Hazai madárrekorderek: melyik a legnagyobb, a leggyorsabb vagy melyik él a legtovább?

Magyarországon több mint négyszáz madárfaj fordul elő. Ez a szám magában foglalja az állandó és a vonuló fajokat, illetve az alkalmi látogatókat is. Válogattunk közülük néhány érdekes rekordteljesítményt.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Adobe Stock
Forrás:
mme.hu / wikipedia
2025. július 17.

Magyarországon több mint négyszáz madárfaj fordul elő. Ez a szám magában foglalja az állandó és a vonuló fajokat, illetve az alkalmi látogatókat is. Válogattunk közülük néhány érdekes rekordteljesítményt.

Mindent összevetve 424 madárfaj fordul(t) elő eddig hazánkban. Közülük 359 kiemelt természetvédelmi oltalom alatt áll (védett vagy fokozottan védett), 44 madárfaj az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős faj, 11 madárfaj vadászható apróvadunk, a parlagi galamb pedig nem védett, nem is vadászható. Elmerülve a statisztikákban érdekes adatokat ismerhetünk meg: kiderül ki a legnagyobb vagy a legkisebb madarunk, melyik a leggyorsabb vagy akár a legszínesebb hazai szárnyas.

A madárvilágban is sokféleképpen lehet mérni a nagyságot. Ha nem a szárny mérete a lényeg, és repülni sem kell tudni, illetve nem kell őshonos fajnak lennie, akkor hazánkban is a strucc állhat a dobogó legfelső fokára. Mi azonban olyan fajokat keresünk, melyek természetes állományból származó egyede legalább egyszer, hitelesíthetően előfordult Magyarországon.

Legnagyobb testű hazai madár:

  • A túzok (Otis tarda) Magyarország és egyben Európa legnagyobb testű röpképes madara, a kakasok súlya akár a 16 kg-ot is elérheti.

Legnagyobb szárnyfesztávolságú:

  • A hazánkban is fészkelő rétisas (Haliaeetus albicilla) szárnyainak fesztávolsága 193-244 centiméter.

Legkisebb madár:

  • A sárgafejű királyka (Regulus regulus) Magyarország legkisebb madara, mindössze 9 cm hosszú és 5-7 gramm súlyú.

Leggyorsabb:

  • A hazánkban is fészkelő vándorsólyom (Falco peregrinus) a világ leggyorsabb állata, zuhanórepülésben sebessége elérheti a 322 km/órát is.

Leghosszabb vonuló:

  • A sarki csér (Sterna paradisaea) megteszi a leghosszabb utat, az Északi-sarkvidékről egészen az Antarktiszig repül, évente akár 70 000 km-t is megtéve. Magyarországon ritka vendég, csak kóborló példányok fordulnak elő: leggyakrabban a Fertő mellett Mekszikópusztán figyelték meg.

Legmagasabban repülő:

  • Az indiai lúd (Anser indicus) az egyik legmagasabbra felhatoló madárfaj a Földön, észleltek már 9000 méteres magasságban is vonuló csapatokat. Itthon a faj jelenlétét 4 esetben észlelték, de nem lehetett megállapítani, hogy vadon élő példányok-e, vagy esetleg díszmadárként tartották őket.

Legerősebb:

  • Európa legerősebb madara a hazánkban is élő meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes), csőrével akár 45 kg nyomást is ki tud fejteni.

Leghosszabb életű:

  • A hollók (Corvus corax) akár 40 évig is élhetnek a vadonban, fogságban pedig még tovább. A faj egyben hazánk legnagyobb testű énekesmadara is.

Számos „leget” lehetne még sorolni a hazai madárvilágból, vannak olyanok is, melyek alighanem szubjektív alapon lennének rangsorolva. A legjobb hangutánzó címre például joggal pályázna a seregély (Sturnus vulgaris): állatok, tárgyak, sőt, néha még az ember hangját is tökéletesen tudja utánozni. Legszebb ének kategóriában a fülemüle (Luscinia megarhynchos) biztosan versenyben lenne: neki rengeteg hang szerepel nótájában. A legszínesebb madarunk aligha nem a gyurgyalag (Merops apiaster) lenne, aki papagájokat megszégyenítő tarkaságban pompázik.

Cikkajánló