Ti írtátok

Osszátok meg ti is az élményeiteket a Turista Magazin olvasóival!

Szöveg és fotó:
2024. február 27.

Vértesi élménytúra kezdő kéktúrázóknak Csókakőtől Gántig

A pazar fekvésű, szépen restaurált csókakői vár, az alatta elterülő réten felállított igényes szoborpark, a Vár-völgy meghitt, madárcsicsergős hangulata, a Vértes-fennsík szintben hullámzó, ligetes erdei, Kápolnapuszta megdöbbentő története, végül Gánt kedves kis utcái az Országos Kéktúra Csókakőtől Gántig kanyargó, alig 14 kilométeres szakaszát igazi élménytúrává varázsolják.

A szakasz rövidsége és látnivalói mellett az sem elhanyagolható szempont, hogy létezik közvetlen autóbuszjárat a két település közt, ennek köszönhetően a logisztika sem bonyolítja meg túlságosan a túra tervezését. A gánti községházától szinte pontosan fél óra alatt zötykölődik át a busz Csókakőre, rövid készülődés, szerelékigazítás, és már indulhatunk is.

A leszállást követően már az első lépésekkel kapaszkodásba kezdünk a vár felé folyamatosan emelkedő tiszta, rendezett kis utcákon. A Kéktúra útvonala közel hét évtizeden át Csókakő főutcáján haladt a Vértes nyugati hegyei felé, nemrég azonban elterelték, így a jelenlegi nyomvonal Söréd felől érkezve, csupán a település végén szegődik mellénk, a keskeny kis Vár utcában.

Az elmúlt években nem sok változás történt a faluban, ami feltűnő, hogy rengeteg a cica, továbbá a Vadász presszó, ahol az első kéktúránkon, 2010-ben még bélyegeztünk, úgy néz ki, sajnos bezárt.

A várhegy alatt elterülő jókora tisztás azonban annál több meglepetést tartogat. A régebben csupán „bányaudvarként”, vagy „váraljaként” emlegetett füves terület elnevezése a Horthy-szobor 2012-es felavatása óta Nagy-Magyarország térre változott. A számos igényes alkotásnak otthont adó tágas rét a felette magasodó várral, tájékoztató táblákkal és a büfével igazi családi piknikező hely lett.

„Ez egyetlen fából van kifaragva!” – álmélkodik egy szemlélő a „Kárpátok Őrének” szépen faragott szobrát nézegetve, és valóban, a Demeter József fafaragó által készített, 2019 július 19-én felavatott, szépen kivitelezett szobor egyetlen hatalmas tölgyfa törzséből lett kialakítva. Ami az igényességet illeti, a tér többi alkotása sem marad el a Kárpátok Őre mögött. Hunyadi János, II. Rákóczi Ferenc, Vitéz Nagybányai Horthy Miklós szobra, a Magyar Csendőrség oroszlános emlékműve és a Nagy-Magyarországos alakzatba írt József Attila vers kidolgozása is nagyon szépre sikeredett.

Ha már erre járunk a Kéktúra során, mindenképpen érdemes felkapaszkodni a felettünk magasodó csókakői várba, nincs olyan magasan, mint ahogy lentről látszik, a belépés ingyenes, a kaput reggel 9-kor nyitják. A várkapu őrei, három élénk kis cica szívesen fogadnak egy kis eleséget, vagy ha más nincs, a simogatás is megteszi.

Mi tagadás, nekem nagyon sokáig nem tetszett Csókakő várának restaurálása. Amit a lelkes csókakői várbarátok a 90-es évek közepén elkezdtek megóvni, és nagyon szépen eredeti kövekből felépítettek, azt a Várprogram keretében zajló munkálatok során a modern építőanyagok felhasználásával sikerült majdnem teljesen elrontani. Immár négy esztendeje, hogy utoljára láttam ezt a kis vértesi erősséget, akkoriban ilyen érzésekkel távoztam. A téglával való visszaépítés ugyan most sem tetszik túlságosan, viszont a vár jelenlegi hangulatát, állapotát, autentikus részleteit, és nem utolsósorban a pazar kilátását összegezve azt kell mondjam, hogy

komoly értékmentés volt itt, sokkal szívesebben nézegetek egy ilyen, itt-ott téglával kiegészített, de restaurált várat, mint egy pusztuló, végóráit élő, omladozó romot.

A vár és a Bakony felé nyíló pazar panoráma megtekintése után a várhegy északi oldalán, a piros és zöld rom jelzéssel ellátott meredek lépcsősoron izgalmas ereszkedéssel érjük el újra az Országos Kéktúra Vár-völgyben kanyargó hangulatos ösvényét. Túránk legszebb, ám egyben legnehezebb szakasza következik, melyen lassan, de biztosan kapaszkodunk fel a Vértes fennsíkjának 400 méter fölé emelkedő nyugati peremére.

A meredek hegyoldalak övezte szurdokszerű völgyben néhol kidőlt fák állják utunkat, melyekre lepihenve percekig hallgathatjuk a szinte érintetlen, öreg erdő csendjét, melyet csupán a tavaszt köszöntő kis madarak dallamos csicsergése tör meg olykor-olykor.

