olyan egyértelmű, mint gondolnád.
A háború árnyékában mutatkozott be egy sok évtizedes problémát feldolgozó film. A folyómentő teherautó című dokumentumfilm a Tiszát elöntő szemétáradatra hívja fel a figyelmet, egy nagyon szerethető kárpátaljai fiatalember történetén keresztül.
Nagyon nagy szerencse kell ahhoz, hogy Magyarországon vízirigót lássunk, Habarics Béla természetfotósnak viszont több képet is sikerült készítenie erről a helyes kis madárról.
Idén is három folyótisztító PET Kupa várja a jelentkezőket, hogy a többnapos, jó hangulatú akció során a Tisza, a Tisza-tó és a Bodrog is minél több szeméttől szabadulhasson meg.
A Szegedi Tudományegyetem harmadik éve folyó kutatásai szerint a mikroműanyagok jelentős részben a műszálas ruhák mosása révén kerülnek a Tiszába.
A PET Kupa szakemberei és önkéntesei kétéves munka során felmérték a műanyagszennyezés gócpontjait a Tiszán. A munka eredményeként a folyó hazai és határon túli szakaszain az ártéri erdőkben több ezer szennyezett területet tártak fel.
A IX. Felső-Tiszai PET Kupa résztvevői hat tonna hulladéktól szabadították meg a folyó Tiszabecs és Vásárosnamény-Gergelyiugornya közötti, 60 folyamkilométeres szakaszát. Az idei tapasztalatok azt mutatják, az elmúlt évek kitartó munkájának már látszik az eredménye, az ártérben egyre kevesebb az erősen szennyezett hulladék-gócpont.
A IX. Felső-Tiszai PET Kupán, augusztus 2-tól 8-ig főként az Ukrajnával közös határvizeken, saját építésű pillepalackhajóikkal Tiszabecs és Várárosnamény-Gergelyiugornya között tisztítják a folyót a PET-kalózok. Idén csatlakozik hozzájuk a Tisza Expedíció csapata, akik júliusban indultak a Tisza forrásától.
Úgy hozta a sors, hogy az ország északkeleti szegletébe eddig csak néhányszor jutottam el, és akkor is csak átutazóban. Most is mindössze két napot töltöttem itt, épp csak pár részletet láthattam, de már ennyi is elég volt ahhoz, hogy elbűvöljön Szatmár-Bereg.
Hogy a tiszavirágzás hamarosan beindul, annak most már szemmel látható jelei is vannak, megjelentek ugyanis az első kérészek a víz felett.
Június derekán a nyár két különleges természeti eseményt is tartogat, a tiszavirágzást és a szentjánosbogarak rajzását. A pontos kezdő időpontot egyik esetben sem lehet előre jelezni, így ezekben a napokban már minden érdeklődő ugrásra készen várja, mikor érzik úgy a rovarok, hogy eljött végre az idő.
Idén három folyami pethajós hulladékderbit hirdetett meg a Tiszai PET Kupa ötletgazdája, a Természetfilm.hu Egyesület. Az első, júniusi folyótisztító és hulladékgyűjtő vízi rendezvény a hétvégén startol a Tisza-tavon.
A hatásvadásznak tűnő cím ezúttal a valóság. Mindenkinek látnia kéne ezt a filmet, ha a Tisza mellett él, azért, ha más folyó partján, akkor azért, ha hegyek, dombok, mezők közelében, akkor pedig azért. Ha egyáltalán ezen a Föld nevű bolygón él, azért. Ljasuk Dimitry mindannyiunkat érintő filmet készített, a Tisza nevében.
Árad a Tisza, mi pedig épp Csongrádon jártunk, így nem hagyhattunk ki egy gumicsizmás sétát a már jócskán elárasztott Körös-toroki strand üdülőházai között. Fotóztunk is, így most galériánkban megnézheted, milyen az, amikor az utcán a Tisza hömpölyög.
A napokban ismét hatalmas hulladékáradat érkezett az országba. A főleg műanyag palackokból álló uszadékot a vízügyi szakemberek megállították a Tiszán, a kiemelt hulladékot pedig a PET Kupa képzett folyómentői válogatták át, hogy ami arra alkalmas, újrahasznosításra kerülhessen. A probléma hosszú távú megoldása azonban még várat magára.
Szomorúan indult az évezred a szőke folyónak, cianid- és nehézfémtartalmú, mérgező hullám söpört végig rajta, sosem látott pusztítást hagyva maga után. Csernobil óta ez volt az egyik legsúlyosabb környezeti katasztrófa Európában, csak a magyarországi szakaszon több mint 1200 tonna hal pusztult el pár nap alatt. De vajon maradt-e nyoma a pusztításnak? Hogyan tudta túlélni a folyó? Kell-e tartanunk hasonló vagy más csapástól? Cikkünkből kiderül.
Molnár Péter természetfotóst és albumát e természeti értékekben gazdag vidéken, egy videóban mutatjuk be most nektek, amelyben egy hajnali fotózásra is elkísértük, valamint Bártol Istvánt, a könyv társszerzőjét is megismerhetitek.
Eredményes volt a Tiszai PET KUPA Mosolygó Zsák programjának őszi ártéri takarítása. 3 hét alatt, 60 helyi önkéntes segítségével, 340 zsák telt meg.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa