
A bükkösök kék madarai ellepték Dévaványát
Mintegy 1500 kék galamb telel az alföldi pusztában, és 300–400 példányos csapatokban mozognak.
Mintegy 1500 kék galamb telel az alföldi pusztában, és 300–400 példányos csapatokban mozognak.
Baglyot láttál egy közeli fán? Idén is bárki részt vehet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) országos erdeifülesbagoly-telelőhely felmérésén január 20. és 23. között.
Ilyenkor télen mindig megugrik a vetési varjak száma, de ez nem jelenti azt, hogy sok varjú élne nálunk. Ezek a hatalmas csapatok csak telelni jönnek hozzánk, a hideg orosz tél elől keresnek itt menedéket, és ha jön a tavasz, visszatérnek északi költőhelyeikre.
A téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Már egyre nagyobb csapatokban látni a túzokokat az alföldi pusztákon. Egyelőre külön csoportokban mozognak a kakasok és külön a tojók az idei fiókáikkal. De egy jó táplálkozóterület akár közel is hozhatja őket egymáshoz.
Téli túrák alkalmával néha meglepően csendesnek tűnik az erdő. Persze, ha kitartóan fülelünk, innen-onnan felhangzik egy-egy jelzőhang, károgás vagy harkálykopácsolás. Következzen most, a teljesség igénye nélkül, egy hangos összeállítás, főszerepben a téli erdő madaraival.
Érdemes a fákat kémlelni, hiszen október óta folyamatosan növekszik az erdei fülesbaglyok száma a települések nappalozó fáin. Persze jó ha tudjuk, hol keressük őket, és miként viselkedjünk a közelükben, hogy ne zavarjuk meg a pihenésüket.
Azzal a kijelentéssel valószínűleg kevesen vitatkoznak, hogy a hajnalmadár az egyik legszebb téli madárvendégünk. Röptében, kivillanó kárminpiros tollaival valóban trópusi pillangókat idéz, de meglátni csak ritkán lehet.
Az aszály miatt az idén a szokásosnál is több fiatal fehér gólya maradt itthon. A cikkből kiderül, hogyan segíthetsz nekik.
Nincs abban semmi szokatlan, hogy az ősz beálltával a madárfaj a Kis-Sárrétre húzódik, de ebben az évben már augusztus derekán jó néhány példány megjelent.
Az utóbbi hetek tavaszias időjárása sokfelé előcsalogatta a sünöket téli búvóhelyükről. Az elmúlt napok fagyos éjszakái azonban nehéz helyzetbe hozták az állatokat, hisz táplálékot nem találnak és a visszavackolás sem megy könnyen.
A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai a téli időszakban plusz takarmány kihelyezésével segítik a túzokok telelését. Félő, hogy ha elvonulnának, az sok egyed pusztulásával járna, ezért megpróbálják elérni, hogy a madarak télire is inkább a biztonságos élőhelyen maradjanak.
Vonuló madár, a telet a mediterrán vidékeken, Afrikában vészeli át, de évről évre mindig akad néhány példány, amelyik megpróbál áttelelni nálunk. Nevét a hímek jellegzetes, távolból szóló kürtre emlékeztető, mély hangjáról kapta. Szerintetek melyik fokozottan védett gémfélét figyelték meg Kardoskúton?
A tatai vadludakról készült kisfilmsorozat első része a napokban került ki a Tatai Vadlúd Sokadalom közösségi oldalára.
Kicsi, kedves, gömbölyded, és igazi színt visz a téli szürkeségbe. Nevét a hangjáról kapta, amely egy lágy, bánatosnak tűnő füttyentés. Északi tájakról érkezik, és a jó hír, egyre többen gyülekeznek a Maros árterében. Kitalálod, kik ők?
A tél közeledtével kisebb-nagyobb csapatokba állnak össze az Alföld nagy madarai. Esetenként akár 20 fős, vagy annál jóval nagyobb egyedszámú csoportokba is összeverődhetnek, és élelem után kutatva békésen együtt mozognak a lucernaföldeken, tarlókon.
Az elmúlt évekhez képest szokatlanul nagy fenyőrigócsapatokat figyeltek meg a Körös–Maros Nemzeti Park tájain, melyek legfőképp a legelőkön, a kaszálókon és a bokros területeken bandáznak.
Február 12-én visszaérkezett fészkére Vassurány büszkesége Suri, a fehér gólya, aki ma már – nem túlzás – igazi médiasztárnak számít itthon, és sokak reménye szerint, ha ő itt van, a tavasz is közel jár már.
A napokban biztonságos telelőhelyre szállítottak 89 mentett rőt koraidenevért. A legtöbb állatra egy budapesti lakásfelújítás során bukkantak. A telelésből felébredt állatok egy tiszaugi denevértoronyban folytathatják téli álmukat.
Évről évre seregélyek milliói töltik a telet Rómában. S bár az alkonyi égen hullámzó seregélyfelhők gyönyörűek, az ürüléktenger, amelyet ennyi madár hagy maga után, megnehezíti a helyiek életét.
Ezúttal egy kevésbé ismert, de annál izgalmasabb várromot mutatunk be, ahonnan még akkor is lélegzetelállító panoráma nyílik, ha nem a legkellemesebb kirándulóidőben hódítjuk meg a „csúcsot”.
A Budapestet szegélyező hegyvidék elsősorban amolyan hétvégi kirándulóterepként él a köztudatban. Ennek megfelelően egymást érik a legszebb természeti látványosságokat és kirándulóhelyeket vagy a legjobb túrákat listázó gyűjtések.
Szenvedésről szó sincs, ájtatosságról is csak annyi, amennyit mi viszünk bele, ugyanakkor ez a börzsönyi keresztekhez elnavigáló jelvényszerző túra bemutatja számunkra a táj kevésbé ismert és hangulatos részeit.