Tóth Judit cikkei

A híd, ami nem köt össze semmit

A Városliget szélén áll egy kis híd, aminek látszólag semmi szerepe nincs, nem vezet sehová, és nem köt össze semmit. Mármint térben. Időben nagyon is, hisz a hídon át egészen a 19. század végéig elsétálhatunk.

2025.07.08.

Itthon is sokfelé hallhatjuk a kabócák énekét

Szikrázó napsütés, hullámzó tenger és a kabócák hegyet-völgyet betöltő ciripelése, egy adriai nyaralás elmaradhatatlan elemei. A kabócák énekét leginkább a mediterrán vidékekhez kötjük, pedig itthon is sokfelé lehet őket hallani.

2025.07.02.

Egy talpalatnyi vadon Dél-Budán

Budapesten nem sok helyen lehet hozzáférni a Dunához, pláne nem annak természetközeli, ártéri erdővel keretezett arcához. A főváros 22. kerületében azonban van egy néhány kilométeres szakasz, ahol igazi vadregényes hangulat várja a sétálni vágyókat.

2025.07.01.

A strandon túl – Balatonalmádi rejtett kincsei

Egy Balaton-parti nyaralás elsősorban a strandolásról szól, de számos nyaralóhely különleges látnivalókkal is bír. Balatonalmádiban például gyönyörű, régi villák és érdekes történetű templomok mellett a város belterületén még egy kilátót is találunk.

2025.06.30.

Ideje, hogy másképp nézzünk a növényekre

A növények kommunikálnak és együttműködnek? Emlékeznek, hallanak és látnak? Elsőre furának tűnhetnek ezek a kérdések, pedig nem azok. Bár egyelőre több a kérdés, mint a biztos válasz, az azonban biztos, hogy a növények sokkal többek annál, mint amit gondolunk róluk.

2025.06.25.

Kacsafarkú szender, a magyar kolibri

Nem találkoztam még olyan emberrel, aki ne elragadtatással beszélt volna erről a különös élőlényről. Fura szerzet, nem vitás, amely a virágok között röpködve inkább tűnik parányi kolibrinek, mint lepkének.

2025.06.19.

Amikor még tele volt az ország eperfákkal

A hazai selyemhernyó-tenyésztés 300 éves története 1969-ben, egy minisztériumi tollvonással ért véget. Emlékét néhány múzeum, középület, utcanevek, a megmaradt idős eperfák, és persze sok-sok személyes régi történet őrzi.

2025.06.09.

Egy biodiverzitás-barát kert tele van élettel

Miért kellene jobban megbecsülnünk a „kórókat”? Milyen élőlények képesek a meztelencsigákat kordában tartani? Miért érdemes a lehullott leveleket a fa alatt hagyni? Gyakorlati példákon keresztül mutatjuk meg, miért fontos a biológiai sokféleség egy kertben.

2025.05.28.

Egy varázslatos tó a Kékes árnyékában

A Kékes északi oldalában található Pisztrángos-tó a környéket járó túrázók egyik kedvenc pihenőhelye. Nem csoda, hisz egy meseszép helyről van szó. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a tónak kulcsfontosságú szerepe van a környék kétéltűinek életében.

2025.05.04.
A Római fürdőtől a tési szélmalmokig – élménytúra a Bakonyban

A Római fürdőtől a tési szélmalmokig – élménytúra a Bakonyban

Tóth Judit 2025.05.04

Ezen a 13 km-es bakonyi körtúrán több kirándulásra elég látnivaló akad, az elejétől a végéig csupa szépség jön szembe az emberrel. Persze, már önmagában csak a Római fürdő miatt megérné útra kelni, de ez a Tésről induló körtúra az ország egyik legcsodálatosabb helyén túl is sok szépséget tartogat még.

Tovább

Búbosbanka – a hazai madárvilág punkja

Egzotikus küllemével a hazai madárvilág egyik legjellegzetesebb képviselője. A búbosbankák nem csak külsőségekben térnek el az átlagtól, tojásaik és fiókáik védelmére is sajátos módszereik vannak.

2025.05.04.