
Az idei volt az eddigi legmelegebb nyár
A mérések kezdete óta, vagyis 1901-től ez volt a legmelegebb nyarunk, még a 2003-as, 22,3 fokos rekord-átlaghőmérsékletet is felülmúlta az idei.
A mérések kezdete óta, vagyis 1901-től ez volt a legmelegebb nyarunk, még a 2003-as, 22,3 fokos rekord-átlaghőmérsékletet is felülmúlta az idei.
A hét utolsó munkanapján könnyen megdőlhet az 1946-ban regisztrált 39,2 fokos rekord.
Augusztus 4-től augusztus 6-ig az egész ország területén harmadfokú hőségriasztás van érvényben.
Sokfelé lesz csapadék, végre keleten és délkeleten is a markánsabb hidegfrontnak köszönhetően.
Összegyűjtöttünk pár szuper túraútvonalat és kirándulóhelyet július utolsó hétvégéjére, ahol akár gyerekkel is átvészelheted a forróságot. A bakonyi Kab-hegytől a Bondoró különleges világán át az Aggtelek környéki vadregényes völgyekig.
Hasznos tippeket, tanácsokat osztunk meg, hogy nyári forróságban is élvezni tudjuk a természetjárást.
A kánikulában kiemelten fontos a megfelelő folyadékbevitel, a legjobb és legolcsóbb megoldás pedig az ivóvízfogyasztás. A Közkutak mobilapplikáció segítségével megtudhatod, hol van a hozzád legközelebb található ivóvízforrás. Ingyenes és rendkívül hasznos mobilos alkalmazás hőségben és kirándulás közben.
Míg az idei nyarunk nagy vonalakban az extrém melegről, a hőhullámokról és az aszályról szól, addig a január és a február a szélsőséges szeleiről marad emlékezetes. A viharos széllökések nem egyszer elérték a 90-110 km/óra sebességet, több napi szélrekord is megdőlt. Átlagszél tekintetében ez volt a negyedik legszelesebb februárunk az évezredforduló óta. Gaál Áron meteorológussal, az Országos Meteorológiai Szolgálat Időjárás-előrejelző Osztályának vezetőjével beszélgettünk szupercellákról, zivatarokról, viharciklonokról, időjárás-előrejelzésről és a szelek birodalmáról.
Újra jön a kánikula. Az agyzsibbasztó forróságban még a legelvetemültebb városlakó is menekül az árnyat adó erdőkbe, völgyekbe vagy víz közelébe. Balaton-felvidéki és bakonyi gyönyörű kilátásoktól vadregényes drávai vízitúrán át éjszakai kisvasutazásig ajánlunk néhány remek hűsölős szabadtéri programot július negyedik hétvégéjére.
A különböző fajok eltérő túlélési stratégiákat követnek, hogy megbirkózzanak a tikkasztó kánikulával. Míg egyesek lihegnek, fürdőznek vagy sárban hemperegnek, mások bőre „naptejet” választ ki, némelyeknek pedig te is segíthetsz a hőségben.
Ötven éve hazánkban még nem is ismertük a hőhullám fogalmát, manapság országos átlagban négy ilyen napot élünk át, a déli tájainkon pedig ennek a többszörösét tapasztaljuk.
Nem is kell nagyon magyarázni, hogy tollas kis barátainknak, miért is van szüksége a nyári forróságban ivó- és fürdővízre (egyébként ivóvízre télen is). Arra azonban feltétlenül figyeljünk oda, hogy az itatót macskáktól, ragadozóktól biztonságos helyre tegyük.
A hosszan tartó aszály következtében a Vekeri-tó pocsolyává zsugorodott össze.
Sorra dőlnek meg a melegrekordok, újabb vízkorlátozások és országos tűzgyújtási tilalom lép életbe. Kánikula-híradó.
A nyári hőség elől nemcsak vízpartra érdemes menekülni, árnyat adó fák között is találhatunk enyhülést. A hazai arborétumokban és füvészkertekben ráadásul mindig pompázik valami, még most, a legnagyobb kánikula idején is, de sokban színes programokkal is várnak minket.
Egyre több hívás érkezik a mályi madármentőkhöz fészek alatt talált kis fecskék miatt. A 35-38 fokos melegben ugyanis a sárból épített fészek is felmelegszik, ezért idő előtt kiugrálnak a fiókák. Hogy hogyan tudunk segíteni rajtuk, azt elmondják a szakértők.
Van egy kedvenc mondásom: tudtam, csak nem sejtettem. Valahogy így vagyunk a folyadékpótlással is. Tudjuk, hogy létszükséglet, de nem sejtjük, hogy nem a szomjhalálra kell gondolnunk ezzel kapcsolatban. A végletig ugyanis sok fázis van: a dehidratáció különböző fokai, melyek már egy kulacs nélküli túrán is ártanak szervezetünknek.
A héten tartós forróság várható harmadfokú hőségriasztással, ami a tavainkban, folyóinkban is változásokat idéz elő.
Íme, a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság javaslatai, hogy könnyebben vészeljük át a kánikulát.
A hétvégétől ízelítőt kapunk az igazi nyárból, ami a meteorológusok szerint kitart a jövő hét végéig. Országos hőség jön, a legforróbb tájakon és az Alföldön a hőmérő higanyszála tartósan 35 fok fölé kúszhat. Sokat fogunk izzadni, és felüdülést csak a vízben, a barlangokban, vagy a lombkoronák hűsítő árnyékában találhatunk.
A Balaton koronája és az ország kincse A tihanyi apátság
Remek tipp a főváros környékének felfedezéséhez
Szuper helyeket mutatunk be a Soproni-hegységtől a Bükkig