
Vércsedömping Cserebökényben
Négy telep található a Körös-Maros Nemzeti Park részterületén mesterséges fészkekkel, melyekben idén több mint 160 pár vörös és 100 pár kék vércse költött.
Négy telep található a Körös-Maros Nemzeti Park részterületén mesterséges fészkekkel, melyekben idén több mint 160 pár vörös és 100 pár kék vércse költött.
Fészekkamerás közvetítések a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság jóvoltából.
Ha valaki mostanában az alföldi pusztákon jár, már láthatja a szélsebesen röpködő kék vércséket. A madarak, az egyik utolsó vonuló fajként április végén-május elején érkeznek vissza hozzánk Afrika délnyugati részén található telelőhelyeikről.
A Körös-Maros Nemzeti Parkban idén kiváló költést tapasztaltak a kék vércséknél. A fiókák egy része már kirepült, valamennyien szépen fejlettek, életerősek.
A nemrég befejeződött szinkronszámlálásból az is kiderült, hogy a Kárpát-medencében az alföldi puszták továbbra is fontos gyülekezőhelyei a kék vércséknek. A legtöbbet idén, 2059-et szeptember elején számolták a Körös-Maros Nemzeti Park területén.
A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság cserebökényi részterületén található vércsetelepeken július elején a legnagyobb a forgalom.
A nyári rekkenő hőség, az aszály és a rágcsálóhiány több madárfajnál is a szokásostól eltérő viselkedést vált ki. A Körös-Maros Nemzeti Park területén mostanában sűrűn megfigyeltünk ilyen jelenségeket.
Báró, a leggyorsabb fehér gólya Izraelből előzte be társait, a szalakóták és a kék vércsék még élvezik az afrikai nyarat, parányi fecskéink pedig tíz nap alatt megteszik a több ezer kilométeres utat hazáig.
A fiókák kirepülése után a kék vércsék életének következő szakasza a hosszú vándorútra való felkészülés.
Június közepén, Ubul és Karma, a két még életben lévő jeladóval ellátott kék vércse Észak-Afrikában és a Fekete-tenger keleti partvidékén járt. Július elején véget ért hosszú tavaszi vonulásuk és megérkeztek feltételezett költőhelyükre.
Megindultak a kék vércsék Afrikából északi költőterületeikre, köztük Magyarországra is. Idén először az interneten is nyomon lehet követni a műholdas jeladóval felszerelt példányok vonulását.
Az alföldi pusztákon már gyülekeznek a fokozottan védett kék vércsék. Ez a kora őszi időszak egyik leglátványosabb mozzanata. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai már megkezdték a gyülekező madarak szinkronszámlálását, s első blikkre kimagasló eredmény született.
Jelentős kékvércse-vonulásra számíthatunk a következő hetekben.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit