
Amikor a homok virágba borul – videó
A homoki gyepekről nagy valószínűséggel nem a színpompás növények ugranak be először, pedig korántsem kiégett, száraz területről van szó. Csodáld meg a virágokat, melyek a Gönyűi-homokvidéken nőnek!
A homoki gyepekről nagy valószínűséggel nem a színpompás növények ugranak be először, pedig korántsem kiégett, száraz területről van szó. Csodáld meg a virágokat, melyek a Gönyűi-homokvidéken nőnek!
A növény teljes pompájában csak nyár elején látható, ugyanakkor egész évben felfedezhető – de nem olyan egyszerűen, mint gondolnánk.
A hazánkban ritka, védett vetési gyom maga mögé utasította a bíborfekete hagymát és a pici egérfarkfüvet az Év Vadvirága 2021 szavazásán. De lássuk csak, mitől olyan különleges ez a növény, és mikor, hol találkozhatunk vele!
Ezúttal egy tavaszt idéző videót mutatunk, amely ezen a kevéssé ismert, de annál izgalmasabb, Győr melletti helyszínen készült. Íme, a Gönyűi-homokvidék ékszerei.
Az invazív fügekaktuszfajok terjedése miatt és az értékes sziklagyepek őshonos növényfajainak védelmében elérkezett a kaktusztalanítás ideje a Pilis szirtjein.
Nagyon ritka és nagyon nagy hazánk egyik legkülönlegesebb páfrányfaja, a királyharaszt. A fajra 1978-ban bukkantak rá először a Barcsi-borókásban. Most az eddig ismert élőhelyének közelében újabb állományt találtak.
Nem kell feltétlen nagy hónak lennie, hogy a természet megmutassa szépségeit a hideg téli reggeleken.
Kevesen tudják, hogy a patás állat testrészéről egy érdekes, piros bogyós növényt is elneveztek, ami többek között a Kiskunságban is él, ahol most mérték fel az állományt.
Az október eleji esők hatására kivirágzott az alföldi pusztagyepek törékeny, védett, élénksárga növénye, a vetővirág. A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság Kígyósi-puszta részterületén egyre több egyed pompázik ebből a különleges virágból.
Teljes pompájában virágzik a kora ősz egyik mutatós hagymás növénye, az őszi kikerics, mely lilás-rózsaszínes virágjaival borítja be a drávaszentesi réteket, legelőket.
Szeptemberben virágzik a Hortobágyon a szikes területek növénye.
Aki most jár a Rétközben, az teljes pompájában csodálhatja meg a védett, akár gyerekmagasságúra is megnövő tetszetős növényt.
Különleges látványban lehet része annak, aki ebben az időszakban kilátogat a Körös-Maros Nemzeti Park Kígyósi-puszta részterületére, ahol most virágzik a magyar sóvirág. A lila virágok néhol több hektáros foltokban, szinte szőnyegként borítják be a tájat.
A ritka, fokozottan védett faj számára az idei év különösen kedvező volt a Zemplénben.
A Kis-Sárrét több pontján virágzik az impozáns, nagy méretű, sárga virágú védett növényünk, az örménygyökér.
A réti angyalgyökér ritka, fokozottan védett és veszélyeztetett növényfajunk, Magyarországon csak a Nyírségben fordul elő. Virágzása nyár végén, június végétől szeptemberig tart.
A ránézésre konyhakerti kaporra hasonlító sziki kocsord nem feltűnő szépségével hódít, viszont annál hasznosabb. Egyetlen hazai tápnövénye ugyanis a fokozottan védett nagy szikibagoly lepkének. Ezért is örülhetünk a jó hírnek, hogy állománya a Kis-Sárréten az utóbbi években folyamatosan növekszik.
Részletesen felmérik a Körös–Maros Nemzeti Parkban a Szegvár melletti tündérrózsa-állományt.
Mintegy 10 éve, hogy a magyar flóra új fajaként feltűnt a Budai-hegységben a trencséni nőszőfű. Ez az apró, törékeny orchideafaj, amilyen kicsi, olyan kecses és ritka hazánkban. Most virágzik.
A szegedi füvészkertben él Közép-Európa legnagyobb szabadtéri indiailótusz-állománya, amely július végén, augusztus elején a legszebb. Ilyenkor virágzik ugyanis a legtöbb lótusz, amit a füvészkert egyik legnagyobb rendezvénye kísér. Idén tökéletesre sikerült az időzítés, a hétvégi Lótusznapok épp a virágzási csúcs idejére esnek.
Az építő dédunokájával jártuk körbe a Bory Jenő teremtette mesevilágot
Ezzel a jelvényszerző túrával remek esszenciát kaphatunk a hegység páratlan hangulatából
Felfedeztük a Szalonnai-hegység és a Bódva völgye különleges látnivalóit