
Egy múzeum csodálatos tojásokkal
Kétezerötszáz gyönyörű húsvéti tojás, különféle technikákkal díszítve, több mint húsz országból. Van köztük tyúk-, liba-, sőt strucctojás, és olyan is, amit fogorvosi fúróval faragtak ki.
Kétezerötszáz gyönyörű húsvéti tojás, különféle technikákkal díszítve, több mint húsz országból. Van köztük tyúk-, liba-, sőt strucctojás, és olyan is, amit fogorvosi fúróval faragtak ki.
Vajon mi köti össze a magyar jégtörő flottát, a balatoni lángosost, a dunai aranymosókat, a szódavizet, a Lánchidat, a hajómalmokat vagy az emberi agyat? Igen, életünk nélkülözhetetlen hozzávalója, a víz. Az esztergomi Duna Múzeum nagyszabású kiállításon járja körül a témát.
Tizenöt évvel ezelőtt, egy szép nyári napon meghökkentő dologra bukkantak a bükkábrányi lignitbányában: egy fosszilizálódott erdő maradványai kerültek elő a föld mélyéről. A hétmillió éves, jókora mocsárciprusok megtalálása akkora szenzációnak bizonyult, hogy hamarosan egy egész múzeumot hoztak létre, ahol elhelyezhetik és a nagyközönség is megcsodálhatja őket. Földtörténeti időutazáson jártunk Miskolcon.
2022 meglehetősen szerencsésen kezdődött a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum számára.
Aki Esztergomban tartalmas programot keres, de a legismertebb látnivalókon már túl van, szeretne múzeumba is menni és utána egy kicsit túrázni, annak érdemes meglátogatni Babits Mihály egykori villáját, ahonnan egy rövid túrával a közeli Vaskapu tetejére is fel lehet jutni.
Több mint két évig tartó felújítás után a napokban nyitotta meg újra a kapuit a szarvasi Tessedik Sámuel Múzeum. A megújult kiállítótérben láthatunk többek között ősi termékenységszobrokat, és hallhatunk a helyi boszorkánylegendákról is, de a novemberi hétvégéken városi sétára is várják az érdeklődőket.
A Duna hazai szakaszának közepén elterülő város idilli fekvésével kis túlzással Buda kis méretű mása is lehetne, valójában viszont nem lenne találó ennyivel bemutatni Dunaföldvárt és apró várát.
Bár nincs körülötte és alatta magas hegy, falain pedig méretes ágyúk, a Rába partján álló város központi erőssége az elmúlt évszázadok védekező háborúinak legsikeresebb fejezeteiről mesél.
A határtól alig húsz percre, Budapesttől csak kétórányi autózásra helyezkedik el, Füleket mégis viszonylag kevesen látogatják Magyarországról. Ez idáig valamiért nekünk is kiestek a látószögünkből a külföldi célpontok, amikor a magazin História rovatába kerestünk témát - kár volt. A Felvidék egyik legérdekesebb várához látogattunk el.
Egy kiállítás, amely sokkal többet nyújt, mint azt elsőre hinnéd. Felnőttek és gyerekek egyaránt élvezik, pedig itt semmilyen modern kütyü vagy hatásvadász tematika nem akar elkápráztatni. Pusztán csak betekintést ad egy olyan világba, amit nem sokan ismerhetnek.
A bánya helyén hátramaradt alaktalan, vörös sziklavilágban szinte egész hétvégén egymást váltják a családos kirándulók, játékfilmet forgató stábok és az erdő állatai: az igazi multifunkciós közterületet talán nem is az urbanisztikai tanszéken, hanem a bányakapitányságon találták fel.
Mielőtt bárki azt gondolná, hogy az Alföldi Kéktúra túl unalmas, érdemes sorra venni néhány olyan érdekességet, ami köré nem is kellenek hegyek. A magyar űrhajós, Farkas Bertalan szülőfalujában, Gyulaházán jártunk.
Még csak két éves lesz szeptemberben, de már több mint százezren voltak rá kíváncsiak. Mi is. A szolnoki repülőmúzeumban jártunk.
A két magyar kiállítás bekerült Az Év Európai Múzeuma idei 40 jelöltje közé. A kiválasztásnál az interaktivitást, a modernséget és az ország kulturális turizmusában való jelenlétet figyelték leginkább.
A Néprajzi Múzeum december elején bezárt, de a búcsú előtt még szélesre tárták a kapukat a látogatók előtt. Bejárhattuk a gyönyörű épület rejtett zugait, és az is kiderült, mit keres egy mellimplantátum a múzeum gyűjteményében.
A kétezres évek elején a Bakonyban szenzációs őslénytani leletekre bukkantak a kutatók, köztük az első hazai dinoszaurusz csontjaira. A Magyar Természettudományi Múzeum kiállításán nemcsak a magyar dinókkal, de a gerecsei krokodillal és a mecseki Jurassic Parkkal is megismerkedhetünk.
Július 1-jén nyit Balatonföldvár magaspartján a hajózástörténeti látogatóközpont, amelynek egyedi formájú kilátótornyából tiszta időben az egész Balatont be lehet látni. Az épületben a balatoni hajózást és vitorlázást bemutató interaktív kiállítás is helyet kapott.
Eleged van a borús, téli napokból? Kimozdulnál, de a zimankó, a metsző hideg szél és a korai sötétedés extra kombója visszatart, viszont otthon ülni sincs kedved? Ajánljuk figyelmedbe a következő izgalmas múzeumokat, ahol a termekbe zárt természet szinte tálcán kínálja a felfedezni való érdekességeket.
Ha a múzeumlátogatásról még mindig gyerekkorod osztálykirándulásainak legunalmasabb kötelező programja ugrik be, éppen itt az ideje felülírni a berögződést. A 21. században a technika fejlődésének és az új, élményalapú megközelítésnek köszönhetően ugyanis egy kiállítás már régen nem a porosodó üvegtárlókról és a felhalmozott tárgyi emlékek nyakunkba ömlesztéséről szól. Válogatásunkból most megtudhatod, hova érdemes betérned családi kirándulások alkalmával egy falat kultúra vagy egy kis tudományos kalandozás kedvéért.
Jártál már olyan múzeumban, ahol nem csupán a környék természeti értékeit mutatják be szépen sorban, de a szokásos látványtárlat mellett használható erdőjáró kalauzt is kapsz túraajánlatokkal, amelynek segítségével majd élőben is felfedezheted a legérdekesebb látnivalókat? December 9-től a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum új, állandó kiállításán ezt a rendhagyó múzeum-természetjárás kombinációt is kipróbálhatod.
Az ország egyik legjobb gerinctúrája
A Cserhát apró falvainak felfedezése bringáért kiált. Adunk egy kis ízelítőt erről a gyönyörű, de kevésbé felkapott vidékről.
Helyszíni riportunkban utánajártunk e különleges település vonzerejének.