
Már majdnem ideális a Balaton vízszintje
Az esőzéseknek köszönhetően már csak három centi hiányzik a kívánatos vízálláshoz.
Az esőzéseknek köszönhetően már csak három centi hiányzik a kívánatos vízálláshoz.
Idén a Tisza-tó téli vízszintjét egy lépcsőben tervezi beállítani a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság.
Vajon mi köti össze a magyar jégtörő flottát, a balatoni lángosost, a dunai aranymosókat, a szódavizet, a Lánchidat, a hajómalmokat vagy az emberi agyat? Igen, életünk nélkülözhetetlen hozzávalója, a víz. Az esztergomi Duna Múzeum nagyszabású kiállításon járja körül a témát.
Tavaly decemberben ismeretlenek kétszer is fáradt olajat önöttek a szigetszentmiklósi esővízcsatornákba, melynek egy része tovább jutott a Ráckevei-Soroksári-Duna-ágba. A vízügyesek társszervezetekkel és civilekkel együtt hónapokon keresztül keményen dolgoztak a természet megmentésén.
A napokban ismét hatalmas hulladékáradat érkezett az országba. A főleg műanyag palackokból álló uszadékot a vízügyi szakemberek megállították a Tiszán, a kiemelt hulladékot pedig a PET Kupa képzett folyómentői válogatták át, hogy ami arra alkalmas, újrahasznosításra kerülhessen. A probléma hosszú távú megoldása azonban még várat magára.
A tiszaugi hullámtéren idén januárban vágtak ki egy közel 100 éves erdőrészletet. Augusztusban újabb illegális tarvágás történt a Tisza hullámterében, amelynek ismét egy védett, idős fákból álló erdőrészlet esett áldozatul.
Tiszaug gyönyörű fekvésű alföldi falu, Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megye határán. Egyik oldalról a Tisza, a másikról annak holtága öleli. A Tiszát övező galériaerdő néhol egészen vadregényes, hatalmas nyárfákkal és a fátyolként aláhulló vadszőlővel. Január közepén épp egy ilyen erdőrészleteket vágtak ki. A miértekre kerestük a választ.
Befejeződött a második ütem a Kis-Balaton vízvédelmi rendszerének fejlesztésében. A hatmilliárd forintból megvalósított beruházást a köztársasági elnök és a földművelésügyi miniszter is megtekintette.
Íme, tíz olyan hely, amelyet érdemes a bakancslistánkra venni, ha az Alföldön járunk.
Általában egy túrázó akkor érkezik meg az Alföld kék útjára, ha már egészen belemelegedett az országjárásba, megigézte a vándorlás szabadságérzete, és e mámorító élmény átéléséhez új terepet keres.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő.