Keresés eredménye

Tavaszi virágözön – A természet vadvirágai

„Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet” – tartja a mondás, pedig nem is oly rég még sok „virágszerető” kiránduló szedegette a természet e kincseit pusztán azért, hogy pillanatnyi örömet szerezzen, netán saját vadvirágos kiskertjét gondolta így gazdagítani. Szerencsére ma már a többség tudja, hogy sokkal jobb érzés gyönyörködni bennük saját élőhelyükön.

2024.04.04.

Melyik faj legyen 2023-ban az Év Vadvirága?

Már lehet voksolni az Év Vadvirágára. Idén a szavazásra jelölt fajok főként a szárazabb, sztyeppi élőhelyekhez kötődnek, így megtalálhatók sztyeppréteken, sztyeppcserjésekben és erdős sztyeppréteken egyaránt.

2022.12.08.

Sárga, lila kincsek a Kiskunságban

A legkisebb nőszirom virágot bontott a kiskunsági löszpusztagyepeken. Áprilisban már messziről felhívja magára a figyelmet színpompás virágaival. Az apró nőszirom példányainak 5000 forint a természetvédelmi értéke, ezért nem tanácsos leszakítani, élőhelyén szabad csak gyönyörködni szépségében.

2022.04.19.

Nyílik az egyik legbájosabb őszi vadvirágunk

Aki most jár a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben, az megcsodálhatja a virágzó védett növényt. Egyszerű báját fehér szirmai és sárga közepe adja. Akár 150 centiméteresre is megnőhet. Tudod, melyik vadvirágunk látható a képen?

2021.10.01.

Vadvirágos parcellák a Kiskunságban

A Kiskunságban tavaly indult kutatás arra keresi a választ, hogyan lehetne úgy visszaszorítani a mezőgazdaság vegyszerfüggését, hogy mindeközben a hozamok is megmaradjanak. A kísérlet tavaly indult, és az első vizsgálatok biztatóak, ráadásul a vadvirágos parcellák idén különösen gyönyörűek.

2021.06.28.

Hová tűntek a búzavirágok és a szarkalábak?

Bár látványos pipacsmezőket még ma is találni, színpompás gyomnövényekből sokkal kevesebb van a szántóföldek szegélyében, pedig ez a látvány pár évtizede még hozzátartozott a tavasz végi-nyár eleji tájhoz. Miért fogyatkoztak meg a vadvirágok, és miért lenne jó, ha több lenne belőlük?

2021.06.01.

Vadvirágbumm a Kiskunságban

Idén kimaradt a tavasz, a téli hideg után szinte azonnal nyárias melegbe váltott az idő. A Kiskunság egyes részein meg is lett az eredménye: rekordmennyiségben virítanak a fekete kökörcsinek, a tavaszi héricsek, az epergyöngyikék, a homoki és az apró nőszirmok, a pusztai meténgek és a pókbangók is. 

2018.05.09.

Pompázik a réti őszirózsa

Amikor az első őszi esők üdítik a tájat, a Körös-Maros Nemzeti Park régi folyóártereken kialakult pusztáin, szikesedő sztyeprétjein és erdei tisztásain tömegesen jelenik meg egy szép, védett növényünk, a réti őszirózsa. 

2017.09.20.