Egy talpalatnyi vadon Dél-Budán

Budapesten nem sok helyen lehet hozzáférni a Dunához, pláne nem annak természetközeli, ártéri erdővel keretezett arcához. A főváros 22. kerületében azonban van egy néhány kilométeres szakasz, ahol igazi vadregényes hangulat várja a sétálni vágyókat.

Szöveg és fotó:
2025. július 1.

Budapesten nem sok helyen lehet hozzáférni a Dunához, pláne nem annak természetközeli, ártéri erdővel keretezett arcához. A főváros 22. kerületében azonban van egy néhány kilométeres szakasz, ahol igazi vadregényes hangulat várja a sétálni vágyókat.

A nagytétényi Duna-partot jó eséllyel csak a környéken lakók ismerik, leginkább talán a kutyasétáltatók, akik szívesen járnak ki ide. Az M0-ás autóút hídjától Érd határáig húzódó 4,7 kilométeres szakasz, mint Nagytétényi Duna-part Természetvédelmi Terület 2022-ben kapott helyi védettséget, idén májusban pedig egy tanösvényt is kialakítottak itt.

Séta a főváros leghosszabb ártéri erdejében

Az ártéri erdőben és réteken végig húzódó 4 kilométer hosszú, 6 állomásból álló tanösvényt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület készítette a Fővárosi Környezetvédelmi Alap anyagi támogatásával. A táblák bemutatják a terület növény- és állatvilágát, a fővárosi ártéri erdők jelentőségét és a megmaradásukat veszélyeztető tényezőket.

És hogy miért különösen értékes ez a terület?

Például azért, mert itt található a főváros leghosszabb összefüggő ártéri galériaerdeje, amely mintegy 4,5 km hosszan kíséri a Dunát. Másrészt az itteni erdőkben találhatjuk a főváros legnagyobb törzskerületű fekete nyarait, valamint a védett kis színjátszólepke és a pézsmacincér legnagyobb budapesti állománya is ezen a területen él.

De nemcsak a rovarok számára jó élőhely ez itt, a terület madárvilága is jelentős, az itt előforduló madarak fajszáma a 150-et közelíti. Az emlősök közül a hód jelenléte a legszembetűnőbb. Magát az állatot persze ritkán lehet megpillantani, bár egy itteni kenuzás alkalmával nekem már sikerült, de nyomaival, vagyis a megrágott fákkal annál inkább találkozhatunk.

Még a közeli M0-ásról is elfeledkezünk

A tanösvény segítségével képet kaphatunk a terület növényvilágáról is, ami szintén számos védett fajjal büszkélkedhet. Nemcsak erdei és folyóparti fajokban, de a nagytétényi kastély mögött húzódó Duna-rétnek köszönhetően a nyíltabb élőhelyek fajai is jelen vannak. Itt található például a réti iszalag legnépesebb fővárosi populációja.

Bár közel vagyunk a városhoz, az M0-on haladó autók tompa zaja állandóan ott duruzsol a háttérben, de aztán észrevétlenül ráhangolódunk a Dunára és erre a kis folyóparti vadonra, és egy idő után mintha már nem is hallanánk azt, helyettük harkályok kopácsolnak, sárgarigó fuvolázik a fülünkbe, a réten pedig szöcskék és sáskák tömegei zenélnek.

Mindig más, mindig szép

Aki egy könnyed sétát szeretne tenni, netán kisebb gyerekekkel, az a negyedik állomásig menjen, vagy a Duna-rét széléig, mert utána már kevésbé egyértelmű az erdőben kanyargó keskeny ösvény, és ahogy azt a térkép is jelzi, a négyes és az ötös állomás között egy szakaszon nem is járható az út.

A tanösvény első tábláját a Kis Háros-sziget északi végével szemközt, a parton találjuk, innen a galériaérdőben halad az ösvény. Pontosabban több is, ráadásul a harmadik táblát a galériaerdő szélén vezető földúton állították fel, amit az, aki a lenti ösvényeken halad, nem is fog látni. Szóval én azt javaslom, ne ragaszkodjunk görcsösen a táblák megtaláláshoz, bár érdekes információkat tudhatunk meg róluk, de a séta egyébként is nagyon hangulatos. Tartsuk az irányt, de egyébként hagyjuk, hogy vezessenek bennünket az ösvények, letérni viszont inkább ne térjünk le ezekről, mert akárhol ráléphetünk védett növényekre.

