
Megvannak a „Nagy téli madárles” eredményei
Több mint nyolcszázan vettek részt az MME „Nagy téli madárles” akciójában, és közel 30 000 madárészlelést rögzítettek. Vajon melyik madárból láttak az észlelők a legtöbbet?
Több mint nyolcszázan vettek részt az MME „Nagy téli madárles” akciójában, és közel 30 000 madárészlelést rögzítettek. Vajon melyik madárból láttak az észlelők a legtöbbet?
Március 16-án négy magyar kutató indul Angolába, ahol a világ legnépesebb ragadozómadár-gyülekezőhelyén 50 madárra szerelnek majd műholdas jeladót. Az expedíció célja az is, hogy változtassanak a kék vércsék ottani helyzetén, ugyanis évente tízezer példányt is megölnek, hogy aztán élelmiszerként piacra kerüljenek.
Hamarosan indul a „postaláda-cinegék” szezonja, de vajon miért fészkelnek a leveleknek szánt helyre a széncinegepárok? És mit tehetünk, hogy ne a postaládánkat foglalják el?
Az országos felmérésbe a lakosság is becsatlakozott. Hazánk összes vármegyéjéből és a fővárosból is érkeztek megfigyelési adatok. Az eredményeket most összesítették.
Azt viszont, hogy a kirepült fiókáknak milyen volt a kondíciójuk, majd akkor tudjuk meg, ha a meggyűrűzött madarakról kapunk visszafogási adatokat.
A kutyák nemcsak a farkasok életnyomait találhatják meg hatékonyabban, de segíthetnek az illegális elejtések felderítésében is.
A szerencsétlenül járt hattyú még élt, amikor megtalálták Velencénél, nem messze a parttól. Egy társán azonban nem sokkal korábban már nem tudtak segíteni. Vajon mi lehet az oka annak, hogy egy vízimadár belefagy a tóba?
Az elmúlt két évtizedben sajnos több mint 50%-kal csökkent a hazai fecskeállomány. A folyamat megfordítása közös érdekünk. Ebben segíti a lakosságot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Videóikból és cikkeikből megtudhatjuk például, hogyan készíthetünk műfészket, illetve milyen egyéb módon segíthetjük a fecskéket.
Ilyenkor télen mindig megugrik a vetési varjak száma, de ez nem jelenti azt, hogy sok varjú élne nálunk. Ezek a hatalmas csapatok csak telelni jönnek hozzánk, a hideg orosz tél elől keresnek itt menedéket, és ha jön a tavasz, visszatérnek északi költőhelyeikre.
Sokaknak feltűnt már, hogy ezen a télen idáig lényegesen kevesebb égi vándor kereste fel a kihelyezett eleséget, a jelenségről pedig egyre több magyarázat kering a neten. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) közleményben hívja fel a figyelmet a valós okokra.
Télen számos olyan madárfaj érkezik hozzánk, amelyekkel az év többi részében nem igazán találkozhatunk. A szerencsésebb madárbarátoknak nem is kell messzire mennie, hogy láthassák őket, elég csak odakuporodni a konyhaablakhoz, és kitartóan figyelni a madáretetőt. Ismerjünk meg néhányat téli madárvendégeink közül.
A téli hónapokban még a nagyvárosok is meg tudják örvendeztetni a madárbarátokat. A parkokban, fasorokban számos északról érkezett vendég keres menedéket és legfőképpen élelmet. Érdemes hát nyitott szemmel járni, néha meg-megállni, és végigpásztázni a belvárosi fák csupasz koronáit.
Egyre több fehér gólya dönt úgy, hogy az afrikai út helyett inkább nálunk tölti a telet. De vajon kell-e segítség ezeknek az egyedeknek?
Számold te is az etetők, parkok, kertek madarait, így te is segítheted az MME munkáját. Az akcióban bárki részt vehet előzetes természetismereti képzés nélkül, csupán fél órát kell szánni tollas barátaink megfigyelésére.
A fehértói családi nap alkalmával önkéntesek 10 darab gólyafészekalapot építettek, hogy ezzel is segítsék a tavasszal hazatérő gólyák biztonságos fészkelését és költését. Az eseményt az MME Kisalföldi Csoportja szervezte.
Téli túrák alkalmával néha meglepően csendesnek tűnik az erdő. Persze, ha kitartóan fülelünk, innen-onnan felhangzik egy-egy jelzőhang, károgás vagy harkálykopácsolás. Következzen most, a teljesség igénye nélkül, egy hangos összeállítás, főszerepben a téli erdő madaraival.
A fokozottan védett, jeladóval felszerelt barátkeselyű másfél éve történt lelövésével az ügyészség négy vadászt vádolt meg, akiket emellett négy egerészölyv elpusztításával is gyanúsítanak.
A fagyok beköszöntével a madarak számára nemcsak a táplálék felkutatása, de az ivóvíz és a napi tisztálkodás biztosítása is nehézzé válik. Így tudunk segíteni nekik.
Idén 30. alkalommal rendezték meg az Európai Madármegfigyelő Napokat, amelyen Magyarország két kategóriában is első helyezést ért el.
A fekete gólyák rossz költési sorozata hetedik éve folytatódik. Reméljük, jövőre megfordul a negatív tendencia, és jobb évük lesz.
A Balaton koronája és az ország kincse A tihanyi apátság
Remek tipp a főváros környékének felfedezéséhez
Szuper helyeket mutatunk be a Soproni-hegységtől a Bükkig