Ki gondolná, hogy Budapest belvárosában, a százéves társasházak kapualjai mögött számos zöldellő udvar, rejtett kert bújik meg? Ha szerencsénk van, ezek a zárt ajtók megnyílnak előttünk, és akkor felfedezhetjük a növényekkel teli, buja oázisokat. A Budapest100 keretében május 24-én és 25-én ilyen mázlisták lehetünk, 76 házba és közösségi kertbe nézhetünk be, és az épületek sokszor titkos és izgalmas történeteit is megismerhetjük. Mutatunk négy különleges házat és kertet, amiket érdemes meglesni tavasszal.
Városi zöld terek és kortalan építészeti fesztivál
A 15. születésnapját ünneplő rendezvénysorozat kezdeti alapkoncepciója az volt, hogy Budapest 100 éves épületeit mutassa be az érdeklődőknek. Az évek alatt bővült a tematika, és idén már nem az épületek kora vagy stílusa van a fókuszban, hanem a zöld kertek és udvarok. Teszik ezt a szervezők azzal a nem titkolt céllal, hogy felhívják a figyelmet: a természet egyre több helyen utat tör magának a város betonszövetében.
A Budapest100 május 24–25-i Nyitott Házak Hétvégéjén 76 épület kapuja nyílik meg.
Így az építészeti és urbanisztikai fesztivál során nem csupán a lakóházak – a hétköznapokban a nagyközönség számára elzárt – rejtett, zöldellő udvarait fedezhetjük fel, de jó pár közösségi kertbe és intézménybe is bejuthatunk. A kertnézésen kívül minden résztvevő ház és lakóközössége különböző programokkal várja a látogatókat, lesznek kamarakoncertek, gyerekprogramok, épület- és kerttörténeti kiállítások.
A fesztivál előtt a szervezők meghívására sajtósétán jártunk be négy különleges helyszínt, ahol ízelítőt kaptunk a házak, intézmények, közösségi kertek sokszínű kínálatából, izgalmas és sokszor meghökkentő históriájából is.
Amit „Poldi bácsi” is megirigyelne
A sétánk Zuglóból indult, elsőként az Ilka utca 30. alatti ház udvarát csodálhattuk meg. És itt nem túlzás a csodálni szó, mert a körfolyosón végigfutó vadszőlő hatalmas, zöld zuhataga, valóban lenyűgöző látványt nyújt: mint egy mesebeli függőkert, olyan a ház gangja. A kert különlegessége, hogy a lakók közösen tervezték és alakították ki, és azóta is lelkesen gondozzák.

Az Ilka utcai ház zöldítését 10 éve kezdték a lakók, mára szinte teljesen körbefutotta a gangot a vadszőlő

A megvalósításhoz a kezdő lökést a MOL és az Ökotárs Alapítvány közös, direkt a belső udvarok zöldítésére kiírt pályázata biztosította, amelyen a ház – tíz évvel ezelőtt – 500 000 forintot nyert, valamint konzultációs lehetőséget egy kertépítész szakemberrel. „A vadszőlőt például kifejezetten az ő javaslatára választottuk, és nem bántuk meg, mert evvel a növénnyel tényleg fillérekből néhány év alatt zöldfalat lehet létrehozni” – meséli Muhari Rita, a zöldítés és a kertprojekt „motorja”, aki 25 éve lakik a házban.
Az udvaron borostyán, páfrányok, bokrok terpeszkednek buján, de szépen virul a kert büszkesége, a magnólia is.
A kialakításnál fontos szempont volt a fenntarthatóság. Bár alkalmaznak csepegtető öntözést, de június közepéig szinte alig kell használni, és a legnagyobb nyári kánikulában is csupán hetente egyszer-kétszer kell locsolni.

A ház nyújtotta védelem miatt a vadszőlő egészen decemberig megtartja a leveleit

Mint megtudjuk, az épület másik érdekessége, hogy az 1909-ben épült ház terveiben még szerepelt egy figurálisan díszített, szecessziós ornamentikát is tartalmazó homlokzat. Mára azonban egy teljesen sematikus, dísztelen háromemeletes ház fogad minket, aminek egykori szecessziós pompájáról csak a kapu, a lábazatok íve és az erkélyek rácsozata tanúskodik.
Az épület dokumentációjában pedig semmi információ nem árulkodik arról, hogy a felújítások sorozatában a díszes homlokzat miért és mikor tűnhetett el.

