
Hallottál már a Fundoklia-völgyről?
Nem? Pedig itt van a főváros szomszédságában és szinte biztos, hogy elautóztál mellette.
Nem? Pedig itt van a főváros szomszédságában és szinte biztos, hogy elautóztál mellette.
Kicsiknek és nagyoknak is izgalmas sétát ígér a főváros 2. kerületében található Fekete István tanösvény. Végigjártuk, olvastunk, füleltünk, és ahogy Tutajos a berekben, úgy fedeztük fel a téli erdő kincseit a Kis-Hárs-hegyen.
Kékestető az ország egyik legnépszerűbb kirándulóhelye, sokan autóznak fel ide, hogy a kilátóból megcsodálják a pazar panorámát, sétáljanak vagy télen síeljenek egy jót. Távolabbra azonban már csak kevesebben merészkednek, pedig az igazi csodák ott kezdődnek.
A Róka-hegyi kőfejtőben régen a főváros legnagyobb mészkőbányája működött. A területet mostanra visszafoglalta a növényzet, a bányaudvarokban és a hatalmas sziklafalak tetején pedig egy tanösvény kanyarog, ami különleges élményeket tartogat az idelátogatóknak.
A pesti oldal egész útvonalhálózata megújult: információs táblákat cseréltek ki, pótoltak és javítottak mintegy 20 kilométeren.
Nemrég jelent meg egy hiánypótló kiadvány Ki a szabadba! címmel, amely 130 tanösvényt mutat be a fővárosban és környékén. A tanösvények kedvelőinek további jó hír, hogy most három példányt sorsolunk ki olvasóink között.
A rég tervezett kiruccanás a Váci Ártéri Tanösvényre egy vissza a kezdőmezőre játékhoz hasonló szituációval indult, de végül sikerült végigsétálni a vadregényes pallósoron. Bár egy helyen kénytelen voltam négykézlábra ereszkedni, hogy leküzdjem az egyik kialakult akadályt.
Bejártuk és mindent kipróbáltunk a nemrég megnyílt Bükki Csillagdában. Megnéztük a Naprendszer minden szegletét, kalandoztunk a csillagképek között, űrből jött meteoritokat tapogattunk és komoly küldetést teljesítettünk a Holdon és a Marson. Bónuszajándékunk pedig egy vámszedő róka és egy kellemes Bolygótúra volt.
Megnéztük a megújult Farmosi Madárvártát, és ha már ott jártunk, a Kékbegy tanösvényt is bejártuk. Pallósor, tavaszi héricsek, izgalmas szikes formák és egy birkanyáj fogadott az eső előtti kiszáradt mocsárban.
A kirándulás során egészségügyi adatokat kell mérni, amit kórházi szakemberek értékelnek ki, így a tanösvény a megelőzésben is szerepet játszik.
A víz világnapja alkalmából olyan tanösvényeket ajánlunk az ország különböző pontjairól, ahol a víz valamilyen formában – hegyvidéki patakként, alföldi folyóként vagy újjáéledő lápvidéket tápláló forrásként – központi szerepet játszik.
Miközben a Gerecse térképén legeltetjük a szemünket, a hegység nyugati peremét szemlélve viszonylag kis területen érdekes földrajzi nevek bukkannak fel. Vajon honnan kapta a nevét a Kőpite-hegy és az Ördögkéz-szikla? Valóban szép a kilátás a Les-hegyen? Honnan hová vezet a római út, mi köti össze ezeket a helyszíneket?
Felsőtárkány közelében – bármerre is induljunk – jobbnál jobb túraútvonalakat találunk. Én ezúttal egy félnapos körtúrát tettem, amely nemcsak a látnivalók miatt volt változatos, de az időjárási körülmények is azzá tették, hisz hóból, sárból, borúból és derűből egyaránt kijutott.
→ TovábbRengeteg tanösvényt, köztük számos nagyon jót, több felejthetőt ismerek, de 2021-ben egy érthetetlenül rossz tanösvényhez is volt szerencsém. Ennek apropóján összeszedtem, hogy mitől is jó, vagy éppen rossz egy ilyen létesítmény.
Ahol a Bükk nyugaton véget ér, és a Heves–Borsodi dombvidék erdős hullámai kezdődnek, az erdők ölelésében e két tájegység határán fekszik egy aprócska, alig 390 lelkes palóc falu, Bátor. A település neve a sztyeppei, törökös eredetű katonai méltóságnévből, a bátor szóból származhat.
A Mozsgó és Almáskeresztúr között vezető Ezüsthárs tanösvény lejárásával bepillantást nyerhetünk a Zselic varázslatos világába.
→ TovábbA Kiscelli-parkerdő legújabb látványossága, az október elején átadott meseösvény, amelyen két ökomesehős, Mimó és Csipek kalauzolja végig az érdeklődőket, és hívja fel a gyerekek figyelmét a környezetvédelem fontosságára.
Közel 60 hektáron élesztették újjá a Holt-Tisza holtágának élővilágát Tiszakécske térségében. A komplex élőhely-rehabilitációs program részeként kialakítottak egy 2,5 kilométer hosszú tanösvényt, melyhez egy 1,3 kilométeres pallósor is épült.
A Hortobágy-halastavi területen több újdonsággal is találkozhatunk az ősz folyamán. Mutatjuk a legjobbakat.
Tanösvénnyel és lombkoronasétánnyal bővült a Hévízi-tó környezete, illetve megújult a tó zsiliprendszere is.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből