Alig nagyobb, mint egy régi parasztház, mégis ahogy belépünk, elámulunk. Hófehér falak, döngölt földpadló, díszes fakazettás mennyezet, festett berendezés és sok-sok, színes növényi ornamentika együtt varázsolják meseszerűvé Tákos apró fazsindelyfedésű templomát, amely több mint 250 éve dacol az idővel.
Ha valaki szeret egyedi hangulatú templomokban járni, ahová, ha belépünk, egy másik világba csöppenünk, és ahol egyszeriben úgy érezzük, megállt az idő, az a Felső-Tisza-vidék templomait semmi esetre se hagyja ki. A tákosi református isten háza pedig a környék és talán az ország egyik legkülönlegesebb műemlék temploma.


Nem csupán a mérete – alig nagyobb egy parasztháznál –, ami kivételessé teszi, hanem építészeti technikája, a paticsfal is. A templom falai ugyanis vesszőfonatra tapasztott agyagból és sárból készültek, és mivel a sarat mezítláb taposással dagasztották, ezért nevezték el a helyiek „mezítlábas Notre Dame”-nak.
Az 1760-as években épült, valószínűleg egy korábbi középkori templom helyén.
Érdekessége, hogy a több mint két évszázados fennállása során lényegében alig változott.
Eredetileg kisebb volt a mainál, 1784-ben nyugati irányban bővítették.
Ami igazán megkülönbözteti és kiemeli a hasonló falusi templomok közül, az a gyönyörű templombelső: páratlanul gazdag faragott és festett berendezés díszíti.
58 kazettából álló, festett famennyezet fedi, amely között nincs két egyforma.


A szép virágmotívumokkal ékített templombelsőt jól ellensúlyozza az egyszerű, fehérre meszelt fal. A feliratok szerint a festett mennyezet és a malomkövön álló hatszögletű szószék virágos díszítései Asztalos Lándor Ferenc munkáját dicsérik. A belső tér nem mindennapi megvilágítását adja, hogy az épület ablakai napkelettől déli irányban helyezkednek el, így a fény körbejárja, napszálltakor pedig keresztülvilágítja az egész templomot.


A méretes harangtorony a nyugati homlokzat előtt áll. Az eredeti fa haranglábat az 1930-as években lebontották, és egy jellegtelennel helyettesítették. Az 1980-as években a harangtornyot eredeti rajzok alapján újjáépítették.
Ha Tákoson járunk, érdemes a légvonalban két kilométerre lévő Csarodára átruccanni, ahol a mosolygó szentjeiről híres középkori templomot csodálhatjuk meg.
Cím: Tákos, Bajcsy-Zsilinszky Endre utca 29.
Nyitvatartás
Érdemes előre bejelentkezni a község honlapján megadott telefonszámon.
Megközelítés
Tömegközlekedéssel: Helyközi járattal érhető el Vásárosnamény felől, a buszról a Tákos, posta megállónál kell leszállni, majd a buszról leszállva a Bajcsy-Zsilinszky utcán kell elindulni, és csak egyenesen haladni mintegy 600 métert.
Autóval: A község a 41-es főút mentén található. Parkolni a templom környékén a KRESZ szabályai szerint lehet.