Keresés eredménye

Téli időjárás a népi regulák tükrében

Elődeinknek, különösen a mezőgazdaságban dolgozóknak nagyon fontos volt ismerni az időjárás alakulását, bár hőmérők, légnyomásmérők, légkört leíró meteorológiai egyenletek, szuperszámítógépek és időjárási modellek nem álltak rendelkezésre akkoriban. A népi megfigyelések segítségével azonban mégis megtanulták pár napra előre jelezni az időjárást. Így alakultak ki a dátumokhoz, névnapokhoz és jeles napokhoz köthető, generációkon keresztül átadott népi hiedelmek. Szinte mindegyik hónaphoz rengeteg népi regula tartozik, kiváltképp a téli hónapokhoz.

2023.12.04.

Bükk-fennsík: fagyzugok és jégszívek vidéke

Nemrégiben bejárta a hír a médiát, hogy a Bükk-fennsíkon mínusz 35,5 Celsius-fokot mértek, ami ugyan nem számít hivatalos hidegrekordnak, de a különleges mikroklímájú helyszínen tényleg hidegebb hőmérsékletet rögzítettek most, mint eddig bármikor hazánkban. Kerékgyártó Róbert és kis csapata 2009 óta vizsgálja a Nagymező töbreinek fagyzugait, az érdekes mérési eredmény kapcsán kérdeztük Róbertet a „jégszívek” kialakulásáról.

2021.02.22.

A Bakonyban –20 fok alá hűlt a hőmérséklet

Magunk mögött hagytuk az idei tél eddigi legfagyosabb éjszakáját. Az ország több pontján is –15 foknál hidegebb volt, a hóval borított Bakonyban még ennél is kevesebbet mértek. De vajon mi volt a helyzet Zabaron, amelynek neve összefonódott a hidegrekordokkal?

2021.01.18.

Szuperhideg éjjelek a Zabari légtó fenekén

Nógrád megye különleges földrajzi adottságú faluját a felhőssé váló idő ezúttal megmentette a hivatalos hidegrekordtól, de hazánk hivatalosan leghidegebb településeként, az előző napokban így is repkedtek ott a mínuszok.

2018.03.01.