
Videók: Bepillantás a bölénylét rejtelmeibe
Legutóbb tavaly novemberben adtunk helyzetjelentést az őrségi vadonból, ideje hát egy update-nek, sok minden történt ugyanis azóta a bölények háza táján. Videókkal tűzdelt beszámoló következik.
Legutóbb tavaly novemberben adtunk helyzetjelentést az őrségi vadonból, ideje hát egy update-nek, sok minden történt ugyanis azóta a bölények háza táján. Videókkal tűzdelt beszámoló következik.
Szerkesztőségünk tagjai keresztül-kasul bejárták már az Őrséget, mégis újra és újra visszatérnek erre a csodálatos vidékre, ami annyi felfedeznivalót tartogat. Te mennyire ismered?
A téli Őrség elképesztően csendes. Az egymástól távol eső szerek között alig van mozgás, a táj is mozdulatlannak tűnik, de a színeit vesztett természet most olyan részleteket is megmutat, amelyeket máskor nem.
Az Őrségben második éve félvad körülmények között él néhány bölény. Tavaly novemberben mi is beléphettünk az őrségi vadonba, és megnézhettük, hogyan élnek az állatok. Kíváncsiak voltunk, vajon mi történt velük azóta.
Önkénteseket hívnak és várnak a pityeszeri rétek helyreállítására.
Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság szakembereinek sikerült felvételeket készíteni a párórás kis borjúról és anyjáról, amint a csorda többi tagjának társaságában kimerészkedtek az erdőszélre, hogy aztán rövidesen újra eltűnjenek a sűrűben.
A kór Magyarszecsőd környékén ütötte fel a fejét. A galambok hordozzák, náluk többnyire nem okoz tüneteket, a zöldikék viszont hamar elpusztulnak tőle.
Az Őrségi Nemzeti Park bölényei áthatolhatatlan kökénycserjésből bontogattak ki almafákat, és ezzel egyéb állatfajokat, például erdei fülesbaglyokat is a területre csábítottak. A szinte teljesen vadon élő bölényeket nemrégiben mi is meglátogattuk.
Az európai bölények valaha gyakoriak voltak a Kárpát-medencében, itthon ma már szinte csak fogságban látjuk őket. Az Őrségben pár hónapja félvad körülmények között él néhány példány. Megnéztük őket, hogyan boldogulnak a „vadonban”.
A szakemberek már régóta sejtették, hogy vadmacskák élnek az Őrségben, de a legfrissebb kutatásoknak köszönhetően most bebizonyosodott. A vadkamerák felvételei számos vadon élő állatot is megörökítettek.
Fokozatosan vadonná alakítottak egy hetven hektáros területet a nemzeti parkban, és európai bölényekkel népesítették be. Kisfilm is készült róla.
Hazánk legnyugatibb - és talán egyik legszebb - szegletének egy részét az Őrségi Kerékpáros és Természetbarát Egyesület által szervezett túrán fedeztük fel. A dimbes-dombos környezet helyenként megizzasztja ugyan a bringást, de csak kevés helyen érezhetjük magunkat olyan nyugalomban, mint az egykori gyepűn.
A máriaújfalusi fészek fölött már múlt héten ott körözött a lakója. A településen fészkelő fekete gólyák még sosem érkeztek haza ilyen korán, de még Zoltán, a gemenci madár is le van maradva.
A két fajban kapásból két dolog is közös: az, hogy nagyon érzékenyek a zavarásra, és szerencsére az is, hogy az Őrségi Nemzeti Park területén növekszik a számuk.
Ha piros, fehér pöttyös gombákkal tarkított mohaszőnyeget szeretnél látni, irány az Őrségi Nemzeti Park.
A Vadása-tó mellett láperdőfoltot fedeztek fel az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, tele védett növényekkel.
A kerékpártúra számomra a megismerés kalandjáról szól: úgy suhanni erdők és mezők között, hogy átélem és megismerem a tájat, meg-megállva, szemlélődve. A dimbes-dombos őrségi táj kiváló bringás túraterep, hiszen zömében alacsonyrendű közutakon lehet tekerni, sűrűn változó, gyönyörű tájban, látványos, sok kincset rejtő falvak között.
Megnyitott az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság új látogató- és fogadóközpontja a Vas megyei Őriszentpéteren. A fejlesztés elsősorban az Őrség és a hozzá tartozó Natura 2000-es területek értékeinek bemutatását szolgálja.
Önkéntesek jelentkezését várja az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság például lepkefelmérésre, védett növények és állatok előfordulásának feltérképezésére és inváziós gyomok visszaszorításához.
Ahogy közeledünk az Őrséghez, az idő egyre vacakabb, a felhők lassan már a földig érnek, a Rábánál pedig az eső is elered. A meleg vargányaleves és a dödölle aztán helyrebillenti a hangulatomat, és megbékélek az időjárással is. Végül is, november van, az Alpok szomszédságában járunk, a ködös ősz pedig remekül áll az Őrségnek.
Szabadkígyós környékét jártuk be, és felfedeztük a puszták különleges élővilágát
Egy monumentális, csonka bükki bérc. Mi történhetett ezzel a heggyel?
A Margit-sziget tele van történetekkel minden korszakból, de talán a „sötét” középkor volt itt a legizgalmasabb