A körfolyosóra felfuttatott zöld növényzet nemcsak szép, de nyáron a forróságban kiváló árnyékolónak is bizonyul

Az Ilka utcai lakóház közössége a Nyitott Házak Hétvégéjén kertépítésről szóló minikiállítással, műhelylátogatással (Mágikus kert florárium), lámpaistallációval, retrótárlattal, regtime koncerttel és játékos gyerekprogramokkal várja az érdeklődőket.
Varázsló kertje és airbnb a Király utcában
A következő helyszín, ahová betértünk, a belvárosi bulinegyed egyik fő ütőerének számító Király utcában található, és szintén egy szépen rendben tartott belső kerttel lepett meg. Ahogy áthaladtunk a 28. szám alatti ház kapualján, leesett az állunk az udvaron minket fogadó fás-bokros minidzsungel látványától.
A hatalmas fák lombjai fejünk fölött parádés zöld alagutat képeztek, míg a földön mindenfelé cserepes és ültetett növények tenyésztek.

Zöld lombalagút a Király utca 28. udvarán

Maga ház a 19. század második felében épült pesti bérházak klasszikusa, háromemeletes, nyeregtetős, téglalap alaprajzú épület. Azon túl, hogy műemléki védettséget élvez, egyediségét többek között az adja, hogy a dongaboltozatú kapualjból nyíló főlépcsőházban ma is megvannak az eredeti vörösmészkő lépcsőfokok és öntöttvas korlátok.
A ház építtetője, Dobler János korának különös figurája volt, amolyan 19. századi „nagy Gatsby”, akinek a múltja zavaros, jelene kétes, jövője kiszámíthatatlan, és nem éppen a tisztességes életviteléről híresült el.
Szegényen érkezett a városba, gyorsan meggazdagodott, üzleteket, bérházakat építtetett, megvásárolta a Király fürdőt, és az 1872-ben átadott híres Dobler-bazár és garni hotel is az ő nevéhez, pénztárcájához köthető.

Az udvar közepén magasodó fenyőfa az egyik ott lakó család hajdani karácsonyfája volt, amit aztán kiültettek

A könnyen jött vagyon azonban könnyen ment is, a nagyvállalkozó az 1870-es évek második felére csődbe jutott, több bírósági eljárás is indult ellene megvesztegetés és sikkasztás vádjával, így ingatlanait elárverezni kényszerült. Külföldre menekült, de peres ügyei miatt visszatoloncolták, végül egy pesti szegényházban kötött ki, és valószínűleg itt is halt meg, bár erről nincsenek száz százalékig megbízható források.

A 19. század második felében épült Király utcai lakóház udvara ma kész dzsungel, és egyben csodás, titkos oázis is a Belső-Erzsébetváros betonrengetegében

Az egykori kalandor építtető házának több évtizedes kertjét az ott lakók lelkesen gondozzák, bár már kevesen vannak, mert a lakások nagy része airbnb. A szívből jövő kertészkedésnek köszönhetően azonban az udvar gyönyörűen zöldül. A Budapest100-on pedig háztörténeti kiállítással, piknikkel és felolvasószínházzal, kerti partival és gyereksarokkal várják a betérő vendégeket.
Zöld sziget a város betonszövetében
A séta során ellátogattunk a Kisdiófa Közösségi Kertbe is, ami a VII. kerület Kis Diófa utca 4. szám alatti foghíjtelekből nőtte ki magát 9 év alatt zöld oázissá.
Az „oázisérzés” azonnal érezhető, ahogy belépünk a kapun: friss, páradús levegő, intenzív madárcsicsergés és rengeteg zöld növény vesz körül bennünket, igazi titkos paradicsom a belváros közepén.
A gondozott parcellák mellett van itt darázsgarázs, rovarszálló, madáretető- és itató meg aranyhalakkal teli kis kerti tó is.

