Ha beírjuk a Google Maps keresőjébe Lázár Ervin nagysikerű gyermekregényének címét, megtudhatjuk hol is van a látványos bakonyi helyszín.
Ha rákerestünk, Taliándörögd és Halimba között fog letenni minket a térkép, ahol egy négyszögletű, távolról mégis kör alakúnak tűnő fenyőerdőcske látszik. A turistatérképeken Atibor-hegy vagy Kerekfenyves néven találjuk a 375 méter magas pontot, ami az elnevezésén túl is tartogat érdekességet.

Borókás sziklagyep veszi körbe a kis erdőfoltot

A minden irányból tekintetet vonzó fenyőliget egy dolomitból felépülő sziklagyeppel övezett domb tetején áll. A környezetéből kitűnő kis erdőt feketefenyők alkotják, amit az egykor Taliándörögdön élő kisnemesi Lőke család telepített a 19. század végén. A fenyves mérete valamivel kevesebb mint 9 ezer négyzetméter. Elsősorban a magaslat sziklagyepén előforduló ritka növény és állatfajai miatt áll Natura 2000 védelem alatt a terület.
Panorámás liget
A sziklagyepet régen birkalegelőnek használták. A birkatrágya hatására több gombafaj is elterjedt a hegyen, köztük a „tikgomba” (mezei szegfűgomba), mely kifejezetten kedveli a birkalegelőket. Csapadékosabb idő után megtalálhatók itt a pereszkék, csiperkefélék és pöfetegfélék, ami kedvelt gombászterületté teszi a helyet.

Kilátás Balaton-felvidék irányába

A fenyvest körülvevő tisztásról gyönyörű panoráma nyílik a szomszédos falvak irányába, a Balaton-felvidék vonulatára, valamint a közeli Kab-hegy innen csupán dombnak ható 599 méter magas csúcsára. Északnak tekintve a Kisalföld szélét szegélyező Somló markáns tömbje uralja a horizontot.
Magában a „Négyszögletű kerek erdőben” túl sok látnivaló nem akad, de gyantaillatú ligetének letisztult panorámás hangulata magával ragadó: olyan, mint egy kis sziget.
Aki rendesen szétnéz a kis fenyvesben, azért mégis találhat valami apró érdekességet, vagy ha úgy tetszik szuvenírt. A magaslat tetejét jelölő csúcskőtől pár méterre egy fa törzsére erősített műanyag dobozt találunk, ami az erdő jellegzetes sziluettjét ábrázoló pecsétet rejti. Érdemes pecsétpárnát vinni magunkkal, ha lenyomatot szeretnénk készíteni.

A Kerekfenyve hangulatán kívül pecsétet is rejt

A környéken élők mellett a távolabbról érkezők is előszeretettel keresik fel a nem csupán nevében különleges helyet. Aki kedvet kapott a Kerekfenyves, avagy másik nevén a Négyszögletű kerek erdő felfedezéséhez, az két irányból is megközelítheti a magaslatot. Taliándörögdről indulva a Szent András templomrom mellett északnak induló földúton 3 km-es sétával érhető el vagy ellátogathatunk ide Halimbáról indulva is 3,5 km gyaloglással, miközben megtekinthetjük a Marsbéli tájat idéző felhagyott bauxitbánya látványos gödrét.


A tolnai kerekerdő!
Nem árt tudni, hogy négyszögletű kerek erdővel nem csak a Bakony lábánál találkozhatunk. Egy tüneményes tolnai zsákfaluban Lázár Ervin Négyszögletű Kerek Erdője nem csak mese, hanem valóság. Tudj meg korábbi cikkünkből többet Kisszékelyről és élményt adó tanösvényéről.