
Most először láttak szirtifecskét Magyarországon
Ráadásul egyből két példányt sikerült megfigyelni Szentendrénél október 26-án.
Ráadásul egyből két példányt sikerült megfigyelni Szentendrénél október 26-án.
Augusztus második felében kezdenek gyülekezni, és a népi megfigyelés szerint szeptember 8. környékén kelnek útra a fecskék.
A mályi madármentőknél – ahogy ilyenkor mindig, most is – egy rakás fecskefióka nyaral, így az etetésük szinte sosem ér véget.
Több száz partifecske költözött be egy építési területre Kecskeméten, és félő volt, hogy bajba kerülnek, ha megindul az építkezés. Az utca lakóinak, az egyik helyi lapnak és a természetvédelmi szakembereknek köszönhetően azonban megmenekült a fecsketelep, és most már biztonságban költhetnek a madarak.
Mivel a partifecske a legkritikusabb helyzetben lévő fecskefajunk, fészkelőhelyeinek védelme kiemelten fontos. A Duna–Ipoly Nemzeti Park területén ezért több helyen is megújították az élőhelyeiket.
Lassított felvételen nézheted meg közelről a molnár- és a füsti fecskét, miközben sarat kanalaznak a csőrükbe.
Homokbányák, kavicsbányák, pernyehányók üzemeltetőivel vette fel a kapcsolatot a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, hogy megújítsák a partifecske-élőhelyeket.
A füsti fecskékkel legtöbbször tanyákon, a molnárfecskékkel a városokban, a partifecskékkel pedig homokbányák, folyópartok környékén találkozhatunk. Sok helyen már javában sürgölődnek a fecskék.
Nagyon hasznos és teljesen karanténkompatibilis programot ajánlunk, ami még gyerekekkel is jó móka lehet: segítsük a molnár- és füsti fecskéket a fészeképítésben.
A Tamásiban álló családi ház mára országosan ismert lett, ugyanis körben az eresz alatt több mint 400 műfészek várja a hazatérő fecskéket. Tavaly kétszáz fészekben volt költés, idén még több madárra számítanak.
Az év első három hónapjában, még a költési időszak előtt el kellene végezni ezeket a tevékenységeket, hogy ne kerüljenek veszélybe az állatok.
Vonuló északi fecskék rendszeres őszi vendégek a Dinnyési-fertőn. Idén azonban a szokásosnál is többen jöttek, a napokban százharmincezer példányt számoltak a szakemberek. A fecskék esti behúzását, mely páratlan látvány, most hétvégén egy szakvezetéses túra keretében bárki megcsodálhatja.
Tavasszal partifecskék vették birtokba a munkagödröket a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, így a munkálatokat inkább átütemezték miattuk.
Tizenkettőből hat madár maradt életben. Állatkínzás és természetkárosítás miatt tett feljelentést a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
Csomag érkezett a Mályi Madármentő Állomás elé. A tűző napon egy zárt papírdobozban négy fecskefióka és 30 forint. Hozzá az üzenet: Útban voltak, szenvedjetek ti velük. Erre nehezen lehet szavakat találni.
Kimondottan fecskék számára tervezett nádtetős házat diplomamunkájában egy építészmérnök. A mutatós, tájba simuló fecske-látogatóközpontot a Szegedi Vadasparkba álmodta meg.
Az utóbbi években egyre többen aggódnak a fecskékért. Sajnos, a helyzet évről évre egyre rosszabb, az sem elképzelhetetlen, hogy 2020-ra eltűnnek ezek a madarak hazánkból. A hír sokakat cselekvésre késztetett.
Egy újabb jó hír, ami a tavaszt hirdeti, de akár már a nyár kezdetét is jelentheti. Ismét visszatértek a sarlósfecskék első példányai. És reméljük, egyre többen hasítják majd a pasztellkék eget.
Nagy szükségük van a segítségünkre a fecskéknek, mert az elmúlt nagyjából húsz évben megfeleződött a hazai állományuk. Április-május kiemelt fecskevédelmi időszak.
A szokatlan télies tavasz nemcsak bennünket érintett váratlanul, hanem az élővilágot is. Vészhelyzet azonban nincs, a természet fel van készülve az ilyen szituációkra.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit