
Most először láttak szirtifecskét Magyarországon
Ráadásul egyből két példányt sikerült megfigyelni Szentendrénél október 26-án.
Ráadásul egyből két példányt sikerült megfigyelni Szentendrénél október 26-án.
A terekcankónak már a neve is különös, felbukkanása pedig igazán ritkaságszámba megy Magyarországon. A napokban, a madarászok legnagyobb örömére, a Körös–Maros Nemzeti Parkban időzött egy magányos példány.
A különleges madarat Pest megyében, Dabas közelében látták, egy ottani gyurgyalagtelep lakóihoz csapódva. A zöld gyurgyalag Észak-Afrikában és Ázsiában honos, a faj ritka kóborló példánya most először tűnt fel nálunk.
Ebben a kényszerű helyzetben, amikor sokkal több időt töltünk otthon, közvetlen környezetünk megfigyelésére és korábbi fotóink válogatására is több lehetőségünk van. S ha már fotózunk és válogatunk, akár be is küldhetjük képeinket.
Az örvös rigónak kevés hazai észlelési adata van. A napokban Molnár Márton, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa azonban nemcsak látta, de le is tudta fotózni ezt a gyönyörű rigófajt.
A télen kialakuló lihogók környékén nemcsak a madarak, de a madarászok száma is megnő, hisz ezeken a helyeken kis területen egyszerre sok madár jelenik meg, és köztük olykor ritka madárfajok felbukkannak.
A hagyományosan október első hétvégéjére meghirdetett Európai Madármegfigyelő Napok programon idén 35 ország madártani szervezete, köztük a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) is részt vett. Mindhárom kategóriában dobogós helyen végeztünk.
Október 5-én és 6-án lesz ugyanis a 26. Európai Madármegfigyelő Napok rendezvénysorozat. Lehet csatlakozni MME-s programhoz, de egyedül is figyelheted a madarakat.
Nem sűrűn látott különleges vendéget figyeltek meg az utóbbi napokban a madarászok a Békés megyei Mezőberényben. A magyar terepmadarászok honlapján január 6-a óta már nyolcan jelezték, hogy észleltek egy keleti gerlét.
A madarak őszi vonulását figyelheted meg és rögzítheted október első hétvégéjén az Európai Madármegfigyeló Napok keretében. A programok között távcsöves madármegfigyelés, túrák, madárbefogás és -gyűrűzés is szerepel.
A tavat elsősorban az öntözés biztosítása, a villamosenergia-termelés és az árvízvédelem miatt hozták létre, hogy mindeközben a természet is otthonra talál itt, arra akkoriban talán nem is számított senki. Bejártuk a Tisza-tó vadregényes vízi útjait.
Hétvégén 17. alkalommal rendezik meg a Tatai Vadlúd Sokadalmat. A kétnapos rendezvényen nem lesz hiány érdekes programokból, hogy madárfronton mi várható, arról Csonka Pétert, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetőjét kérdeztük.
A következő hétvégén rendezik meg az Európai Madármegfigyelő Napokat (EMN), amikor bárki becsatlakozhat a madárszámlálásba. A magyarországi helyszíneken madárbefogás, gyűrűzés és távcsöves megfigyelés lesz.
Randevúnak sem rossz ötlet egy madárdalos éjszakai séta, de persze nemcsak a szerelmeseket várják a Fülemülék éjszakája elnevezésű országos rendezvénysorozatra. Április 27-én este a Margitszigeten indul a program, ahol a fülemülék mellett a többi szigetlakó madár hangjával is megismerkedhetnek majd az érdeklődők.
Báró, a leggyorsabb fehér gólya Izraelből előzte be társait, a szalakóták és a kék vércsék még élvezik az afrikai nyarat, parányi fecskéink pedig tíz nap alatt megteszik a több ezer kilométeres utat hazáig.
Feltűnően kevesebb madarat látni az elmúlt napokban az eddig megszokotthoz képest - ezzel kapcsolatban a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) is több aggódó lakossági bejelentés érkezett.
A sok csapadéknak köszönhetően a Körös-Maros Nemzeti Park szikes pusztáinak nagy részét víz borítja. Így tavasszal nagyon gazdag és látványos madárvilág fogadhatja majd a pusztára látogatókat.
Ha szeretitek Fekete István írásait és különleges északi madárfajok megfigyelésére vágytok, 2015. január 24-én, szombaton vegyétek Béda-Karapancsa felé az irányt!
Izgalmas téli túrákra invitál benneteket a Hortobágyi Nemzeti Park: a rétisasok világába.
A "Vogelwarte Madárvárta Neusiedler See - Hansag" magyar-osztrák projekt keretében - mely az Ausztria-Magyarország 2007-2013 Határon Átnyúló Együttműködési Program része - megújul a madártani kutatóinfrastruktúra a Fertő és a Hanság magyar-osztrák ramsari területein.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit