
A Vértes zöld útjain
E változatos vidéket keresztül-kasul bebarangoló két különálló, egyenként 30 km hosszú zöld sávjelzésű turistaút a hegység színe-javát tárja elénk.
E változatos vidéket keresztül-kasul bebarangoló két különálló, egyenként 30 km hosszú zöld sávjelzésű turistaút a hegység színe-javát tárja elénk.
Egy börzsönyi keresztekhez elnavigáló jelvényszerző túra bemutatja számunkra a táj kevésbé ismert és hangulatos részeit.
Megpróbáljuk bebizonyítani, hogy a kenuzás az Ipolyon nem kizárólag nyári kaland, és érdemes leevezni a tél enyhébb napjain a Letkéstől Szobig tartó szakaszt, mert a zimankó ellenére is élményekben gazdag, izgalmas és látványos útvonal vár ránk.
Képgalériánkban ízelítőt adunk arról, mit tartogat a vízitúrázók számára a Garam alsó szakasza és festői torkolata.
A Kis-Balatonon könnyed, rövid evezéssel juthatunk a Diás-szigetre, és fedezhetjük fel Fekete István regényeinek világát. Képgalériánkban egy kis ízelítőt adunk ebből.
Terény egy aprócska település a Cserhát dombjai között – alig háromszáznyolcvanan lakják –, mégis olyan kuriózumokkal bír, amelyekért messzi földről érkeznek ide látogatók. Van itt az országban egyedülálló kézzel-lábbal harangozás, Hunnia Csipkemúzeum, és a községben több mint 100, védett, nagyrészt felújított palóc parasztház is áll. Ha valami nyugodtra és szépre vágyunk, ahol igazán kipihenhetjük magunkat, akkor érdemes felvenni a bakancslistánkra.
Paks és Dunakömlőd térsége nemigen szerepel a túrázók bakancslistáján. Pedig errefelé lágyan hullámzó dombokra, eldugott dunai panorámapontokra, az ország legvastagabb löszfalára és egy különleges római kori erőd maradványaira lehet bukkanni, és rácsodálkozni, hogy jé, ez is az Alföld?
Júniusi lapszámunk főszereplője egyértelműen a Duna, mellékfőszereplője pedig az ismeretlen „középhegység”, a Vajdavár-vidék. De hogyan kerül egy lapra (lapba) mindez a Szigetköz drámájával, a római limessel, az erdőrezervátumokkal, a püspökök eledelével és a légyölő pókszázlábúval?
A nemzetközi Duna-nap kapcsán többek között a Szigetközről, Magyarország egyik legkisebb váráról és a Lussonium római romkertről olvashatsz a frissen megjelent magazinban, de felrakjuk a térképre a Vajdavár-vidéket is.
Egy fontos eseménynek emléket állító szobrot találunk a Sopron feletti Lővérekben, közvetlenül a 2020-ban felavatott Trianoni emlékpark mellett. Mi mindenről mesél az Ágfalvi csata emlékműve, és hogy kapcsolódik ehhez az országhatárt bejáró Vasfüggöny Túraútvonal?
Lehet kényelmes, megkötések nélküli panorámás csúcsgyűjtögetés vagy kihívásokkal teli sportteljesítmény. Rajtunk áll, hogy a gyönyörű Bükk-fennsík nyugati magaslatait miképpen fedezzük fel, de az már biztos, hogy ez a túra emlékezetes jelvényszerzés lesz.
Májusi lapszámunk garantáltan meghozza a kedvet a kimozduláshoz. Bejárjuk a Bükk-fennsík pompás magaslatait, bemutatjuk a Mecsek tavaszi díszét, bringázunk Tokaj-Hegyalján, és ellátogatunk Palócföld legérdekesebb várromjához is.
Legfrissebb lapszámunkban összegyűjtöttünk több hónapnyi felfedeznivalót. Vártúráztunk a Mecsekben, bringáztunk a Mátraalján, ellátogattunk Kazár környékére és a Medves-fennsík egyik legszebb bazaltkúpjához, a Nagy-Salgóhoz, melynek nemcsak a vára különleges, de a panorámája is parádés.
A márciusi számunkban olyan helyszíneket gyűjtöttünk össze, amelyek nincsenek ugyan a hazai természetjárás fősodrában, mégis különleges élményeket tartogatnak.
Februári lapszámunk História rovata több szempontból is rendhagyóra sikeredett, de leginkább amiatt, hogy semmi nem úgy sikerült, ahogy eredetileg terveztük. Végül ez lett az egyik legemlékezetesebb Históriánk.
Idei első lapszámunkban többek között egy tematikus vártúrán bejárjuk a Börzsöny kevésbé felkapott helyeit, bemutatjuk Döbröntét és vadregényes környékét, a téli erdő szépségeit, érdekességeit, valamint a különleges „bakonyi Gyilkos-tónál” is körülnézünk. Ezekről a túracélpontokról nem merjük azt állítani, hogy a legjobbak. Csak azt, hogy biztosan jók.
Téli összevont lapszámunkban igyekszünk hasznos ötletekkel, tippekkel, túraleírásokkal segíteni a megfelelő kirándulóhelyek kiválasztását a hideg hónapokban is. Az ismertebb hazai célpontok mellett olyan kevésbé felkapott helyszíneket is bemutatunk, mint a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalói.
Novemberi lapszámunkban olyan különleges célpontokat, túrahelyszíneket gyűjtöttünk össze, amelyek lehet, kiesnek a hazai természetjárás fősodrából, viszont reméljük, bemutatásuk után sokan kerekednek majd fel, hogy élőben is lássák őket.
Nincs is jobb kikapcsolódás, mint az ezerszínű őszi erdőben sétálni, és erre talán az október a legalkalmasabb időszak. Remek felfedeznivalókat gyűjtöttünk össze erre a hónapra: barangolunk a Keleti-Bakony legszebb vidékein, bemutatjuk a Mecsek változatos értékeit és a Zselic utánozhatatlan hangulatát, és egy érdekes madarásztúrát sem hagyunk ki a Hortobágyon.
Első őszi lapszámunkban igyekszünk ötleteket, célpontokat, izgalmas hazai útvonalakat és titkos tippeket adni, hiszen szuper dolog kirándulni, de még jobb, ha mindennek célja is van. Barangolunk a Pilis legszebb részein, bringázunk a Ráckevei-Duna mentén, és ellátogatunk Szarvas környékének kevésbé ismert kincseihez is.
Íme, tíz olyan hely, amelyet érdemes a bakancslistánkra venni, ha az Alföldön járunk.
Általában egy túrázó akkor érkezik meg az Alföld kék útjára, ha már egészen belemelegedett az országjárásba, megigézte a vándorlás szabadságérzete, és e mámorító élmény átéléséhez új terepet keres.
Petőfi Sándor nagy költő és nagy távgyalogló volt. Kora neves emberei közül talán senki se járta be úgy keresztbe-kasul Magyarországot, mint ő.