Azzal a kijelentéssel valószínűleg kevesen vitatkoznak, hogy a hajnalmadár az egyik legszebb téli madárvendégünk. Röptében, kivillanó kárminpiros tollaival valóban trópusi pillangókat idéz, de meglátni csak ritkán lehet.
A hajnalmadár igazi hegyvidéki madár, általában ezer méteres magasság felett költ, az Alpokban, a Kárpátok magasabb hegyeiben, Dél-Európában és Ázsia bizonyos részein. Mesterien mozog a meredek sziklafalakon, fészkét is sziklafalak repedéseibe, üregeiben építi. Nálunk is ilyen, költőhelyéhez hasonló adottságokkal rendelkező telelőhelyet keres, csak alacsonyabb magasságokban.
Ősszel és télen sziklafalakon, várfalakon, felhagyott bányákban- például a Badacsony oldalában vagy a budapesti Róka-hegyi kőfejtőben – is feltűnhet, ahogy a repedésekből szedegeti a megbújó pókokat, rovarokat. Az alábbi videóban, amit Orbán Zoltán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője készített egy badacsonyi "hajnalmadár-expedíció" képeit láthatjátok.
A hajnalmadár ritkán a városokban is lehet megfigyelhető, látták már például az esztergomi bazilikán, a pannonhalmi apátságon, sőt lakótelepek panelházain is, ahogy az ebben a békásmegyeri lakótelepen készült videón látszik.
Itt pedig meghallgathatjátok a hangját is.
A Badacsonyi Tourinform ősszel szokott szervezni hajnalmadár-néző túrát, igaz az ideiről már lecsúsztunk, de a jövő októbert már most érdemes beírni a naptárba.
A cikk először 2021 decemberében jelent meg.