Három eszköz izomlazításra, fájdalomcsillapításra és keringésjavításra, túrázáshoz
Te mihez nyúlnál, ha izomlazításra vagy fájdalomcsillapításra lenne szükség túrán? Szorítóhoz? Krémhez? Gyógyszerhez? Nyújtáshoz? Megmutatjuk, mik azok a kevéssé ismert, ám leghatékonyabbnak bizonyuló mozgásterápiás eszközök, amelyek kombinációjával sikeresen lehet kezelni az izomfeszüléseket, fájdalmakat rövid, hosszú és teljesítménytúrázáskor a tapasztalatom alapján.
Ezek mindegyike gyógyszermentes, némely használatát könnyű elsajátítani, néhány technikához pedig speciális tudás szükséges. Ám mindegyik eszköznek van egy olyan használati szintje még laikusok számára is, ami izomlazulást, fájdalomcsökkenést, izomláz csökkenést és jobb keringést eredményez.
Ennek a cikknek a célja, hogy ezeket az eszközöket megismertesse a túrázókkal – természetesen nem ér fel egy szakember általi betanítással és nem minősül szakmai tanácsadásnak sem.
Ezek mindegyike tüneteket hivatott enyhíteni, tehát nem minősül okfeltáró módszernek.


Kezdjük a legegyszerűbben használható és már számos korábbi cikkben hivatkozott SMR golyóval. Nagyjából egy évtizede robbant be a köztudatba az SMR hengerezés és kötőszövet (fascia) lazítás. Ekkoriban szinte minden szakemberi javaslatban megjelent a napi vagy heti szintű használata. Mostanra egyre több szakembernél lehet olvasni, hogy felesleges és nem is a kötőszövet lazul, hanem neurológiai módon hat az izmokra és az hozza létre a lazuló érzést. Kire hallgassunk? Kinek van igaza? És legfőképp: most akkor mit csináljunk?


Bár nagyon szeretnénk univerzális válaszokat, a testünk ennél összetettebb. Fontos megértenünk, hogy nemcsak erre (fascia) vagy csak arra (idegrendszer, nyirokkeringés) hat amiket csinálunk, hanem mindenre egyszerre. Többféle nézőpont létezik és mindegyiknek valahol igaza van. Azért írom ezt le, mert nagy a zavarodottság és a zaj manapság az információ szerzésben, lehet ez ezután a cikk után te is belefutsz egy olyan posztba vagy írásba, ami mást állít vagy új nézőpontot hoz be. Ezért azt szoktam javasolni, hogy elsősorban a saját testünk jelzéseire hallgassunk, amit önállóan is biztonsággal ki tudunk próbálni, próbáljuk ki és vonjuk le magunknak a következtetést.
Ha megjelenik egy fájdalom túrák alatt vagy után, először SMR golyóval javaslom átmasszírozni a lábakat.
Tehát ezzel a kis golyóval le tudjuk lazítani a talpat, vádlit, combokat és a farizmokat is. Ezzel enyhíthetjük és sok esetben teljesen meg is szüntethetjük a lábakban lévő izomfeszüléseket, ízületi fájdalmakkor is érdemes használni, hiszen az ízületeket átívelő izom eredések és tapadások hatással szoktak lenni az ott létrejövő fájdalmakra. Használata könnyen elsajátítható ez alapján a PDF alapján.


Ezután következik a floss szalag használata. Ez egy elasztikus, tapadós felületű gumiszalag, amit fásliszerűen fel kell helyezni a bokára pár perce a vádlira, térdre vagy combra. Bár hasonlít az edzésekhez használt erősítő szalaghoz, ez más. Felhelyezés alatt testrészenként megadott mozgásokat kell végezni, majd leszedni a szalagot. Leszedéskor vér-, nyirok és szövetközi folyadék tódul a kezelt területre, javul a lokális idegrendszeri észlelés: keringést javít, fájdalmatcsillapít, rugalmassá teszi a mozgást és növeli a mozgástartományt. Izomláz enyhítésére is kiváló.
Használatához a floss képzést végzett szakember általi betanítást javaslom, illetve megtanulható a kifejezetten túrázók számára készített KAMI hiking videótárból is.


