
A Balaton „új” tanúhegye – Haláp
Bár a balatoni táj egyik legfiatalabb hegyéről beszélünk, természetesen nem mostanában keletkezett. Újdonsága elsősorban abban rejlik, hogy közel száz évig nem lehetett rá felkapaszkodni, az eddig elzárt bazaltcsodái pedig lenyűgözőek, nem beszélve a fenséges panorámájáról. Egyre több kiránduló kezdi felfedezni ezt a bányászat által megskalpolt vulkáni kúpot, ami 2019 óta már egy kényelmes tanösvényen is bejárható.

Könnyű túrák széles kilátásokkal
A Természetjáró heti túraajánlójában tavaszi kilátások nyomába eredünk, és még Petőfi Sándorról is megemlékezünk.

Három családi túra a Pilis nyugati végein
Egy óvodással indultunk a Pilis legnyugatibb hegyeinek felfedezésére, ahol az érdekes látnivalók mellett gyönyörű kilátóhelyekből sem volt hiány. Családi túrák a Kis-Strázsa-hegytől a Kétágú-hegyen át a Klastrompuszta feletti csodákig.

Vártúrák a Mecsekben
A Dunántúl déli részén emelkedő Mecsek több szempontból is kiváló túraterep. A tájképi, geológiai, természeti értékekben egyaránt gazdag hegység bőven tartogat látványos történelmi emlékeket is, amelyeket egy kirándulás során vétek lenne kihagyni.

Kincsekre leltünk Nógrád megye eldugott lankái között
Csesztvén egy nem akármilyen kastélyt, Árpád-kori templomot és egy „csillagösvényes” kilátó pazar panorámáját is megcsodálhatjuk.

Disznó-kő-kilátó – A mádi panorámafilagória
A Tokaj–Zempléni-hegyvidék részét képező Hegyalja kistáj délnyugati csücskében bújik meg Mád község, amelynek 2004-ben Europa Nostra díjjal kitüntetett zsinagógájáról minden bizonnyal jóval többen hallottak, mint a 37-es főúttól csupán egy kőhajításnyira található minikilátójáról, amely valójában egy filagória.

A Cserhát túrára csábító messzelátói
Pazar panorámahelyszínek, lenyűgöző madártávlatok egy szelíden hullámzó, ám ugyanakkor változatos élményeket tartogató tájban, ahol számtalan élmény és túralehetőség vár.

Karsztbarlangok nyomában a felszínen
A magyar–szlovák országhatárral kettéosztott Gömör–Tornai-karsztvidék legizgalmasabb karsztjelenségeit kétségtelenül a föld alatt, méltán híres barlangjaiban kell keresnünk. Ugyanakkor ennek a páratlan hangulatú vidéknek a felszíni karsztformái is bőven tartogatnak élményeket. Ezeket fűzzük fel egy tematikus körtúrára, a határ túloldalára is ellátogatva.

Az elvarázsolt láperdő – Fényes tanösvény
Március elején jártam először a tatai Fényes tanösvényen, és annyira lenyűgözött, hogy elhatároztam, két-három havonta eljövök ide, hogy lássam, hogyan változik ez a csodás hely az évszakok múlásával.

Körös-körül a Pilis körül
Bár nem mentem fel a Pilis-tetőre, túrám középpontjában mégis a Pilis legmagasabb hegye állt, csak egy kicsit más szemszögből, ezúttal ugyanis megkerültem azt. S ha szép kilátásokból most kevesebb is jutott, érdekes látnivalóból annál több akad ezen a 18 km-es körtúrán.

Vártúrák kezdőknek és haladóknak
A Természetjáró.hu heti túraajánlójában most várakat érintő útvonalakat mutatunk be. A „felhőbe hanyatló” drégelyi rom a Börzsönyben, a Tátika csöndbe burkolózó falai a Keszthelyi-hegységben, Somoskő jellegzetes „süvegű”, pazar panorámát kínáló erőssége a határon mind érdemesek a gyalogos ostromra – csakúgy, mint a Tokaji-hegység koronája, az Országos Kéktúra utolsó szakasza által is érintett, alapos rekonstrukción átesett füzéri vár.

Kilátóvá avanzsált, régi betonhengerek
A közelmúltban több geodézia tornyot is a turizmus szolgálatába állítottak. Ismered ezeket az új kilátókat? Tudod, mi volt az eredeti funkciójuk?

Élménykavalkád a Mecsek keleti tájain
Zúgók, vízesések, meseszép völgyekben megbúvó kis falvak, pompás panorámájú kilátók, valamint egy erdős hegyoldalban álló erősség várja a Kelet-Mecsek felfedezőit.

Kihagyhatatlan hazai erdők
Ezeket az alig ismert erdőket érdemes felkeresni: tömeg kevésbé lesz, viszont cserébe minden évszakban csodás látványt nyújtanak.

Különleges magyar barlangok, amelyeket érdemes felfedezni
Márciusban kezdődik a Barlangok Hónapja. Ez alkalomból olyan hazai feltárt barlangokat gyűjtöttünk össze, amelyeket biztonsággal meglátogathatunk, akkor is, ha nem állunk barlangásznak.

Virágillatú tavaszváró túrák
A Természetjáró e heti válogatásában olyan útvonalakat ajánlunk, amelyek mentén kora tavasszal virágzó növényekben gyönyörködhetünk.

Látványos hazai barlangok, amelyeket tényleg kár kihagyni
Összeszedtünk öt olyan jelzett turistaúton elérhető, szabadon látogatható, ugyanakkor fokozottan vagy megkülönböztetetten védett hazai barlangot, amelyek több szempontból is figyelemre méltók, sőt kihagyhatatlanok a természetjárók számára.

Felfedezésre váró budai hegyek nem csak jelvényszerzőknek
Ez a Budai-hegységet bebarangoló érintőpontos jelvényszerű túra még a táj ismerőinek, a főváros és környékén lakó természetjáróknak is mutathat újat.