Mivel a Duna-parton járunk, a folyó pedig folyton változik, így mindig egy kicsit más táj fogad itt bennünket, ezért érdemes többször is visszajönni.

Most éppen meglehetősen alacsony a vízállás, olyannyira, hogy tekintélyes homokpadok látszanak ki a vízből, ami már önmagában is igen érdekes látványt jelent. A parton egy helyen cölöpdarabok látszanának ki a vízből, elképzelhető, hogy ezek a hajdani római kori erőd, Campona kikötőjének maradványai.

Kis-Háros-sziget

A közel 3 hektár kiterjedésű sziget a főváros közigazgatási határán fekszik, az M0-ás hídjától délre. 1999-ben kapott védettséget. A sziget a tőle északra fekvő nagytestvéréhez hasonlóan nem látogatható, a cél ezzel az, hogy a kutatók tanulmányozhassák, hogyan fejlődik egy elzárt, emberi zavarástól mentes ártéri erdő.

„A területet régebben Fácánzátonynak nevezték. Ebből is látszik, hogy keletkezése nem túl régen következett be, kialakulását körülbelül százötven évre teszik. Valószínűleg a Háros-szigetről fűződhetett le. A terület ma is mozgásban van, mivel a Duna sodrása keleten rombolja, nyugaton építi a partját” – olvasható a Főkert oldalán.

Alacsony vízállásnál sajnos megnő a emberi zavarás, mert ilyenkor száraz lábbal is át lehet oda jutni. Ez kedvezőtlen folyamatokat hoz magával, épp ezért a természetvédelmi szakemberek és mi is arra kérünk mindenkit, hogy – bármennyire is nagy a csábítás – a természeti értékek védelme érdekében ilyenkor se lépjen be senki a szigetre.

Hogy lehet idetalálni?

Ez most különösen fontos kérdés, mert aki nem ismerős a környéken, az nem talál ide egykönnyen, ugyanis a térképeken és a helyszínen sincs jelölve a tanösvény.

Kiindulópontnak választhatjuk a tanösvény kezdő tábláját, ami a Kis-Háros-szigettel szemben található, másik lehetőségünk pedig a Nagytétényi kastély. Ez utóbbi azért is jó támpont, mert könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel is, egyetlen hátránya, hogy jó ideje már zárva van, de ez egy másik történet. Szóval a kastély mögött találjuk a Duna-rétet, azon túl, egészen pontosan a rét északi csücske mögött, a fák között, az ösvényen a tanösvény negyedik tábláját.

A két kiindulópontból egyirányú sétát vagy körtúrát is tehetünk, logisztikailag, ha valaki autóval vagy biciklivel jön, nyilván ez utóbbi a jobb választás. Az egész séta nem hosszú egyébként, ha csak egyirányba megyünk, 2 km-t kell sétálnunk. De nekem oda-vissza 2 órába telt bejárni, ami azt hiszem, sokat elárul arról, mennyi érdekességet lehet látni útközben.

Megközelítés

A tanösvény első táblája:

Kerékpárral: a Hárosi-Duna-parton vezető kerékpárúton a Kolozsvári utcáig kell menni, ott keressünk egy jó helyet, ahol letehetjük a biciklit. A hullámtérbe vezető valamelyik lépcsőn menjünk le, majd tartsunk a szemközti Kis-Háros-sziget északi csücske felé, ott találjuk a táblát a parton.

Autóval: a Kolozsvári utca végéig lehet autóval elmenni, ott lehet parkolni az út szélén, bár túl sok lehetőség nincs.

Busszal: a 133E vagy 33-as jelzésű buszokról Nagytétényben, a Dózsa György útnál kell leszállni, majd 10 perc sétával a Kolozsvári utcán juthatunk el a Duna-partra.

A nagytétényi kastély mögötti partszakasz:

Autóval: a kastélyig tudunk menni, ott lehet parkolni. A kerékpárokat is itt érdemes letenni.

Busszal: a 133E vagy 33-as jelzésű buszokról Nagytétényben, a Petőfi Sándor utca (Kastélypark) megállónál kell leszállni, öt perc sétával érhetjük el a kastélyt, majd a Duna-rétet

Vonattal: a Kastélypark megállónál lehet leszállni, onnan 2 perc séta a Duna-part


Cikkajánló