
50 éves lett hazánk első nemzeti parkja
Jelentős mérföldköve volt a hazai természetvédelemnek, amikor létrejött hazánk első nemzeti parkja, ami a hortobágyi táj páratlan értékeit hivatott megóvni.
Jelentős mérföldköve volt a hazai természetvédelemnek, amikor létrejött hazánk első nemzeti parkja, ami a hortobágyi táj páratlan értékeit hivatott megóvni.
A napokban Tiszaörvényen, a szivattyútelep csillapító medencéjébe egy hódpár esett be. Egyedül kijönni nem tudtak, ezért a környékről többen is a segítségükre siettek.
Az idei ősz különösen gazdag gombákban, és ez még az Alföldre is igaz. Sok olyan fajjal is lehet találkozni, amelyek csak nagyon ritkán jelennek itt meg.
Az elmúlt év tendenciái azt mutatják, hogy ilyentájt már csökken a madarak száma a hortobágyi éjszakázóhelyeken.
Ahogy a nappalok egyre rövidülnek és az éjszakák egyre hidegebbek, a pásztorok és jószágaik a régi népszokás hagyományait követve a télre készülődnek.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén jelenleg mintegy 125 ezer daru tartózkodik, ami átlag feletti szám. Pedig a szokatlanul meleg és aszályos nyár semmi jót nem jelzett előre: a természetes vizes élőhelyek kiszáradtak és a kukoricatermés is rossz lett.
A világszinten veszélyeztetett északi lúdfaj, a vonuláskor nálunk is előforduló kis lilik kritikus helyzetben van, a kipusztulás által közvetlenül veszélyeztetett. A faj védelme épp ezért kulcsfontosságú. Minderről most egy rövid rajzfilm is készült.
Több fészeknél költésbe sem kezdtek a párok. Más esetekben a kotlási időszakban vagy kisfiókás-korban mentek tönkre fészekaljak.
A fehér gólyák visszaérkezésével egy időben a lakosság kérdései is megszaporodnak a faj védelmével kapcsolatban. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei összeszedték a leggyakrabban ismétlődő kérdéseket és a választ is adnak azokra.
Aki mostanában járt Hortobágyon, az tapasztalhatta, hogy a csárdán kívül más nemigen van nyitva a falu központjában. A zárt kapuk mögött nagy változások történnek, jövő tavaszra ugyanis teljesen megújul és részben át is alakul az Alföld egyik legismertebb turisztikai célpontja.
Hogy a természet igazi művész, az nem vitás. Télen különösen sok alkotással örvendeztet meg bennünket, például a befagyott vizeinken országszerte látható különleges, csillagszerű jégformákkal.
Nemrégiben egy különös helyen jártunk, egy nagy lépésnyire Tiszafüredtől, az Egyek-pusztakócsi mocsaraknál. Amikor megszerveztük ezt az utat, álmunkban sem gondoltuk, hogy ilyen gyönyörű időnk lesz, vakító fehér hóval és szikrázó napsütéssel.
→ TovábbA Przsevalszkij-lovak nemcsak szépek, de az alkalmazkodóképességük is kiváló, a hétköznapjaik azonban kicsit megváltoznak a tél folyamán.
A legnagyobb gondot az okozta, hogy a szinkronszámlálást megelőző ködös napok miatt a nagy lúdcsapatok nem délben, hanem csak este szálltak be a tavakra, így nehéz volt kiszúrni a ritkább fajokat.
A szép időnek a darvak is örülhettek, hát még mi egy ilyen csodálatos napkeltedíszlettel készült videónak.
Ez a felvétel pont olyan, mintha egyike lennél annak a 103 ezer darumadárnak, ami most a Hortobágyon összegyűlt.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szuperlátványos videót töltött fel a Facebook-oldalára a gyülekező darvakról.
Aki most jár a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben, az megcsodálhatja a virágzó védett növényt. Egyszerű báját fehér szirmai és sárga közepe adja. Akár 150 centiméteresre is megnőhet. Tudod, melyik vadvirágunk látható a képen?
A világhírű természetfotós által megálmodott, a Hortobágyi-halastavon épülő madármegfigyelő hely és különleges látogatóközpont a tervek szerint két év múlva már fogadhatja az első látogatókat.
Az idei évben két nemzeti parki tájegységben is a megszokottnál több feketególya-fióka nevelkedett. A fiatal madaraknak a kirepülés után nincs túl sok ideje a felnőttek életének megismerésére, hisz nyár végén, ősz elején már el kell indulniuk a telelőhelyek felé.
Angyal vigyáz az elpusztíthatatlan templomra
Kerékpárral „az elesettségében is szép” tájban
Egy magyar lány az USA legbrutálisabb túraútvonalán