Bánáti bazsarózsa, a Mecsek tavaszi dísze

A Kárpát-medence bennszülött növényfajainak csak igen kis részéről mondható el, hogy a kimagasló botanikai érték mellett hatalmas méretű, látványos virággal is büszkélkednek. A Hosszúhetény környékén helyenként valóságos mezőket alkotó bánáti bazsarózsa közéjük tartozik, a horvátországi állományának kipusztulása azonban hangosan üzeni: vigyáznunk kell rá.

2024.04.17.

Nevezetes budapesti fák nyomában

Sokan talán nem is gondolják, de Budapest a hasonló méretű világvárosokkal összehasonlítva, nagyon jól áll zöldterületek és természeti értékek terén. A városban akad jó néhány figyelemre méltó és már védelem alatt álló, vagy védelemre érdemes fa is. Ezek közül mutatunk be néhányat.

2024.04.15.

Színpompa az égen

Egy szivárvány feltűnése a borús égbolton mindenkinek mosolyt csal az arcára, legyen az gyermek vagy felnőtt. Örülünk, mert egy olyan égi tüneménynek lehetünk a szemtanúi, amely nem fordul elő bárhol és bármikor.

2024.04.14.

A tavasz legszebb hangú dalnokai

Ahogy beköszönt a tavasz, éneklő madarak szólnak mindenhonnan. Vannak olyan fajok, amelyeket különösen szép hanggal áldott meg a sors. Közülük mutatunk be most néhányat, természetesen az énekükkel együtt.

2024.04.09.

A vulkán, amelynek beleshetünk a belsejébe

A Karancs–Medves-vidék szélén, Bárna mellett található Kiskő nem akármilyen kincset rejt: itt található hazánk legnagyobb méretű, bazaltkőzetben létrejött lávabarlangja, amelybe ráadásul be is kukkanthatunk!

2024.04.09.

Kvíz: Mennyire ismered ki magad Magyarország térképén?

A vaktérkép az iskolai földrajz órák klasszikus feladata. Van, akit ki lehet kergetni vele a világból, más odavan érte, és szabadidejében is szívesen böngészi a térképet. Bár ebben a kvízben nem hagyományos vaktérképek vannak, de a válaszadáshoz itt sem árt, ha tudjuk, mi merre van Magyarország térképén.

2024.04.05.

Tavaszi virágözön – A természet vadvirágai

„Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet” – tartja a mondás, pedig nem is oly rég még sok „virágszerető” kiránduló szedegette a természet e kincseit pusztán azért, hogy pillanatnyi örömet szerezzen, netán saját vadvirágos kiskertjét gondolta így gazdagítani. Szerencsére ma már a többség tudja, hogy sokkal jobb érzés gyönyörködni bennük saját élőhelyükön.

2024.04.04.

„Örök inspiráció az élethez” – ilyen volt személyesen találkozni a ma 90 éves Dr. Jane Goodall-lal

Az etológust az egész világon ismerik és elismerik. A csimpánzokhoz kötődő kutatásai mérföldkőnek számítanak a tudományos életben, a mintegy száz országra kiterjedő természetvédelmi és környezetvédelmi mozgalma (Roots & Shoots) pedig emberek millióinak ad reményt. A vele való találkozásokról készült személyes beszámolókkal köszöntjük a ma 90 éves Jane Goodallt.

2024.04.03.