
Kéktúrázás a Föld gyomrában
Egészen egyedülálló és különleges élmény, hogy az Aggtelek és Jósvafő közötti mintegy 7 kilométeres szakaszt egy barlangrendszerben is megtehetjük.
Egészen egyedülálló és különleges élmény, hogy az Aggtelek és Jósvafő közötti mintegy 7 kilométeres szakaszt egy barlangrendszerben is megtehetjük.
A márciusban megjelenő Turista Magazinban összeszedtünk pár olyan szabadon látogatható és könnyen megközelíthető hazai barlangot, amelyek több szempontból is figyelemre méltók, a természetjárók számára pedig kihagyhatatlan élményt nyújtanak.
A terepezők „szentírása” a térkép, amit minél többször forgatunk, annál több helytörténeti érdekességre bukkanhatunk, túl a földrajzi adottságok száraznak tűnő információhalmazán. A Börzsöny esetében ráadásul igazi terülj, terülj asztalkámról beszélhetünk, ami nem csupán gazdag csemegézést ígér a kalandvágyó turistáknak, de ezzel együtt széles betekintést is enged a környék izgalmas múltjába és jelenébe egyaránt.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy hazánk északkeleti szeglete tele van csodákkal. Vadregényes erdői, mesébe illő bércei, romantikus falvai és pazar történelmi emlékei olyan megkapó egyveleget alkotnak, amelyet minden bakancsos örökre a szívébe zár. Mindezen élmények keretbe foglalásához a Turista Magazin novemberi számában van egy kiváló túratematikánk.
Érdekességek, kulisszatitkok és jótanácsok a kéktúra igazolófüzetek elbírálóitól.
Az októberi Turista Magazin fókuszába a kéktúrázás került, így nagyon adta magát, hogy az egyik leghitelesebb forrást keressük meg.
Hazánk legnyugatibb szegletét – a festői erdőtájjal borított, dimbes-dombos Őrséget – természeti szépségén túl autentikus népi építészete is vonzó úti céllá teszi. Látnivalóinak felfedezéséhez és az őrségi hangulat megéléséhez van egy remek túratippünk.
Magazinunk jelvényszerző túrákat bemutató rovatában rendhagyó módon nyeregbe pattanunk, és két keréken járjuk be Békés megye látnivalókban és élményekben gazdag vidékét.
Első pillantásra aprócska toronynak tűnhet, de a Duna és a város fölé magasodó kis erősség nem csak a csodás panorámájával fog minket lenyűgözni. Igaz, egyedi hangulatának fontos díszlete a táj, de az idill megteremtésében a történelemnek és a kisvárosi környezetnek is jelentős szerepe van.
A Dunántúl déli részén emelkedő Mecsek több szempontból is kiváló túraterep. A tájképi, geológiai, természeti értékekben egyaránt gazdag hegység bőven tartogat látványos történelmi emlékeket is, amelyeket egy kirándulás során vétek lenne kihagyni.
Egy monumentális bükki csonka bérc, melynek térképről leolvasható helynevei és a messziről is lenyűgöző látványt nyújtó meredélyes tájsebe egyaránt kíváncsivá teszi az embert: mi történt ezzel a heggyel?
Feledés homályába vesző, ősi sáncok, hőskorukról regélő falmaradványok és egy varázslatos táj várja a felfedezést és kalandot kereső természetjárókat.
Somogy eke fodrozta, hullámzó halmait, lombtengeres hegyhátait csak kevés turista szokta gyalogoson felfedezni, pedig egykoron duhaj betyárok járta végtelenje, vándorlásra csábító dombjai, eldugott kis falvai megannyi látnivalót és értéket rejtenek.
Egy sárga ösvényen Gyöngyös és Parádsasvár között, ami több egy szimpla túránál.
Egy nem akármilyen érintőpontos jelvényszerző kalandra invitáljuk a természetjárókat a novemberi Turista Magazinban, amely elsőre talán egysíkúnak, már-már unalmasnak tűnhet, ám sokkal többről van itt szó holmi betontornyok lajstromozásánál.
A Turista Magazin októberi számában bejárjuk Tolnát és Baranyát, a Somogy dimbes-dombos tájait, megismerjük a Szekszárdi-dombság löszhátait, a Mecsek változatos értékeit és a lankák közé zárt Zselic egyedi hangulatát.
Sokan jártasak a Budai-hegyek és a Dunakanyar között húzódó vidéken, de egy ilyen érintőpontos jelvényszerző túrával jó néhány újdonságot is felfedezhetünk hazánk e roppant változatos, látnivalókban gazdag szegletében.
A szelíden hullámzó Alsó-Kemeneshát és a Rába-völgy vidékén járva egy nem mindennapi forrásra bukkanhatunk, amelynek foglalását egy jellegzetes, kupolás építmény adja. Falán egy rövid felirat árulkodik tragikus múltjáról, de a teljes történet megismeréséhez el kell látogatnunk a szomszédos Ostffyasszonyfára, illetve több mint 100 évet kell visszamennünk az időben.
Az osztrák–magyar határon átívelő Soproni-hegység hazánk legkisebb területű (54 négyzetkilométeres) középhegysége, egyben Magyarország legidősebb kristályos röghegysége, ami elragadó és kimondottan változatos környezetével bárkit természetjárásra csábít. Felfedezéséhez van egy remek túratippünk!
Elfeledett várak és települések, brutális gyilkosságok és szerencsétlen balesetek. A földrajzi nevek, ha címszavakban is, de sok mindenről regélnek, a Börzsönynek pedig rengeteg története van.
Megnéztük Fekete István Kis-Balatonját
Régmúlt idők törékeny emléke
Európa Amazonasa