Többnapos túrákon ezt a két eszközt szoktam használni és javasolni a szövetek bemelegítése gyanánt is.


Zárásképp kinesiotape-et érdemes felragasztani az aktuális területre. A kinesiotape egy ragasztós pamutszalag, amit a fásliból fejlesztettek ki. Rugalmas és lélegző, mint a bőr. A fáslikhoz képest jobban leköveti az anatómiát, mivel vékony, megbújik a zokni, nadrág, leggings alatt is. Szőrtelen, tiszta bőrfelületre ragasztva érezhetjük, hogy stabilabb az ízület, lelazul az izom vagy épp csökkent a fájdalom. Hiedelmekkel ellentétben nem tartalmaz gyógyszert, sőt van hipoallergén verziója is. Különböző színekben kapható, erősségben azonban itt sincs különbség. Tehát egy fekete vagy piros nem tartalmaz agresszívabb ragasztót, mint a kék vagy a bézs.
A kínai orvoslás szerint van jelentősége a színek használatának,
az én javaslatom az szokott lenni, hogy gyulladás esetén hideg vagy semleges színeket válasszunk (kék, zöld, lila, fekete, bézs), amennyiben nem áll fenn gyulladás lehet meleg színekkel ragasztani (piros, sárga, narancssárga, rózsaszín).
Gyakran alkalmazom megelőzésre is, tehát, ha tudom például, hogy a bokám/térdem/achillesem stb. jelezni vagy fájni szokott, és nagyobb terhelés vár rám, akkor még a túrák előtt beragasztom az adott testrészt, így megelőzve vagy csökkentve a későbbi problémákat.
Használatának elsajátításához ugyancsak kineasotape-képzést végzett szakembert vagy a KAMI hiking videótárat javaslom.


Ezzel a három eszközzel bármilyen túrázó teljesen felkészült lehet, legyen szó teljesítménytúráról, több hetes-hónapos, vagy egynapos túráról.
Kárpáti Dorka a Semmelweis Egyetemen végzett konduktorként, majd néhány évig mozgássérült gyerekek fejlesztésével foglalkozott. Közben újabb és újabb kiegészítő technikákat tanult. A természetjárás gyerekkora óta közel áll hozzá, sok időt töltött a Börzsönyben, és lovagolt is. Szerette volna megtalálni a saját célközönségét és a témát, ami a szívügye, így adta magát az ötlet, hogy túrázókkal foglalkozzon. Rendszeresen kirándul, ezért jól ismeri a terepi kihívásokat, és abban szeretne segíteni a túrázóknak, hogy szabadon mozoghassanak.
Dorka weboldala ide kattintva érhető el. Megtalálod őt Facebookon és Instagramon is.

Bemelegítés túrázáshoz
Biztosan találkoztatok már azzal a jelenséggel, hogy túra elején van pár kilométer, amikor bejáratódik az ember. Enyhe húzódás érzése vagy kissé rozsdás mozgás érezhető, majd ez elmúlik. Mi a helyzet a feljebb eső területekkel? Minek melegítsük a vállainkat, mikor a lábunkon járunk? Milyen esetekben érdemes bemelegíteni vagy egyáltalán kell-e túrázáshoz?
→ Tovább
Átfogó felkészülés a Gerecse 50-re
Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy olyan teljesítménytúrákra való felkészüléshez – mint például a Gerecse 50 – milyen „jokergyakorlatokat” tudtok otthon végezni, ami a legkisebb energia-befektetéssel a legnagyobb hasznot tudja hozni.
→ Tovább
Így hat ránk a természet: a túrázás biokémiája
Egy séta vagy túra hatása tagadhatatlan, testre és lélekre egyaránt, ezt mind tapasztaltuk már. Ha bővebben is érdekel, mi történik pontosan a testünkben természetjárás hatására, akkor ez a cikk neked szól.
→ Tovább