
A híd, ami nem köt össze semmit
A Városliget szélén áll egy kis híd, aminek látszólag semmi szerepe nincs, nem vezet sehová, és nem köt össze semmit. Mármint térben. Időben nagyon is, hisz a hídon át egészen a 19. század végéig elsétálhatunk.
A Városliget szélén áll egy kis híd, aminek látszólag semmi szerepe nincs, nem vezet sehová, és nem köt össze semmit. Mármint térben. Időben nagyon is, hisz a hídon át egészen a 19. század végéig elsétálhatunk.
Egyre többször lehet velük a lakásokban is találkozni, de nem kell megijedni, ezek a csótányok nem terjesztenek betegséget, viszont remekül tudnak repülni. Mutatjuk, mi velük a teendő.
Budapesten nem sok helyen lehet hozzáférni a Dunához, pláne nem annak természetközeli, ártéri erdővel keretezett arcához. A főváros 22. kerületében azonban van egy néhány kilométeres szakasz, ahol igazi vadregényes hangulat várja a sétálni vágyókat.
A Budai-hegység ölelésében, a főváros szélén bújik meg egy mesebeli rét, amely nem is olyan régen még illegális mozgalmaknak, cserkész- és úttörőcsapatoknak volt gyülekezési helye, de koncerteknek is otthont adott, jelenleg pedig tökéletes családi pihenőhely.
Április végén örömmel adtak hírt a szakemberek a fővárosi Mocsárosdűlőn felfedezett fokozottan védett magyartarsza-állományról. A napokban egy ott illegálisan gazdálkodó állattartó azonban lekaszálta a rovarok számára élőhelyül szolgáló védett gyep egy részét.
Ellátogattunk a svábhegyi oázisba, hogy feltöltődjünk egy kis madárcsicsergéssel, és megnézzük a vadiúj látogatóközpont kiállítását.
Ki gondolná, hogy Budapest belvárosában, a százéves társasházak kapualjai mögött számos zöldellő udvar, rejtett kert bújik meg? Ha szerencsénk van, ezek a zárt ajtók megnyílnak előttünk, és akkor felfedezhetjük a növényekkel teli, buja oázisokat. A Budapest100 keretében május 24-én és 25-én ilyen mázlisták lehetünk, 76 házba és közösségi kertbe nézhetünk be, és az épületek sokszor titkos és izgalmas történeteit is megismerhetjük. Mutatunk négy különleges házat és kertet, amiket érdemes meglesni tavasszal.
Cikkünkben három érdekes budapesti tanösvényt mutatunk be. Van közöttük egy több mint százéves sétaút, egy különleges hüllő élőhelyét bemutató útvonal és egy digitális kalandösvény is.
Őshonos fa- és cserjefajok, sűrűn egymás mellé ültetve egy zsebkendőnyi területen: ezek a Miyawaki-minierdők. A kis erdőfoltok meglepően gyorsan növekednek, néhány év alatt önfenntartóvá válnak, és ma már világszerte egyre nagyobb szerepet játszanak a városok zöldítésében.
A cseresznyevirágzás Japán tradicionális tavaszi ünnepe, de nem feltétlenül kell ennyire messzire utazni a látványért és az élményért. Bár hatalmas cseresznyefa-ligeteink nincsenek, azért a virágba borult fák itt is szépek. Mutatunk néhány fővárosi helyszínt.
A főváros 12. kerületének peremén áll, bár már erősen rogyadozva, Zugliget egyik legidősebb épülete, a hajdani Istenszeme fogadó, ahonnan 1837 tavaszán Kossuth Lajost börtönbe vitték. Az épület jó ideje üres és elhagyatott, de talán idén végre valami elindul.
A zugligeti Fácán nagyvendéglő a 19. század második felétől a budai hegyek felkapott vendéglátóhelye volt, ahová a kor hírességei is szívesen jártak. Idővel egy egész üdülőtelep alakult ki itt, amelynek bizonyos épületei ma is megvannak még.
Áll egy több szempontból is különleges épület a Rózsadomb tetején. Az 1949-ben Kapisztrán Szent János tiszteletére felszentelt templom puritán külsejével szinte észrevétlenül húzódik meg a Törökvész és a Tövis utca sarkán. Sajátos időkapszula. Nemcsak építészete, de története is érdekes.
Én azt hittem, a Turista Magazinban már szinte minden budapesti látnivalóról esett szó, ezért meglepve tapasztaltam, hogy a lakóhelyem közvetlen közelében húzódó cinkotai Caprera-patakról még nem. Pedig nem is gondolnánk, mennyi rejtett kincset fedezhetünk föl a csupán 2 km hosszú vízfolyás mentén. Lelkemben lobogó lokálpatriotizmussal írtam meg ezt a cikket, amelyben bemutatjuk a patak minden titkát, szó lesz egy különös grófnőről, elhagyott fürdőkről, medencében parkoló autókról és sok egyébről.
Rövid, de látványos túrát keresel a fővárosban? Ajánlunk néhány tanösvényt, ahol nemcsak egy kellemes sétához adott minden, de érdekességekből sem lesz hiány. A Naplás-tótól az Apáthy-sziklán át a Róka-hegyig járjuk be a főváros szemrevaló túrahelyszíneit.
A tavasz kezdetének egyik legszebb jele a fővárosban, amikor virágba borulnak a Gellért-hegy mandulafái. De vajon mióta állnak itt ezek a fák, és ki ültette őket?
A Rózsadomb lankáin bóklászva nem lepődünk meg, hogy szebbnél szebb épületek követik egymást, van azonban köztük jó pár különleges Bauhaus-villa is, amelyek titkokat és izgalmas történeteket rejtenek. A hosszúlépés.járunk? csapatának tematikus sétáján ezúttal nemcsak kívülről csodálkozhattunk rá a modernista építészet gyöngyszemeire, de néhányba be is juthattunk. A programot pedig nem más, mint A brutalista film sikere ihlette.
Budapesten, a Széchenyi-hegy oldalában található Széchenyi-emlékmű eredetileg egészen más környezetben állt. Ybl Miklós a mai Hősök terére tervezte azt, de az 1896-os millenniumi év nagyszabású építkezései miatt új helyet kellett keresni számára.
A dunai vízállásmérés történetében még soha nem mértek olyan alacsony vízszintet márciusban, hogy kibukkanjon a Dunából az Ínség-szikla.
Vannak a fővárosnak olyan részei, ahova, ha nem vagyunk éppen helyi lakosok, vagy nem akad ott konkrét dolgunk, jobbára csak átutazunk, merthogy azt gondoljuk, úgysincs ott semmi érdekes. Mutatunk egy egyedülálló gyöngyszemet a 10. kerületben, amiért érdemes egy kis kitérőt tenni Kőbányára.