A völgy zárlatánál egyszer csak a Csókakő és Mór határát jelző Határnyiladékban futó, keskeny erdészeti aszfaltútra lépünk, ezen folytatjuk tovább utunkat Gánt felé. A Kocsmáros-dombnál földútra váltunk, melyen tarvágások által szabdalt, ligetes erdőkben jó tempóban haladva érjük el a Vértes-fennsík beszédes nevű erdőrészleteit. A Vén-cser és az Öreg-bükk minden bizonnyal évszázadokig helytálló nevek voltak, napjaink nagyüzemi erdőgazdálkodása azonban csupán hírmondónak hagyott meg azokból az öreg famatuzsálemekből, melyek egykoron a Vértes-fennsík ezen erdeinek névadói voltak.

A Géza-pihenő közelében azért kapunk némi ízelítőt, milyen is lehetett régen az igazi, öreg cserfák és bükkök alkotta vértesi erdő, ezen a területen ugyanis mostanában – talán nehéz megközelíthetősége miatt – nem volt tarvágás. A pihenő kő-obeliszkjét magunk mögött hagyva egy törmelékes, szűk völgyben ereszkedve érjük el az Antal-árokban balról érkező kék + jelzést, a kéktúra régi, Hajdúvári-vadászházat is érintő klasszikus nyomvonalát, melyet szintén csak az utóbbi években tereltek el a mai útvonalra, a Géza-pihenő kedvéért.

A Gánt felé tartó széles szekérutat elérve, a villanyvezeték mentén érdemes egy rövid kitérőt tenni a kék kör jelzésen az egykori kis vértesi falu, Kápolnapuszta irányába.

A második világháború során végzetes veszteségeket elszenvedő kis település temetőjénél felállított tájékoztató táblákról részletesen megismerhetjük a falu pusztulását okozó tragikus eseményeket, a bemutatott fotók segítségével pedig magunk elé képzelhetjük az alig száz esztendővel ezelőtt még virágzó kis erdei telep hétköznapi életét is.

Bár a kegyetlen háborús események végleg megpecsételték Kápolnapuszta sorsát, néhány házban még évtizedekig éltek az itt maradottak. Így fordulhatott elő, hogy az 1979-es „Másfélmillió lépés Magyarországon” című filmsorozat vértesi epizódjában Rockenbauer Pál és csapata még beszélgetést tudott rögzíteni Kápolnapuszta utolsó lakójával, Farkas Lászlóval.

A vértesi kéktúrák érdekessége, hogy Kápolnapuszta akkoriban még bélyegzőhely volt, a nyomvonal a temetőt, a megmaradt házakat és az itt kialakított kulcsosházat érintve kanyargott Mindszentpuszta, majd tovább Várgesztes felé.

A bauxitbányászati múzeumáról és geológiai bemutatóhelyéről híres egykori bányásztelepülés, Gánt kedvelt turistacsomópont, remek kiinduló-, illetve végpontja a Vértes hegyeibe tervezett kirándulásoknak. Túránk végeztével ehetünk egy jót az 1915-ben alapított, méltán híres Vértes Vendéglőben, de ha kedvünk tartja, akár itt is alhatunk a bélyegzőhelyként is ismert, szépen felújított Gránás Turistaházban.



A Pilis déli kilátópontjai

A Pilis déli kilátópontjai

2024.04.19.

Ha már unjuk a Pilis-tetőt, de könnyű elérhetősége miatt mégis erre esne a választásunk, ne a Két-bükkfa-nyereg felől, hanem Pilisszántó felől közelítsük meg. A déli lejtő látványos kilátópontjait tartalmas túrává fűzhetjük fel.

→ Tovább
110 éve épült az ország legszebb panorámájú turistaháza, a Vaskapu menedékház

110 éve épült az ország legszebb panorámájú turistaháza, a Vaskapu menedékház

2024.04.19.

Pazar kilátás, remek ételek, történelmi időket idéző, viharvert falak és madárcsicsergős természeti környezet várja azokat a kirándulókat akik fellátogatnak az Esztergom határában emelkedő Vaskapu-hegy ékkövéhez, az idén 110 éves Brilli Gyula Menedékházhoz. Az 1914-ben épült turistaotthon gyalogosan, kerékpárral, de akár autóval is jól megközelíthető.

→ Tovább
Kőszeg ostromának legendája, avagy Jurisics Miklós és Ibrahim pasa barátsága

Kőszeg ostromának legendája, avagy Jurisics Miklós és Ibrahim pasa barátsága

2024.04.18.

Kőszeg egy tündéri kis ékszerdoboz az Alpokalján, történelmi hangulatot árasztó utcáit, ódon várfalait, és az 1532-es ostrom történetét bizonyára mindenki ismeri. Azt azonban jóval kevesebben tudják, hogy a városka töröktől való megmenekülését a legendák szerint a hősies küzdelem mellett két nagyszerű ember barátságának is köszönheti.

→ Tovább