
Az UV-sugárzástól jobban kellene tartanunk, mint a medvétől
Rettegünk a medvétől és a farkasoktól, amikkel szinte esélyünk sincs összefutni túrázás közben, az UV-sugárzásra pedig fittyet hányunk, pedig valós veszélyt jelent. Elmondjuk, miért fontos, hogy akkor is legyen nálad naptej, ha nem a strandra készülsz.

Vadkempingezés – Legális vagy illegális kaland?
Sokan kóstolnak bele a természetélmény esszenciájaként is felfogható vadkempingezésbe, holott csak nagyon kevesen vannak tisztában azzal, hogy ezt miként lehet legálisan megtenni. Utánajártunk a dolognak.

Egy jó fotó kedvéért se gázoljunk a virágtengerbe
A virágzó repce-, bíborhere-, mézontófű- (facélia) és napraforgótáblák varázslatos látványt nyújtanak, egy szuper fotó kedvéért pedig van, aki még a virágmező közepéig is begyalogol. A haszonnövények letaposása azonban a tulajdonosoknak jelentős anyagi kárt okozhat.

Amit a tavaszi gombagyűjtésről feltétlenül tudni kell
A gombák tudnak szeszélyesek, csalfák, csábítóak és hűségesek is lenni. Ezért is lehet őket nagyon szeretni. Összegyűjtöttünk pár fontos tippet, tanácsot, amit érdemes megfontolni tavaszi gombaszezon idején.

Tanácsok és praktikák terepezőknek
Neked mi van a hátizsákodban? Hogyan készülsz egy túrára? Tudod, mivel előzd meg a terepen a kényelmetlenséget és a bajt? Összeszedtünk néhány tanácsot, amelyek kezdőknek és haladóknak egyaránt fontosak lehetnek.

A csönd érintése – Overallos barlangi túrák
Ha a természetjárás alapélménye számodra is a minket körülvevő élő és élettelen természeti környezet megismerése, kis bátorsággal és megfelelő fizikai kondícióval érdemes kipróbálni valamelyik szervezett, overallos barlangi túrát.

Mire figyeljünk, ha már kevésbé fiatalon túrázni indulunk?
Magyarország gyönyörű. Bővelkedik épített és természeti értékekben is, nem csoda, hogy egyre többen indulnak útnak, hogy felfedezzék e páratlan látnivalókat. Ebben a rövid kis összeállításban összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, amikre ötven év felett gondolni érdemes, túrázás, kirándulás előtt, bármely évszakban.

A természet mindenkié, de nem mindegy, hogyan bánunk vele
Őzikesimogatás, kutyasétáltatás póráz nélkül, vízimadarak etetése? Egyeseknek evidens, hogy mindez a természetben tilos, míg másoknak talán eszükbe sem jut, hogy ne lenne szabad. Kilenc pontba szedtük, mit szabad és mit nem az erdőben, illetve, hogy mi az, amit jó tudni, mielőtt útnak indulsz.

Így öltözz rétegesen a hideg ellen
Vétek lenne otthon tespedni télen, viszont fogvacogva szenvedni, tüdőgyulladásba beleszaladni nem ildomos. Főleg azért, mert mindez elkerülhető, ha okosan közelítjük meg a téli öltözködés olykor túlmisztifikált tárgykörét. Jó hír, hogy se milliókra, se ruházatfiziológiai nagydoktorira nincs szükség ahhoz, hogy összeállítsuk kollekciónkat a mínuszos bevetésekre.

Kutyával a természetben
Összegyűjtöttük mit érdemes tudni a kutyával, kutyákkal való kirándulásról, hogy az erdőlátogatás mindenkinek jó és maradandó élmény legyen.

Tudtad, miből lehet nálad legfeljebb 30 centis az erdőben?
Téliszalámiból, okostelefonból, hentesbárdból, fonott gombászkosárból – hideg, hideg, langyos, hideg. Elméletileg ezek a cuccok is eshetnének méretkorlátozás alá, de másfelé kell keresgélnünk.

Ismered más európai országok turistajelzéseit?
Az Európai Gyalogtúra Szövetség és az Európai Hegymászó Szövetség egy EU-s pályázat keretében rakott össze egy hiánypótló dokumentumot, amelyből megtudható, hol milyen jelzéssel találkozhatunk.

Így gyűjthetsz biztonságosan gombát
A gombavadászat jó móka, ráadásul a kiruccanás után remek vacsorát is rittyenthetünk a zsákmányból. Néhány aranyszabályt azonban nem árt szem előtt tartani, ha nem szeretnénk a csodás napot a kórházban zárni.

Felvértezheted magad a fájdalmas lódarázscsípés ellen
Ha valamivel nem szeretnénk a természetet járva közelről találkozni, az – rögtön a medve után – kétségkívül a lódarázs. Szúrása rendkívül fájdalmas, és esetenként még annak is komoly gondot okozhat, aki nem allergiás a mérgére. Ha azonban megismerjük a fajt, nagyobb eséllyel védhetjük ki a kellemetlen eseményt. Cikkünkben mindent összeszedtünk, amit a lódarázsról tudni kell, és azt is eláruljuk, mi a teendő, ha megtörtént a baj.

Tájold be magad! - Túrázás klasszikus eszközökkel
Az okostelefonok és a GPS-ek világában talán anakronisztikusnak tűnhet egy turistatérkép és egy tájoló duójára bízni a terepi navigáció oroszlánrészét, pedig ezekkel a sokat bizonyított, megbízható eszközökkel szinte nullára csökkenthető az eltévedés esélye. Persze csak abban az esetben, ha tisztában vagyunk használatuk módjával. Ehhez szeretnénk segítséget nyújtani.

Rengeteget kapunk a természettől. És mit adunk cserébe?
Eldobált csokis papír az erdőben, összegyűrt sörös doboz a tűzrakó helyen, leszakított virágok, figyelmen kívül hagyott tiltó jelzések, kitaposott ösvények a védett gyepen. A természetjárás velejárói? Nem kellene, hogy azok legyenek.

A természet dinamikája – Hazai erdőrezervátumok
Az erdőrezervátumok a természet változásának laboratóriumai. Olyan területek, ahol az érintetlen erdő dinamikus változásait tanulmányozzák kutatók, erdészek és ökológusok. Ennek érdekében végérvényesen beszüntettek minden közvetlen gazdasági tevékenységet, a helyszínek a kijelölt turistautakon azonban bárki számára látogathatók. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mit érdemes tudni a magyarországi erdőrezervátumokról.

Érdekes beszélgetés a turistajelzések megújításáról
Az egyik legnépszerűbb reggeli rádióműsorban kérdezték a Magyar Természetjáró Szövetség szakmai csapatának vezetőjét.