
Ragadozó madarakat ejtettek el a vadászok, vádat emeltek ellenük
A madarakat lelőtték vagy csapdával fogták el, majd elégették, illetve az országút mellett helyezték el őket, mintha gázolás áldozatai lettek volna.
A madarakat lelőtték vagy csapdával fogták el, majd elégették, illetve az országút mellett helyezték el őket, mintha gázolás áldozatai lettek volna.
A kilenc méter magas kilátóból a Keszthelyi-öböl, a tanúhegyek és Fonyód dombjai is láthatóak.
És azt, hogy milyen, ritkán látható madárfajokat láttak? Egyáltalán, mi számít újnak és ritkának, ki dönti el, illetve mekkora munka van egy madárfaj első hazai észlelése, valamint hivatalos közzététele mögött? Bemutatjuk a részleteket és az idei év szélesebb körben még nem publikált szenzációs észleléséről is hírt adunk.
Téli túrák alkalmával néha meglepően csendesnek tűnik az erdő. Persze, ha kitartóan fülelünk, innen-onnan felhangzik egy-egy jelzőhang, károgás vagy harkálykopácsolás. Következzen most, a teljesség igénye nélkül, egy hangos összeállítás, főszerepben a téli erdő madaraival.
A fagyok beköszöntével a madarak számára nemcsak a táplálék felkutatása, de az ivóvíz és a napi tisztálkodás biztosítása is nehézzé válik. Így tudunk segíteni nekik.
A madárfajok majdnem felének az állománya hanyatlik, és minden nyolcadik madárfaj a kihalás szélére sodródott a Madártani Szervezetek Világszövetsége szerint.
Egy éve történt minden idők legnagyobb madármérgezése Turán, ennek alkalmából összefoglaló jelent meg a hasonló magyarországi esetekről. Itt tartunk most a mérgezések visszaszorításában.
Ha szeretnénk segíteni a körülöttünk élő állatoknak a forró, nyári napokon, a legjobb, amit tehetünk, hogy kihelyezünk számukra egy itatót. De ha egyszer kitettük, figyeljünk arra, hogy mindig legyen benne víz, az állatok ugyanis megszokják a vízlelőhelyet, és egész nyáron számítani fognak rá.
Szó sincs Hitchcocki horrorról, csupán a költési időszaknak köszönhető a furcsa viselkedés, amikor a madarak támadó manőverekkel védelmezik a fiókáikat.
A számok riasztóak. Az utóbbi negyven évben 600 millióval esett vissza a házi verebek száma világszerte. Európában 247 millió példánnyal van kevesebb mint 1980-ban.
Tudtad, hogy akkor is van esélyed az ablakból lesni a tollas jószágokat, ha egy belvárosi lakásban élsz? És azt, hogy a kenyérmorzsa akár végzetes is lehet a madarak számára? Etetési kisokos.
Vadkamera rögzítette, mit csinálnak az állatok egy dendrotelmánál. De mi az a dendrotelma, és kik a látogatói? A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság videójából kiderül.
Nyilvánosságra hozták az európai madárfajok friss Vörös Listáját. A mezőgazdálkodás, a halászat, az élőhelyek elvesztése és az éghajlatváltozás jelentenek nagy problémát a madarak számára.
A hortobágyi halastórendszer Közép-Európa egyik legfontosabb vízimadár-élőhelyének számít. Egy itteni madarásztúra kiváló alkalom arra, hogy kezdőként, szakavatott kísérő segítségével ismerkedjünk a madarakkal, de aki önállóan járja be a környéket, vagy csak kiül egy madárlesre, hogy onnan nézelődjön távcsövével, az is sok-sok élménnyel fog gazdagodni.
Javában benne járunk a madárvonulás időszakában. Fejünk felett madarak jönnek-mennek, ki most indul tőlünk melegebb égtájak felé, más éppen hozzánk érkezik, hogy itt vészelje át a telet. Kvízkérdéseink mind a madárvonulással a kapcsolatosak, és minden hazánkban előforduló faj esetében a hazai állományra vonatkoznak.
Ahogy a korábbi években, úgy idén is, a nyár második felében megszaporodtak az áramütött gólyákról szóló hírek. A probléma azonban nem csak ilyenkor áll fenn, és nem csak a gólyákat érinti.
Hogy mennyire egészséges egy erdő, azt többek között a benne élő harkályok faj- és egyedszáma is jelzi. Ahol harkályok élnek, ott öreg és holt fák is vannak, s ha ők megfelelőnek találnak egy élőhelyet, annak számos más faj is örülhet.
Te hány fajt tudsz megszámolni a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság felvételén?
A nyári forróság és a csapadékhiány miatt sok helyről eltűntek a felszíni vizek, így a madarak egyre jobban koncentrálódnak a még meglévő vízfelületekre. A Körös–Maros Nemzeti Parkban található kardoskúti Fehér-tavon most partimadarak ezrei időznek.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 2018 óta – a lakosságot is bevonva – gyűjti az áramütés és vezetéknek ütközés miatti madárpusztulásos eseteket. 2020 januárjától több mint félezer madárról vannak információik, de a tényleges pusztulás mértéke ennél jóval nagyobb, akár a többszázezres éves esetszámot is elérheti.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből