
Hova tűnt Gombóc Artúr tihanyi miniszobra?
Év elején egyszer csak eltűnt a csokiimádó mesefigura a tihanyi sétányról, és csak találgatások vannak, hogy mi lett vele.
Év elején egyszer csak eltűnt a csokiimádó mesefigura a tihanyi sétányról, és csak találgatások vannak, hogy mi lett vele.
Augusztus 26-án, pénteken nyílt napot tart az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézete Tihanyban. A látogatók betekinthetnek az intézetben folyó munkába, bejárhatják a műemlék épületegyüttest és sok más mellett megismerhetik a tó őshonos és invazív halfajait.
A gyalogosforgalom terelésére, illetve korlátozására volt szükség a Balaton egyik legnépszerűbb kilátójának környezetében.
Ezen a hétvégén sem maradnak el az izgalmas programlehetőségek. Mutatjuk, hol érdemes futni, túrázni, bámészkodni.
A legújabb szénatomos kormeghatározásra irányuló vizsgálatok alapján a tihanyi apátság királykriptájában feltárt csontok I. András királyhoz és közvetlen családtagjaihoz tartozhatnak.
Tihany a Balaton egyik legnépszerűbb települése, ahová a nyári főszezonban rengetegen látogatnak el. A falu legismertebb látnivalója a bencés apátság, melynek rendházában ma is élnek szerzetesek. Vajon hogyan lehet egy nyüzsgő település kellős közepén megtalálni a csendet?
Június második felében virágba borulnak a levendulaültetvények, amelyekből ma már országszerte egyre több van. A „Szedd magad” akciók még pár hétig eltartanak, ezen a hétvégén pedig az ország több pontján is levendulaünneppel várják a látogatókat.
A csíkosfejű nádiposzáta 2011 óta nem fészkel hazánkban, és az egész világon veszélyeztetett.
A hétvégén csodálatos idő vár, ami egyben a szokásos csúcsforgalmat is jelenti a népszerű kirándulóhelyeken. Sokak szeretik az ilyenkor tapasztalható nyüzsgést, a többiek viszont inkább dobbantanának egy csendesebb szomszédhoz; nekik gyűjtöttünk néhány tippet.
A Balaton legtöbbünk számára a nyarat, a szabadság felhőtlen heteit jelenti. Nem úgy a tihanyi kutatók számára, akik egész évben a tó egyik leggyönyörűbb pontján dolgoznak. Számukra a Balaton nemcsak az ország egyik legszebb helye, de kutatásaik titkokkal teli tárgya is.
Miközben Tihany közismert látványosságai mellől a téli napokon is százak csodálják a távoli Balatont, a hegyek tövében talán még különlegesebb táj rejtőzik: egykilométernyi ősi partszakasz, utak és építmények nélkül.
Mintha felütnénk egy régi, kissé poros fotóalbumot, amit a nagyszülők padlásán találtunk. Képválogatás következik hazánk legszebb kirándulóhelyeiről az elmúlt évszázadból. Szerinted mennyit változtak?
A Tihanyi-félsziget egy amolyan terepasztal. Részleteiben hasonlóságokat mutat nagyobb mintákkal. Nincs vulkán, de van kicsiny krátermaradványban felgyűlt tó. Gejzír sincs, de az abból kivált kőzetkúpokat mégis gejzírmezőnek nevezzük. A Lóczy-tanösvény a kabócáktól hangos, fenyőfás csapásával egy darabka mediterrán, pedig nagy, kék tenger helyett végtelen, sajátosan zöld tó feszül alatta. Persze a hasonlatok csak a hangulat megragadását szolgálják, a Tihanyi-félszigetet nehéz bármihez is mérni.
Ki mondta, hogy a Balaton környékét csak nyáron érdemes meglátogatni? A hekkárusok és a turisták ugyan már hiányoznak a képről, de most Incze László videóiból megláthatod, hogy a tó ősszel is különleges látványt nyújt.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet megnyitása óta sok minden történt Tihanyban. Kutattak itt Nobel-díjas tudósok, rejtélyes módon eltűnt egy festmény, egy példátlan halpusztulás nyomán pedig az intézet a tó vízminőségének legfőbb őre lett.
Piarista diákok egy héliummal töltött ballont küldtek a sztratoszférába a tihanyi Belső-tó partjáról. Az eszköz 24 kilométer magasból készített felvételeket a Balatonról. Videó is készült a kísérletről, és nem is akármilyen. Érdemes megnézni.
Kis helyen rövid táv, de komoly kihívásokkal, szintekkel, lenyűgöző panorámákkal, sok-sok élménnyel és változatos környezettel. A Tihanyi koponya teljesítménytúra meghökkentő neve ellenére kellemes vasárnapi (és akár családi) program.
Már csak pár hét van hátra a nyárból, de bizonyára van még olyan, aki most készül a rég várt szabadságra. A szeszélyes időjárásra és a felnőttek behatárolt kánikulatűrő képességére tekintettel, érdemes a reggeltől estig tartó strandolás mellett alternatív programokkal is készülni.
Egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy a Balaton egy igazi vadon, persze ahhoz, hogy ezt észrevegyük, az is kell, hogy kellő közelségből szemléljük a tó élővilágát. Tihanyban, a Balatoni Limnológiai Intézet nyílt napján épp erre volt lehetőségünk.
A Tihanyi-félsziget az a hely, amit nem tudok megunni, minden évszakban imádom. Ha tehetném, már rég odaköltöztem volna, mert nemcsak gyönyörű és hangulatos, de kis területen változatos természeti és történelmi látnivalóik is várják a túrázókat.
Hétszáz éves falak között a Cserhát szívében
Piros vándorúton a Börzsönytől az Alföldig
Városi történetek Debrecenből