Közel tíz éve indult a Kisdiófa Közösségi Kert a Kis Diófa utca 4. szám alatti foghíjtelken

Pink Edit és Kertész Monika, a Kortárs Építészeti Központ Alapítvány munkatársai és a közösségikert-projekt vezetői mutatják be a kertet.
A zöldítés itt is közösségi összefogással jött létre.
Az erzsébetvárosi önkormányzat tulajdonában lévő telken a kerttagok saját kezűleg tisztították meg a talajt, és alakították át termőfölddé, majd létesítettek ágyásokat és parcellákat saját használatra, ahol kedvük szerint termelnek paradicsomot, paprikát, hagymát, vagy éppen különböző fűszer- és dísznövényeket. A kert komposztátvevő pontként is működik, így bárki leadhatja itt a növényi, szerves hulladékát a kijelölt időpontokban.

Ahogy belépünk a Kisdiófa Közösségi Kertbe, a zöld szinte arcon vág, a veteményesek elképesztően burjánzanak

Az alapítók úgy látják, örömteli tény, hogy a 2016-os nyitás óta a kert életében egyre inkább eltolódott a hangsúly a kertészkedésről a közösségépítés és a szemléletformálás irányába. Minden hónap első szombatján nyílt napokat tartanak, ahol wokshopokon, műhelyeken, vagy közös zenélésen, jó beszélgetéseken vehetnek részt az érdeklődők. A mostani Nyitott Házak Hétvégéjén kézműves programokkal, kertbemutatóval és gyógynövény-felismerő túrával készülnek a szervezők.

A kertből a növények mellől nem hiányzik a darászgarázs sem, hiszen a városi zöldfelületek a beporzók titkos éléskamrái

Üvegbe zárt természet
Igazán különleges hangulatú házat ismerhetünk meg, ha felkeressük Róth Miska üvegműves, üvegfestő és mozaikművész egykori Nefelejcs utcai otthonát és műhelyét, amelyben ma a Róth Miksa Emlékház és Gyűjtemény működik. A Nefelejcs utca 26. szám alatti kétszintes épület idén először nyitja meg kapuit a Budapest100 látogatói előtt.

A Róth Miska Emlékház és Gyűjtemény udvara, a hátsó épületben volt egykor a mester üvegfestő- és mozaikkészítő műhelye

Róth Miksa korának nemzetközileg is elismert üvegművésze volt. Munkái és üvegablakai ékesítik többek között a Zeneakadémiát, a Gresham-palotát, a Párizsi udvart, a Szent István-bazilikát, a Magyar Nemzeti Bank épületét, de dolgozott Hágában a királyi palotában, Mexikóvárosban a nemzeti színház üvegkupoláin és mozaikjain, Oslóban, Milánóban és Szicíliában is.
Az emlékházban két állandó kiállítás látható, a lakásmúzeum, és a mesternek a család birtokában megmaradt legfontosabb üvegfestményei, illetve mozaikalkotásai.
Pályája a historizmustól a szecesszión át egészen az art decóig húzódik.

Két szempontból is különleges a múzeum. Egyrészt egyedülálló gyűjteményét találjuk itt Róth Miksa üvegfestményeinek és üvegmozaikjainak, másrészt betekintést kapunk a mester és családja életének belső tereibe

A Budapest100 idején lesz épülettörténeti séta, közösségi kertészkedés és különböző tematikus tárlatvezetés. Ez utóbbi közül talán a legizgalmasabb az, amelyik Róth Miksa alkotásain keresztül igyekszik bemutatni a mester természethez fűződő kapcsolatát.

A Nefelecs utca 26. szám alatti ház műemléképület, és többet rejt, mint gondolnád

Az idei Budapest100-on május 24–25-én megnyíló házak, közösségi kertek és intézmények teljes listája, kerületekre lebontva a fesztivál honlapján található. A programok egy része szabadon látogatható, de akadnak olyanok is, amelyek előzetes regisztrációhoz kötöttek, ezekről szintén a honlapon tájékozódhatunk. A négynapos eseménysorozat május 22-én egy szakmai nappal és konferenciával indul, amelynek célja, hogy feltérképezze a városi természet különböző megközelítéseit, jövőképeit és kutatási irányait a kultúra, a filozófia, az urbanisztika és az ökológia szemszögéből. Május 23-án pedig egy érdekes sétanapon vehetünk részt, amelynek keretében idén először rendezik meg a Budapest Fafesztivált, ahol tematikus túrákon és túrákkal ünnepelhetjük a városi fákat, parkokat, zöldfelületeket.